Baklofen i pompa baklofenowa u dzieci z mózgowym porażeniem
Mózgowe porażenie dziecięce to grupa chorób związanych z zaburzeniami ośrodkowego układu nerwowego. Zaburzenia ruchu i postawy różnego stopnia, to główne objawy. Porażeniu często towarzyszy nieprawidłowe, nadmierne napięcie mięśni. Zadzwoń do nas, aby dowiedzieć się czy mózgowe porażenie dziecięce powstało na skutek błędu. Jeśli do obecnego stanu zdrowia Twojego dziecka przyczynił się lekarz, należy Ci się odszkodowanie i zadośćuczynienie.
Baklofen – czym jest, kiedy i jak go stosować
Jeśli twoje dziecko cierpi na ciężką spastyczność z powodu porażenia mózgowego, baklofen może być odpowiednią opcją leczenia. Jest to lek stosowany w leczeniu objawów towarzyszących stwardnieniu rozsianemu i mózgowemu porażeniu dziecięcemu. Sygnały elektryczne z nerwów instruują, kiedy napinać i kiedy rozluźniać mięśnie. Nie jest to naturalna reakcja, gdy nerwy są uszkodzone. Powoduje to spastyczność, to znaczy nieprawidłowe, nadmierne napięcie mięśni (hipertonia). Baklofen jest lekiem, który przywraca sygnały do normalnego stanu, umożliwiając prawidłową pracę mięśni. Baklofen zmniejsza towarzyszący ból i ułatwia poruszanie. Istnieją dwie opcje, jeśli chodzi o przyjmowanie tego leku. Możesz przyjmować go doustnie w postaci tabletek, czy też płynów lub rozprowadzać lek za pośrednictwem urządzenia wszczepionego w ciało.
Dzieci, u których zdiagnozowano mózgowe porażenie dziecięce, badano pod kątem wpływu baklofenu przyjmowanego w postaci tabletek. W badaniu uczestniczyło 11 dzieci z porażeniem mózgowym. U 10 z nich zaobserwowano lepsze funkcjonowanie po przyjęciu leku. Warto zaznaczyć, iż lek nie jest drogi. Zwykle stosuje się dawki 10 mg lub 20 mg, które należy przyjmować trzy razy na dobę. Poprawę można zauważyć już w ciągu dwóch tygodni.
Pompa baklofenowa – czym jest, kiedy i jak go stosować
Pompa baklofenowa jest kolejną opcją terapii w leczeniu ciężkiej spastyczności przy porażeniu mózgowym. Jest ona mniej więcej wielkości krążka hokejowego. Chirurgicznie umieszcza się ją pod skórą brzuszka dziecka. Procedura trwa od 1 do 4 godzin. Dziecko powinno pozostać w szpitalu przez 4 do 6 dni po zastosowaniu.
Urządzenie dostarcza lek – baklofen, do układu nerwowego za pomocą małej rurki. Dostępna jest pompa gazowa, która stale dostarcza lek lub programowalna. Druga z nich jest sterowana przez system komputerowy. Jest on używany przez lekarzy do kontrolowania ilości dystrybuowanego leku, częstotliwości i czasu. Pompa może wysyłać lek do rdzenia kręgowego zarówno w dzień, jak i w nocy. Nie ma znaczenia, czy dziecko śpi, czy też nie.
Baklofen i pompa baklofenowa – negatywne skutki
Jak przy stosowaniu każdego leku, mogą wystąpić działania niepożądane, takie jak:
- Zawroty głowy
- Słabość
- Zmęczenie
- Nudności
- Ból głowy
Przy operacyjnym wszczepieniu pompy baklofenowej mogą pojawić się:
- Infekcje
- Krwawienie
- Powikłania co do kontroli pęcherza
- Nieprawidłowe działanie pompy
Baklofen może jednak przede wszystkim poprawić stan zdrowia Twojego dziecka. Wpływa na zakres ruchu, zmniejszenie bólu i poprawę w poruszaniu się. Jeśli myślisz o rozpoczęciu leczenia baklofenem, porozmawiaj z lekarzem. Specjalista w leczeniu spastyczności będzie w stanie Ci pomóc w podjęciu decyzji.
Baklofen i pompa baklofenowa – profesjonalna pomoc
Niwelowanie skutków MPD jest pracochłonnym procesem, który wymaga czasu, ale także pieniędzy. Jeżeli podejrzewasz, że mózgowe porażenie dziecięce Twojego dziecka spowodowane jest błędem lekarza, zadzwoń. Bezpłatnie przeanalizujemy dokumentacje z okresu prowadzenia ciąży, przebiegu porodu, a także następczego leczenia dziecka. Ocenimy szanse na dochodzenie roszczeń w tytułu doznanych szkód i wyrządzonej krzywdy. Nie czekaj, z pomocą naszych prawników możemy pomóc Ci w kolejnej walce o lepsze jutro.
Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.
Nie pobieramy z góry żadnych opłat!
Zadzwoń teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.
Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl