odszkodowaniaHome
odszkodowanieOdszkodowania
powypadkowe
kancelaria odszkodowawczaBłędna
diagnostyka prenatalna
kancelaria odszkodowawczaUrazy i błędy
okołoporodowe
kancelaria odszkodowawczaOdszkodowanie za
błąd lekarski
prawo spadkowePrawo
spadkowe
kancelaria odszkodowawczaWypadek
przy pracy
kancelaria odszkodowawczaWypadki
rolnicze
krop pytania i odpowiedziPytania i odpowiedzi
kancelaria odszkodowawczaBlog
kancelaria odszkodowawczaKontakt

Blog

Encefalopatia okołoporodowaEncefalopatia okołoporodowa

Czy encefalopatia okołoporodowa – niedotlenienie mózgu podczas porodu może być przyczyną niepełnosprawności dziecka?

Encefalopatia noworodków występuje u 2–4 noworodków na 1000 żywych urodzeń. Występującym u noworodka bezpośrednio po porodzie i charakteryzującym się trudnościami z podjęciem i utrzymaniem własnego oddechu oraz obecnością od pierwszej doby życia zespołu neurologicznego pod postacią zaburzeń świadomości, obniżenia napięcia mięśniowego i (często, ale nie zawsze) drgawek.

Istnieją trzy typy uszkodzenia mózgu u noworodka, które mogą być spowodowane nieprawidłowym działaniem personelu medycznego w czasie porodu, które może doprowadzić do encefalopatii okołoporodowej. Poznanie skomplikowanych zagadnień medycznych pomoże Ci w pewnym stopniu zrozumieć przyczynę niepełnosprawności Twojego dziecka.

bezpłatna konsultacja prawna

Encefalopatia niedotlenieniowo-niedokrwienna

Encefalopatia okołoporodowa jest medycznym określeniem uszkodzenia mózgu spowodowanego zmniejszeniem prężności tlenu we krwi oraz problemami z dopływem krwi do narządów. Stanowi jedną z najczęstszych przyczyn zgonów noworodków w okresie okołoporodowym oraz najważniejszą przyczynę zaburzeń neurorozwojowych u dzieci. Uszkodzeniu mózgu w okresie okołoporodowym najczęściej towarzyszy uszkodzenie układu oddechowego i nerek.

Objawy encefalopatii okołoporodowej występujące już od urodzenia, które powinny Cię zaniepokoić to:

  • wzrost napięcia mięśniowego
  • małogłowie
  • senność
  • nadwrażliwość na bodźce
  • zaburzenia oddychania
  • zaburzenia rozwoju umysłowego

zadzwoń teraz

Leukomalacja okołokomorowa

Jest to śmierć istoty białej mózgu, a następnie utrata tkanki mózgowej. Istota biała wpływa na zdolność mózgu do uczenia się, a jej uszkodzenie może skutkować wieloma dolegliwościami neurologicznymi. Częstość występowania leukomalacji okołomorowej jest odwrotnie proporcjonalna do masy urodzeniowej i wieku ciążowego – dzieci urodzone przedwcześnie są bardziej narażone. Najczęstszą konsekwencją leukomalacji okołokomorowej jest Mózgowe Porażenie Dziecięce. MPD charakteryzuje się trudnościami w kontrolowaniu celowych ruchów. Istnieje wiele stopni MPD, niewielkie uszkodzenia mózgu zazwyczaj skutkują łagodnymi upośledzeniami.

Krwotok wewnątrzczaszkowy

Krwawienie w mózgu, jest powszechnie określane jako krwotok wewnątrzczaszkowy. Najczęstszą przyczyną krwotoku wewnątrzczaszkowego jest udar mózgu płodu. Zablokowane lub uszkodzone naczynia krwionośne w mózgu dziecka mogą powodować udar i krwotok. Poza uszkodzeniami mechanicznymi krwotok wewnątrzczaszkowy może zostać spowodowany wysokim ciśnieniem krwi, powikłaniami związanymi z łożyskiem lub infekcją u matki.

Niektórym urazom porodowym, które prowadzą do porażenia mózgowego można zapobiec. Źródłem choroby w tego typu przypadkach jest zaniedbanie ze strony zespołu położniczego. Nie obwiniaj się niepotrzebnie – czy jesteś pewna, że lekarze zrobili wszystko co mogli, aby uratować zdrowie Twojego dziecka? Opowiedz nam o swoim porodzie, podziel się z nami swoją historią. Jesteśmy po to, aby Ci pomóc.

Więcej o urazach okołoporodowych (kliknij)

Gdzie szukać pomocy?

Jeżeli potrzebujesz pomocy prawnej zawodowego pełnomocnika procesowego skontaktuj się z nami. Dys­ponu­jemy doświadczeniem potrzebnym do zrozu­mienia skom­p­likowanych zagad­nień medy­cznych. Mamy wieloletnie doświadczenie w zakresie dochodzenia roszczeń odszkodowawczych, w tym zwłaszcza związanych z błędami okołoporodowymi. Możemy Ci pomóc uzyskać należne Twojej rodzinie świadczenia. Wystarczy jeden telefon, aby bezpłatnie skonsultować Twoją historię i ocenić jak możemy Ci pomóc. Nie wahaj się, znamy się na tym. Zadzwoń teraz, a nasi specjaliści otoczą Ciebie i Twoją rodzinę opieką.

bezpłatna porada

Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.

Nie pobieramy z góry żadnych opłat!

Zadzwoń  teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.

Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl