Home
Wypadki
komunikacyjne
Błędna
diagnostyka prenatalna
Urazy
okołoporodowe
Błędy
medyczne
Wypadek
przy pracy
Wypadki
rolnicze
Kontakt
Blog

Blog

Śmierć dziecka – zbyt późna decyzja o cesarskim cięciu zabiła dziecko Śmierć dziecka to ogromna tragedia dla rodziców. Rodzicom w takich sytuacjach towarzyszy poczucie niesprawiedliwości, żal i gniew. Oczekiwanie na nowego członka rodziny to wyjątkowy czas, nikt nie spodziewa się wówczas najgorszego – niestety, tragedie na salach porodowych zmieniają całe życie młodych rodziców. bezpłatna konsultacja Czytaj dalej »

Operacja cesarskie cięcie Cesarskie cięcie to operacja chirurgiczna, która polega na rozcięciu powłok brzusznych oraz macicy (dawniej pionowo, obecnie coraz częściej poziomo na granicy trzonu i szyjki macicy) i wyjęciu dziecka. Zwykle wykonuje się ją, gdy naturalny poród jest niemożliwy. W sytuacji, gdy operacja cesarskiego cięcia jest planowana, przeprowadza się ją w znieczuleniu (zewnątrzoponowo lub Czytaj dalej »

Depresja okołoporodowa – nie wstydź się poprosić o pomoc Depresja okołoporodowa jest powszechnie występującym zaburzeniem psychicznym. Na depresję okołoporodową cierpi aż jedna na siedem kobiet. Niewiele z tych kobiet otrzyma niezbędną pomoc, dlatego też ważne jest wyczulenie pracowników opieki zdrowotnej na skalę tego problemu, który może negatywnie wpłynąć na życie matki, nowonarodzonego dziecka oraz najbliższej Czytaj dalej »

Transportowanie chorego niemowlaka – podstawowe zasady Przewóz chorego noworodka dokonywany jest w celu umieszczenia go w placówce o wyższym stopniu referencyjności, aby przeprowadzić konsultację lub wykonać badania specjalistyczne. Jest wskazany wtedy, gdy: malec ma problemy z oddychaniem podejrzewa się u dziecka wrodzoną wadę serca jego masa urodzeniowa wynosi poniżej 2 kg. pojawiają się zaburzenia neurologiczne Czytaj dalej »

Dziecięce porażenie – definicja Mózgowe porażenie dziecięce to schorzenie ruchowe, powstałe w wyniku uszkodzenia fragmentu mózgu odpowiedzialnego za koordynację ruchową. Skutkuje to problemami z chodzeniem, drgawkami czy deformacją stawów i kości. Eksperci szacują, że każdego roku MPD diagnozuje się u około dziesięciu tysięcy dzieci. Wiele z tych przypadków to konsekwencja zaniedbywania personelu medycznego w trakcie Czytaj dalej »

Encelopatia u noworodków – definicja Encelopatią u noworodków nazywane są trwałe lub przewlekłe uszkodzenia układu nerwowego, powstające tuż po narodzinach, u dziecka przychodzącego na świat po 35 tygodniu ciąży. Jej głównym skutkiem ubocznym są zaburzenie ruchowe lub intelektualne, do których mogą dołączyć także objawy neurologiczne: utrata świadomości oraz drgawki. bezpłatna konsultacja prawna Zamknij lub wciśnij Czytaj dalej »

Śmierć noworodka przy porodzieka – jak wygląda statystyki? Niektóre dzieci umierają jeszcze w łonie matki. Inne, zaledwie kilka chwil po narodzinach. Nie ma wątpliwości, że śmierć nowonarodzonego dziecka to największa tragedia, jaka może spotkać rodziców i cały czas dochodzi do niej zbyt często. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w 2017 roku doszło w Polsce do Czytaj dalej »

Poporodowe uszkodzenia zwieraczy odbytu Najczęstszą przyczyną nietrzymania gazów i stolca (inkontynencji) u kobiet są porody naturalne. Częstość poporodowej inkontynencji wynosi 0,6-20%, jednak rzeczywista skala tego problemu nie jest znana. Ze względu na wstydliwość problemu nie każda kobieta z objawami inkontynencji zgłasza się do lekarza. Również lekarze w trakcie wywiadu rzadko pytają o tego rodzaju dolegliwości. Ryzyko poporodowego uszkodzenia zwieraczy odbytu rośnie wraz z liczbą Czytaj dalej »

Nadciśnienie płucne u noworodka Nadciśnienie płucne występuje przede wszystkim u noworodków donoszonych oraz urodzonych blisko terminu porodu. Zaburzenie stwierdza się u 2–6 na 1000 noworodków. Nadciśnienie płucne u noworodka jest wynikiem zaburzeń ewolucji krążenia płodowego do krążenia noworodkowego. Charakteryzuje się utrzymującym się wysokim oporem w naczyniach płucnych, co prowadzi do prawo-lewego przecieku krwi przez otwór owalny i przewód tętniczy Botalla. Przepływ przez płuca Czytaj dalej »

Zapalenie błon płodowych – przyczyny Zapaleniem błon płodowych nazywany jest stan zapalny, obejmujący swoim zasięgiem owodnię i kosmówkę. Zmiana flory bakteryjnej doprowadza do zakażenia pochwy, które następnie przenosi się na szyjkę macicy oraz błony i wody płodowe. Do najczęstszych źródeł zaliczane jest zarażenie drobnoustrojami: ureaplasma urealyticum, mycoplasma pneumoniae i gardnerella vaginalis. Jednakże, infekcję mogą wywołać Czytaj dalej »

1 2 20