Home
Wypadki
komunikacyjne
Błędna
diagnostyka prenatalna
Urazy
okołoporodowe
Błędy
medyczne
Wypadek
przy pracy
Wypadki
rolnicze
Kontakt
Blog

Blog

Okołoporodowe zakażenia wirusowe Okołoporodowe zakażenia wirusowe – zakażenia okołoporodowe dotyczą zarówno ciężarnych kobiet, jak również noworodków. W przypadku dzieci są to: zakażenia w ostatnim okresie ciąży podczas porodu w pierwszych dniach po porodzie. bezpłatna konsultacja prawna Okołoporodowe zakażenia wirusowe – przyczyny W większości przypadków źródłem zakażenia jest matka, ale mogą być również osoby z najbliższego otoczenia niemowlęcia Czytaj dalej »

Piekło porodowe Codziennie odbywają się tysiące porodów na całym świecie. Przebiegają w książkowy sposób, zgodnie ze schematem, nie są powodem traumy. I chociaż nie da się wyeliminować bólu, oraz stresu w trakcie porodu, to jednak empatia i zrozumienie ze strony położnych oraz lekarzy pomagają przezwyciężyć trudne chwile. Pozostaje zmęczenie, ale także ulga i radość z Czytaj dalej »

Zabili naszego synka – „przerwali rdzeń kręgowy naszemu synkowi” Nie ma dla rodzica gorszej tragedii niż śmierć dziecka. 26-letnia Hanna i jej mąż Paweł nigdy nie przypuszczali, że przyjdzie im osobiście przejść przez ten dramat. bezpłatna konsultacja prawna Zabili naszego synka – piekło na sali porodowej Ciąża Hani przebiegała prawidłowo, była zaplanowana i małżonkowie wyczekiwali Czytaj dalej »

Poród naturalny czy cesarskie cięcie – co jest lepsze dla Ciebie i dziecka? Poród naturalny czy cesarskie cięcie – przyszłe mamy często zadają takie pytanie. W takiej sytuacji należy pamiętać przede wszystkim o tym, że cesarskie cięcie przeprowadzane jest jedynie przez wzgląd na wskazania do operacyjnego rozwiązania ciąży. Nie możesz sama podjąć decyzji o cesarskim Czytaj dalej »

Niedrożność przewodu pokarmowego u noworodków Niedrożność przewodu pokarmowego u noworodków – czym się objawia? Czym jest spowodowana niedrożność przewodu pokarmowego u noworodków? Na zaburzenia przemieszczania się treści pokarmowej mają wpływ różne czynniki. W zależności od przyczyny mogą to być niedrożności porażenne lub mechaniczne. Ich obraz zależy nie od patologii wywołującej niedrożność, ale od lokalizacji przeszkody Czytaj dalej »

Sekcja zwłok – podstawowe informacje Sekcja zwłok to badanie pośmiertne (łac. post mortem), którego celem jest najczęściej ustalenie przyczyny śmierci. W każdym przypadku śmierci gwałtownej czy też śmierci z przyczyn nie wyjaśnionych powinna być wykonana sekcja zwłok. Wyróżnia się dwa rodzaje sekcji: naukowo-lekarska sądowo- lekarska Sekcja zwłok przeprowadzana jest zazwyczaj przez lekarza patomorfologa lub przez Czytaj dalej »

Pęknięcie macicy Pęknięcie macicy jest jednym z cięższych powikłań porodu, którego skutki odczuwa zarówno matka, jak i dziecko. Zazwyczaj w trakcie ciąży i porodu nie dochodzi do pęknięć w strukturze macicy, jednak zdarza się, że macica rozrywa się w kilku lub nawet wszystkich swoich warstwach, hamując tym samym dziecku dostęp do tlenu, a matce zagrażając Czytaj dalej »

USG w ciąży – co można dostrzec na badaniu ultrasonograficznym po 18 tygodniu ciąży? USG w ciąży – podczas badania USG w 18-22 oraz 28-32 tygodniu ciąży mamy do czynienia z oceną rozwoju płodu,  szczegółowa ocena narządów płodu pod kątem występowania wad wrodzonych (ocena budowy anatomicznej płodu). Ponadto badanie ma na celu określenie przybliżonej masy Czytaj dalej »

Uszkodzenie splotu ramiennego przy porodzie Uszkodzenie splotu ramiennego przy porodzie jest rodzajem uszkodzenia nerwów. Głównymi objawami są: brak kontroli mięśnia ramienia, dłoni i nadgarstka brak czucia ramienia lub dłoni Wyróżnia się następujące rodzaje uszkodzenia nerwów: rozciągnięcie nerwu bez jego uszkodzenia przerwanie nerwu poza rdzeniem kręgowym utworzenie się tkanki bliznowatej wokół uszkodzonego nerwu wyrwanie nerwu z Czytaj dalej »

Skala APGAR – pierwsze badanie noworodka Skala APGAR to ocena stanu noworodka, informująca o ogólnym stanie dziecka bezpośrednio po urodzeniu. Każdy rodzić nowo narodzonego dziecka z dumą oznajmia, gdy jego pociecha otrzymuje 10 pkt. Jednak taką oceną mogą pochwalić się tylko nieliczni rodzicie, ponieważ często zaraz po urodzeniu występuje sinica obwodowa, co sprawia, że noworodek Czytaj dalej »

1 2 22