Krwawienie w ciąży
Krwawienie w ciąży – istnieje kilka przyczyn krwawienia w okresie ciąży. W każdym przypadku należy ocenić stan ciężarnej oraz objętość traconej krwi tak dokładnie, jak to możliwe oraz przeprowadzić wywiad w celu stwierdzenia jej koloru oraz ewentualnej obecności śluzowych upławów.
Podkreślić przy tym należy, że nawet przypadku niewielkiego epizodu krwawienia śmiertelność okołoporodowa płodów rośnie dwukrotnie w porównaniu z ciążą o prawidłowym przebiegu.
Krwawienie w ciąży – co może być przyczyną?
Źródłem krwotoku może być oczywiste zdarzenie takie jak:
- niedawny stosunek płciowy (uszkodzenie szyjki macicy)
- wypadek (powodujący przedwczesne oddzielenie się łożyska)
Krwawieniu może towarzyszyć stały ból brzucha (jednak nie każdorazowo). Jego wystąpienie pozwala na odróżnienie pomiędzy:
- łożyskiem przodującym (powikłanie polegające na nieprawidłowym umiejscowieniu łożyska tj. nad ujściem wewnętrznym szyjki macicy lub w jego bezpośrednim sąsiedztwie zamiast na ścianie macicy)
- przedwczesnym oddzieleniem się łożyska (częściowe lub całkowite oddzielenie się prawidłowo usadowionego łożyska od ściany macicy)
Drugiemu, nie musi towarzyszyć widoczne krwawienie. W tym miejscu zaznaczyć należy, że podczas standardowej wizyty u prowadzącego lekarza ginekologa w 20 tygodniu wykonuje się badanie ultrasonograficzne określając umiejscowienie łożyska i tym samym wykluczenia wyżej wymienionych powikłań.
Badanie ultrasonograficzne pozwala również ukazać obecność krwiaka pozałożyskowego.
Krwawienie w ciąży – postępowanie
W przypadku wystąpienia krwawienia koniecznym jest wykonanie badania fizykalnego u ciężarnrj w celu ocenienia jej stanu oraz stanu płodu. Sprawdza się tętno, ciśnienie krwi. Wykonuje się badanie palpacyjne brzucha. Polega ono na dotykaniu macicy i dziecka przez powłoki brzuszne. Ma na celu zorientowanie się o stanie macicy, dokonaniu oceny jej bolesności i/lub obecności skurczów.
W drugim i trzecim trymestrze ciąży początkowe badania diagnostyczne koncentrują się na pobraniu krwi. W sytuacji obfitego krwawienia wykonuje się próbę krzyżową w celu wyeliminowania niezgodności do przetaczania krwi pomiędzy dawcą, a biorcą. Każdorazowo, monitoruje się stan płodu (kardiotokogram).
Krwawienie w ciąży – nie lekceważ takich objawów!
Bardzo ważnym jest, by nie lekceważyć wystąpienia krwawienia. Nawet jeśli jego obfitość jest skąpa należy udać się na konsultację w celu ustalenia jego źródła. Brak dolegliwości bólowych nie można poczytywać jako niegroźny nawet przy niewielkim wycieku krwi, pacjentce o ujemnym czynniku Rh należy podać immunoglobulinę anty-D, aby zapobiec rozwojowi konfliktu w zakresie czynnika Rh w następnych ciążach tj. konfliktu serologicznego. Ponadto, krwawienie przedporodowe spowodować bowiem może krwotok poporodowy.
Gdzie szukać pomocy
Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.
Nie pobieramy z góry żadnych opłat!
Zadzwoń teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.
Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl