odszkodowaniaHome
odszkodowanieOdszkodowania
powypadkowe
kancelaria odszkodowawczaBłędna
diagnostyka prenatalna
kancelaria odszkodowawczaUrazy i błędy
okołoporodowe
kancelaria odszkodowawczaOdszkodowanie za
błąd lekarski
prawo spadkowePrawo
spadkowe
kancelaria odszkodowawczaWypadek
przy pracy
kancelaria odszkodowawczaWypadki
rolnicze
krop pytania i odpowiedziPytania i odpowiedzi
kancelaria odszkodowawczaBlog
kancelaria odszkodowawczaKontakt

Blog

Ciąża wysokiego ryzyka zagrażająca zdrowiu i życiu matki

Ciąża to nie zawsze czas radosnego oczekiwania. Niestety – bywa tak, że pojawia się niespodziewanie, kiedy Twoje życie skomplikowało się na tyle, że musisz dokonać wyboru pomiędzy życiem nienarodzonego dziecka a własnym życiem.  Jeżeli ciąża może negatywnie wpłynąć na Twoje zdrowie, powodując kalectwo lub śmierć lekarz zaproponuje Ci jej zakończenie. Oczywiście ochrona życia poczętego jest niezwykle istotna, jednakże w takiej sytuacji masz prawo wyboru.

bezpłatna konsultacja prana

Czy kiedykolwiek musiałaś stawać przed wyborem, pomiędzy Twoim zdrowiem, a życiem poczętego dziecka?

Podejmowanie decyzji o przerwaniu ciąży w momencie zaistnienia do tego przesłanek należy do kobiety ciężarnej. Tego typu sytuacje są niezwykle skomplikowane – lekarz musi ocenić ryzyko ciąży w momencie, gdy mogłaby ona stanowić zagrożenie ze względu na postępującą chorobę. W czasie ciąży nie można wdrożyć radykalnego leczenia, osłabiony organizm matki nie jest w stanie poradzić sobie z chorobą i dodatkowym obciążeniem.

Celowe zdaje się rozpatrzenie, w jakich sytuacjach ochrona interesu dziecka poczętego w istocie powinna ustąpić ochronie interesu jego matki. W pierwszej kolejności należy udzielić odpowiedzi na pytanie: czy rzeczywiście fakt ciąży negatywnie wpływa na zagrożenie życia ciężarnej? Możliwe, że można wskazać inne środki  lub metody postępowania zmierzające do osiągnięcia celu w postaci ratowania życia ciężarnej. Przerwanie ciąży jest ostatecznością.

Gdy rozpatrujemy zagadnienie z punktu widzenia ochrony interesu dziecka poczętego – przed przerwaniem ciąży musi zostać w najwyższym stopniu uprawdopodobnione, że pozwoli to na uratowanie życia kobiety. „Uprawdopodobnienie” różni się od „pewności”, której na gruncie medycyny często osiągnąć nie można.

Poznaj swoje prawa – masz prawo wyboru. Wiemy, że jest to trudna decyzja. Nosisz pod sercem swoje maleństwo, które jest częścią Ciebie. Ponadto, zmagasz się z ciężką chorobą – od dawna toczysz walkę o własne życie. W innej sytuacji, ten stan wiązałby się z radością… Niestety, stajesz przed wyborem. Najprawdopodobniej najtrudniejszym w Twoim życiu.

Więcej o diagnostyce prenatalnej 

zadzwoń teraz

Gdzie szukać pomocy?

Jeżeli  lekarz naruszył Twoje prawa, pozbawił Cię prawa wyboru – skontaktuj się z Krajowym Rejestrem Osób Poszkodowanych. Nasi prawnicy od 20 lat walczą o prawa pacjentów, a w szczególności kobiet,  kobiet ciężarnych i Mam w trudnej sytuacji życiowej.

bezpłatna porada

Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.

Nie pobieramy z góry żadnych opłat!

Zadzwoń teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.

Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl