odszkodowaniaHome
odszkodowanieOdszkodowania
powypadkowe
kancelaria odszkodowawczaBłędna
diagnostyka prenatalna
kancelaria odszkodowawczaUrazy i błędy
okołoporodowe
kancelaria odszkodowawczaOdszkodowanie za
błąd lekarski
prawo spadkowePrawo
spadkowe
kancelaria odszkodowawczaWypadek
przy pracy
kancelaria odszkodowawczaWypadki
rolnicze
krop pytania i odpowiedziPytania i odpowiedzi
kancelaria odszkodowawczaBlog
kancelaria odszkodowawczaKontakt

Blog

Jak odczytać zapis KTGJak odczytać zapis KTG w ciąży – praktyczne wskazówki

Jak odczytać zapis KTG w ciąży – to pytanie, które zapewne zadaje sobie wielu przyszłych rodziców. Kardiotokografia (KTG), w największym uproszczeniu, to badanie pozwalające monitorować czynność serca płodu oraz skurcze macicy. W prawidłowym przebiegu ciąży KTG wykonuje się gdy zbliża się rozwiązanie oraz w trakcie porodu. W przypadku ciąży zagrożonej lub wielopłodowej KTG można wykonywać regularnie od około 28 tygodnia.

bezpłatna konsultacja prawna

Badanie KTG – jak przebiega

Podczas  badania KTG na brzuch przyszłej mamy zakłada się dwa pasy z czujnikami. Jeden z nich mierzy liczbę uderzeń serca płodu, zaś drugi rejestruje skurcze macicy. Wyniki ukazują się na monitorze. Standardowe badanie trwa ok. 30 minut, w razie potrzeby może jednak zostać przedłużone. I tutaj, co nie jest pewnie bez znaczenia dla cierpliwości przeciętnego człowieka, trzeba dodać, że podczas badania konieczne jest przyjęcie stabilnej i nieruchomej pozycji. Pewną rekompensatą za tę niewygodę jest na pewno możliwość dowiedzenia się, co słychać u maleństwa J

Jak odczytać zapis KTG w ciąży – co przyszłą mamę powinno zaniepokoić

Zapis KTG informuje,  ile razy w ciągu minuty bije serce płodu i jaki jest stosunek akcji serca dziecka do skurczów macicy.

Prawidłowa liczba uderzeń to 110-160 na minutę – taki stan określamy normokardią. Gdy liczba uderzeń spada poniżej 110 na minutę mamy do czynienia z bradykardią. Nie jest to na pewno stan prawidłowy, może bowiem świadczyć o niedotlenieniu płodu. Liczba uderzeń przekraczająca 160 na minutę to równie stan patologiczny, nazywany trachykardią, która może występować np. z powodu zakażeń wewnątrzmacicznych.

Zapis  KTG pozwala również ocenić oscylację tempa bicia serca. Prawidłowa powinna mieścić się w przedziale od 5 do 25 na minutę. Wynik poniżej 5 może świadczyć o niedotlenieniu płodu, a powyżej 25 o owinięciu się pępowiny wokół główki dziecka.

zadzwoń teraz

Jak odczytać zapis KTG w ciąży – czy odchylenia zawsze są groźne

Przyspieszenie  lub spowolnienie tętna płodu nie zawsze musi świadczyć o faktycznych problemach z dobrostanem dziecka, dotyczy to zmian krótkotrwałych i przejściowych. Jednak regularne wykonywanie zapisów KTG i wnikliwa obserwacja wyników umożliwia wczesne wykrycie ewentualnych zagrożeń oraz doprowadzenie ciężarnej do pomyślnego zakończenia ciąży.

Jak odczytać zapis KTG w ciąży ­– pod warunkiem, że „nie zaginął” w szpitalu

Badanie KTG jest cennym źródłem informacji na temat stanu płodu oraz przebiegu ciąży. Utrzymujący się spadek lub wzrost tętna płodu powinien być sygnałem do wzmożonej czujności, a niekiedy podjęcia decyzji o zakończeniu ciąży cesarskim cięciem. Nie zawsze jednak nieprawidłowy zapis KTG skłania personel medyczny do podjęcia właściwych decyzji, co nierzadko skutkuje bardzo poważnymi urazami okołoporodowymi a nawet śmiercią dziecka lub matki.

Zapis KTG to również nieoceniony dowód w sądowych procesach o odszkodowanie. Wiedzą o tym wszystkie zainteresowane strony, a szczególnie szpitale, w których do błędu mogło dojść i prawnicy, którzy potencjalny błąd mają wykazać.

W dokumentacji, którą uzyskujemy od naszych klientów najczęściej brakującymi dokumentami są właśnie zapisy KTG. Zdarza się, że odpowiadając na prośby naszych klientów pomagamy w uzyskaniu brakujących zapisów KTG. Nierzadko wymaga to dużego zaangażowania i determinacji.

Potrzebna pomoc profesjonalisty

Jeśli masz wątpliwości jak odczytać zapis KTG w ciąży i zastanawiasz się, czy za stan zdrowia Twojego dziecka odpowiada personel medyczny zgłoś się do Krajowego Rejestru Osób Poszkodowanych. Specjalizujemy się w dochodzeniu roszczeń związanych z błędami przy porodzie. Zapewniamy profesjonalną i bezpłatną analizę. Nasi prawnicy mają wieloletnie doświadczenie w skutecznym prowadzeniu spraw z zakresu błędów medycznych i błędów przy porodzie.

bezpłatna porada

Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.

Nie pobieramy z góry żadnych opłat!

Zadzwoń  teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.

Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl