Home
Wypadki
komunikacyjne
Błędna
diagnostyka prenatalna
Urazy
okołoporodowe
Błędy
medyczne
Wypadek
przy pracy
Wypadki
rolnicze
Kontakt
Blog

Blog

USG w ciąży – co można dostrzec na badaniu ultrasonograficznym po 18 tygodniu ciąży? USG w ciąży – podczas badania USG w 18-22 oraz 28-32 tygodniu ciąży mamy do czynienia z oceną rozwoju płodu,  szczegółowa ocena narządów płodu pod kątem występowania wad wrodzonych (ocena budowy anatomicznej płodu). Ponadto badanie ma na celu określenie przybliżonej masy Czytaj dalej »

Uszkodzenie splotu ramiennego przy porodzie Uszkodzenie splotu ramiennego przy porodzie jest rodzajem uszkodzenia nerwów. Głównymi objawami są: brak kontroli mięśnia ramienia, dłoni i nadgarstka brak czucia ramienia lub dłoni Wyróżnia się następujące rodzaje uszkodzenia nerwów: rozciągnięcie nerwu bez jego uszkodzenia przerwanie nerwu poza rdzeniem kręgowym utworzenie się tkanki bliznowatej wokół uszkodzonego nerwu wyrwanie nerwu z Czytaj dalej »

Skala APGAR – pierwsze badanie noworodka Skala APGAR to ocena stanu noworodka, informująca o ogólnym stanie dziecka bezpośrednio po urodzeniu. Każdy rodzić nowo narodzonego dziecka z dumą oznajmia, gdy jego pociecha otrzymuje 10 pkt. Jednak taką oceną mogą pochwalić się tylko nieliczni rodzicie, ponieważ często zaraz po urodzeniu występuje sinica obwodowa, co sprawia, że noworodek Czytaj dalej »

Sekcja zwłok, a błąd medyczny Dlaczego sekcja zwłok jest tak ważna w procesie sądowym o odszkodowanie? Sekcja zwłok, czyli autopsja w ostatnim czasie wykonywana jest coraz częściej. Dzieje się tak, ponieważ wzrasta świadomość w społeczeństwie, że wykonanie badania pośmiertnego może okazać się jedyną drogą do poznania rzeczywistej przyczyny śmierci. Bez tego badania wykazanie w procesie sądowym odpowiedzialności Czytaj dalej »

Termin porodu – poradnik młodej Mamy Termin porodu jest wyznaczany na początku ciąży z zastosowaniem reguły Naegelego: Termin porodu = data ostatniej miesiączki + 1 rok – 3 miesiące + 7 dni Termin porodu = data zapłodnienia + 1 rok – 3 miesiące – 7 dni Powyższe wzory można zastosować w przypadku kobiet o regularnych Czytaj dalej »

Ciąża – jak przygotować się do ciąży? Ciąża to wyjątkowy czas w życiu każdej kobiety. Troska o przebieg ciąży powinna rozpocząć się jeszcze przed uzyskaniem dodatniego testu ciążowego. Co przyszła mama powinna wiedzieć? Jak przygotować się do ciąży, porodu, połogu i wychowania dziecka? bezpłatna konsultacja prawna Zamknij lub wciśnij ESC Ciąża – jak przygotować się Czytaj dalej »

Zakażenie wirusem HCV HCV to wirus wywołujący wirusowe zapalenie wątroby typu C (WZW C). Zakażenie tym wirusem zazwyczaj przebiega bez charakterystycznych objawów i może ujawnić się nawet po kilku latach trwania w postaci marskości lub raka wątroby. Zgodnie z danymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) z 2015 r. wirusowe zapalenie wątroby było przyczyną 1,34 miliona zgonów Czytaj dalej »

TTTS – czyli zespół przetaczania krwi między płodami – leczenie Zespół przetaczania krwi między płodami (TTTS) jest schorzeniem ciąży wielopłodowych jednokosmówkowych. Narasta dość wolno i progresywnie, dlatego wczesne rozpoznanie i wdrożenie odpowiedniego leczenia może zapobiec powstaniu wielu powikłań, zależnych najczęściej od wielowodzia. Należą do nich między innymi przedwczesne pęknięcie pęcherza płodowego oraz poród przedwczesny. bezpłatna Czytaj dalej »

KTG – jak interpretować zapisy? KTG – Analizę należy rozpocząć od poznania podstawowych pojęć medycznych, jakimi są: podstawowa częstość serca oscylacja akceleracje deceleracje Kochane przyszłe Mamy, zwróćcie uwagę na to jak wygląda typowy wynik zapisu KTG. Zapis KTG tworzą dwie wartości – jeden z zapisów (ten powyżej) odpowiada za podstawową czynność serca Twojego dziecka, natomiast zapis Czytaj dalej »

Monitorowanie dobrostanu płodu – KTG KTG i monitorowanie dobrostanu płodu – czy zawsze jest konieczne? W jakiej sytuacji należy prowadzić wzmożoną kontrolę nad ciężarną kobietą? Po raz pierwszy od wielu lat obserwowana jest tendencja do unikania interwencyjnego monitorowania stanu płodu u kobiet z grupy małego ryzyka. Optymalne postępowanie położnicze jest uzależnione przede wszystkim od interpretacji Czytaj dalej »

1 2 21