Kamica moczowa, a błąd medyczny podczas leczenia
Błąd medyczny – jak skutecznie leczyć kamicę moczową?
Kamica moczowa – jak skutecznie leczyć kamicę moczową?
- Błąd medyczny dotyczy
- postawienia niewłaściwej diagnozy
- zbyt późnej diagnozy
- błąd medyczny może być związany z wdrożeniem nieodpowiedniego leczenia
Lekarze rodzinni w swojej praktyce wielokrotnie spotykają chorych na kamicę moczową, będącą jedną z najczęstszych chorób układu moczowego. Jej rozpowszechnienie sięga 12% wśród mężczyzn oraz 6% wśród kobiet i stale wzrasta.
Kamica moczowa polega na tworzeniu się złogów w układzie moczowym. Większość złogów w układzie moczowym (powyżej 80%) powstaje ze szczawianów i fosforanów wapnia, a 8-10% z moczanów, natomiast rzadko obserwuje się złogi cystynowe, cytrynianowe, ksantynowe lub struwitowe. Większość złogów (tzw. kamieni) ulega samoistnemu wydaleniu, ale niektóre wymagają interwencji lekarza.
Kamica moczowa – czynniki ryzyka
Kamicy moczowej sprzyja:
- spożywanie diety obfitującej w białko
- picie niedostatecznej objętości płynów
- płeć męska
- otyłość
- cukrzyca
- nadciśnienie tętnicze
- nadmiar kwasu moczowego w organizmie
- zespoły metaboliczne
Kamica moczowa u wielu chorych nawraca, dlatego ważna jest właściwa współpraca lekarza rodzinnego z urologiem w diagnostyce i leczeniu. Taka współpraca przyspiesza wdrożenie odpowiedniego postępowania, zwiększa skuteczność leczenia oraz ogranicza powikłania.
Ale na czym taka współpraca miałaby polegać?
Dużo zależy od tego, czy chory cierpi z powodu ataku kolki nerkowej, czy też kamica przebiega skąpoobjawowo, bądź nie wywołuje objawów i jest rozpoznawana przypadkowo. Bardzo ważną rolę odgrywa szczegółowy wywiad, pozwalający na odróżnienie dolegliwości ze strony nerki od bólów kręgosłupa lub mięśni. U ponad 50% chorych z kolką nerkową stwierdza się podwyższenie wartości ciśnienia tętniczego, a u około 10% – wzrost ciepłoty ciała.
Kamica moczowa – diagnostyka, a błąd medyczny
Podczas badania przedmiotowego nerka jest tkliwa przy głębokim dotyku, a objaw Goldflama żywo dodatni. Po ustaleniu rozpoznania ważne jest przede wszystkim opanowanie bólu za pomocą leków przeciwbólowych, rozkurczowych i niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Jeśli atak bólowy ustąpi po podaniu leków, ale powróci po pewnym czasie, najlepszym wyjściem jest zgłoszenie się do kliniki lub oddziału urologicznego pełniących bez przerwy ostry dyżur, gdzie można wykonać podstawowe badania obrazowe (USG, radiologiczne zdjęcie przeglądowe jamy brzusznej), których wyniki ujawnią, czy złogi zostaną wydalone samoistnie. Ponadto, pacjent otrzyma dożylnie nawodnienie i leki przeciwbólowe, których nie stosuje się w domu. O sposobie postępowania powinien decydować tylko urolog, a nie lekarz innej specjalności, ze względu na jego największy zakres doświadczenia w tym temacie.
Kamica moczowa – atak kolki nerkowej
Większość ataków kolki nerkowej wywołują drobne złogi samoistnie wydalane przez chorych, ale nie zawsze jest to przez nich zauważone, dlatego ustąpienie dolegliwości nie dowodzi jednoznacznie wydalenia zalegających złogów. Czasem złogi pozostają w moczowodzie, co może stopniowo doprowadzić do całkowitego zniszczenia nerki. Z tego też powodu konieczna jest ponowna ocena ultrasonograficzna nerek oraz górnych i dolnych dróg moczowych u chorych, a także sprawdzenie, czy pacjent przestrzega zaleceń dietetycznych (przede wszystkim picia odpowiedniej objętości płynów). W przypadku chorych cierpiących na kamicę bezobjawową lub dającą niewiele sygnałów, wyróżnia się pacjentów:
- niewymagających interwencji, ponieważ złóg jest drobny i znajduje się w obwodowym kielichu nerki
- wymagających interwencji kruszenia złogu falami uderzeniowymi generowanymi pozaustrojowo, ureterorenoskopii, przezskórnej nefrolitotrypsji lub też operacji laparoskopowej/klasycznej
Jak widać w świetle powyższych informacji, aby prawidłowo zdiagnozować, a potem skutecznie leczyć kamicę moczową niezbędne jest wykonanie następujących badań:
Odszkodowanie za błąd medyczny
Jeżeli nie postawiono właściwej diagnozy, co opóźniło wdrożenie właściwego leczenia i spowodowało trwały uszczerbek na zdrowiu to poszkodowany pacjent ma prawo do rekompensaty. Błąd w diagnozie, czyli inaczej błąd diagnostyczny może być tragiczny w skutkach.
Krajowy Rejestr Osób Poszkodowanych, specjalizuje się w dochodzeniu roszczeń związanych z błędami medycznymi.
Masz tylko 3 lata na dochodzenie swoich praw, a co za tym idzie zabezpieczenie roszczeń odszkodowawczych. Pozwól sobie pomóc. Krajowy Rejestr Osób Poszkodowanych rzetelnie przeanalizuje Twoją dokumentację medyczną. Zapewniamy bezpłatną konsultację prawną – będziemy wspólnie walczyć o lepszą przyszłość dla Ciebie i Twojej rodziny.
Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.
Nie pobieramy z góry żadnych opłat!
Zadzwoń teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.
Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl