Błędna diagnostyka prenatalnaBłędna diagnostyka prenatalna. Jeżeli badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu to rodzice mają prawo do świadomego podjęcia decyzji, czy chcą i mogą obciążyć siebie i swoją rodzinę skutkami urodzenia dziecka upośledzonego. Niepoinformowanie rodziców o wykrytych wadach płodu, a tym samym uniemożliwienie rodzicom świadomego podjęcia decyzji o porodzie lub aborcji rodzi po stronie lekarza obowiązek zapłaty zadośćuczynienia za naruszenie dóbr osobistych rodziców.

W ostatnich latach zadośćuczynienia przyznawane przez Sąd za błędnie zdiagnozowane wady płodu w okresie prenatalnym i odebranie możliwości bezpiecznego dokonania aborcji, a tym samym poród dziecka z nieodwracalnym upośledzeniem wynosiły nawet do 250 000 zł na każdego z rodziców.

Prawidłowa diagnostyka i odpowiednio wczesne wykrycie wady pozwala leczyć płód już w okresie prenatalnym, a przeprowadzenie operacji na płodzie nierzadko jest możliwe jeszcze w trakcie ciąży.

Jeżeli rodzaj zdiagnozowanego schorzenia płodu nie pozwala na zabieg na etapie ciąży i należy poczekać do rozwiązania to ważne jest właściwe przygotowanie do trudnego porodu oraz wybranie placówki medycznej o odpowiednim stopniu referencyjności, która będzie w stanie zaopiekować się noworodkiem obciążonym licznymi wadami.

Bezpłatna konsultacja

Co zrobić w sytuacji, gdy mimo badań prenatalnych wady nie zostały wykryte przez lekarza?


Błędna diagnostyka prenatalna. W sytuacji, gdy działania lekarza nie są zgodne z aktualną wiedzą i sztuką medyczną mówimy o błędzie medycznym. Jeżeli lekarz dopuszcza się błędu diagnostycznego w postaci niezauważenia lub błędnej interpretacji nieprawidłowego rozwoju płodu to pozbawia pacjentkę prawa do informacji o swoim stanie zdrowia i przebiegu ciąży. W konsekwencji narusza także jej prawo do podjęcia decyzji o ewentualnym przerwaniu ciąży.

Skutki błędnej diagnozy mają też wpływ na dziecko, które zostaje pozbawione możliwości wcześniejszego leczenia mogącego pozytywnie wpłynąć na jego zdrowie i rokowania w przyszłości.

Rozmiar krzywdy jakiej doznają w takiej sytuacji rodzice dziecka ma charakter niewymierny, gdyż konsekwencją pozbawienia ich prawa do rzetelnej informacji jest uniemożliwienie podjęcia decyzji czy są gotowi i czy chcą wychowywać dziecko z ciężkimi wadami anatomicznymi.

Na rozmiar krzywdy jakiej doznają, wpływa również fakt, że w czasie ciąży nie było jakichkolwiek podstaw, by oczekiwać, że urodzi się im chore dziecko. Krzywdę tą rodzice będą odczuwać przez całe swoje życie.

Co zrobić w sytuacji, gdy lekarz odmówi wykonania badań prenatalnych?


Lekarz nie ma prawa decydować o zakresie informacji, jaki zostanie udzielony pacjentce w ciąży odnośnie stanu jej płodu. Takie działanie lekarza kwalifikowane jest jako naruszenie prawa pacjentki w ciąży. Odmowa wykonania badań prenatalnych może nieść za sobą dalekosiężne skutki. Jeżeli Twoje dziecko urodziło się chore, a lekarz prowadzący nie otoczył Ciebie należytą opieką zgłoś się do nas. Uzyskamy pieniądze na leczenie Twojego dziecka oraz poprawę jakości życia. Wiemy jak bardzo kosztowne są leczenie i rehabilitacja. Z pewnością pragniesz dla swojego dziecka wszystkiego co najlepsze. Polskie prawo wprowadza pewne ograniczenia dotyczące okresu przedawnienia. Aby dochodzić swoich praw masz trzy lata od momentu porodu - nie czekaj i walcz o zdrowie swojego dziecka już dziś!

Zrób pierwszy krok…


Dla wielu ofiar błędów diagnostycznych pomysł rozmowy z prawnikiem może wydawać się trudny.


  • Może obawiasz się, że będziesz musiała zapłacić wysoką cenę, aby porozmawiać z prawnikiem - ale nie martw się, nasza konsultacja jest bezpłatna, nie będziesz musiała nic płacić z góry, rozliczamy się tylko za efekt!
  • Może obawiasz się skomplikowanej procedury i nie wiesz co robić, gdy doszło do błędu diagnostycznego. Spokojnie! Jesteśmy po to, aby Ci pomóc i nie powodować żadnych dodatkowych stresów. Zbierzemy jak najwięcej informacji o Twojej sytuacji i okolicznościach w jakich doszło do błędu diagnostycznego. Wyjaśnimy Ci cały proces i jakie działania trzeba podjąć krok po kroku, aby sprawa zakończyła się dla Ciebie pomyślnie. Jeśli masz jakieś pytania, po prostu zapytaj!
  • Może obawiasz się, po tym wszystkim co Cię spotkało, że będzie Ci trudno w jasny i prosty sposób wyjaśnić nam co się stało – wiemy, że nie jesteś lekarzem – po prostu opowiedz nam swoja historię i udziel odpowiedzi na nasze pytania najlepiej jak potrafisz. Gdy jesteśmy zaznajomieni z całą sytuacją, możemy przeanalizować dokumentację medyczną, aby zbadać czy doszło do nieprawidłowości w diagnozie i czy personel medyczny popełnił błąd.
  • Możesz czuć lęk, aby nam zaufać - już raz zaufałeś lekarzowi i negatywne tego skutki odczuwasz po dziś dzień. Ale cele naszych prawników są dokładnie takie jak Twoje. Chcemy wywalczyć dla Ciebie i Twojej rodziny najwyższe możliwe do uzyskania pieniądze, które zapewnią Ci bezpieczną przyszłość. Pamiętaj, że my zarabiamy dopiero wtedy, kiedy Ty otrzymasz należne Ci odszkodowanie. Nie pobieramy od Ciebie żadnych opłat z góry, zatem nie będziemy tracić Twojego czasu i pieniędzy, jeśli sprawa nie będzie rokować pozytywnie.

  • Jeżeli Twoje dziecko doznało urazu porodowego, najważniejszy jest pilny kontakt z doświadczonym, skutecznym i współczującym prawnikiem zajmującym się takimi sprawami. Nasi Prawnicy rozumieją jak olbrzymia odpowiedzialność ciąży na ich barkach, gdy prowadzą dochodzenie w sprawie urazu okołoporodowego.

Bezpłatna analiza


W Krajowym Rejestrze Osób Poszkodowanych znajdziesz najlepszą pomoc prawną. Nasi wysoko wykwalifikowani prawnicy specjalizujący się w zakresie błędów diagnostycznych są zobowiązani do wymierzania sprawiedliwości. Wspólnie powstrzymamy niedbalstwo lekarzy i szpitali odpowiedzialnych za nieudzielenie właściwej opieki dla kobiet w ciąży. Będziemy walczyć o uzyskanie jak najwyższego roszczenia, aby zapewnić najlepszą opiekę dla Ciebie i Twojego dziecka, zarówno teraz, jak i w przyszłości.

Zadzwoń 722 080 080 lub napisz e-mail kontakt@krop.org.pl do Krajowego Rejestru Osób Poszkodowanych już dziś.

Zapewniamy wsparcie oraz szczegółową analizę dokumentacji z przebiegu ciąży i porodu. Przedstawimy Ci wszystkie możliwości dochodzenia roszczeń, a płacisz tylko za wygraną sprawę. Walczymy o sprawiedliwość i poprawę jakości opieki medycznej w Polsce.

});