Niedotlenienie mózgu u noworodka
Niedotlenienie mózgu (inaczej zamartwica) to niewątpliwie diagnoza, która wzbudza strach, a wręcz przerażenie u młodych rodziców. Często wiąże się ono bowiem z wystąpieniem wielu schorzeń i niepełnosprawności u noworodka. Uważa się, że niedotlenienie stanowi jedno z głównych przyczyn mózgowego porażenia dziecięcego. Niestety do niedotlenienia może dojść z powodu błędu lekarza czy personelu medycznego, którego oczywiście można było uniknąć.
Niedotlenienie mózgu u noworodka – przyczyny
Do niedotlenienia dochodzi wówczas, gdy ilość tlenu w mózgu spada na tyle, że przestaje on funkcjonować. Może ono wystąpić przed porodem, w jego trakcie lub zaraz po nim. Jest to niewątpliwie bardzo poważny stan, który prowadzi niekiedy nawet do śmierci.
Przyczyny niedotlenienia okołoporodowego to przede wszystkim:
- Ucisk pępowiny
- Stan przedrzucawkowy
- Niewydolność krążeniowa
- Spożywanie alkoholu w czasie ciąży
- Palenie tytoniu
- Przedwczesne odklejenie łożyska
- Przedwczesne odpływanie wód płodowych
- Przedłużający się poród
- Wady rozwojowe płodu
Z pewnością nie w każdej sytuacji niedotlenieniu dziecka przy porodzie można zapobiec. Często jednak zdarza się, że do niedotlenienia dochodzi z powodu przedłużającego się porodu siłami natury i zbyt późnej decyzji o cesarskim cięciu. Zatem niedotlenienie, a w konsekwencji MPD, może być wynikiem błędu medycznego.
Niedotlenienie mózgu u noworodka – skutki
Niestety dzieci urodzone w zamartwicy często są opóźnione umysłowo, mają trudności w nauce, są niepełnosprawne. Mogą mieć mózgowe porażenie, padaczkę, niedorozwój. Oczywiście jeśli niedotlenienie jest krótkotrwałe, zazwyczaj nie niesie za sobą negatywnych konsekwencji dla dziecka.
Niedotlenienie mózgu – gdzie szukać pomocy?
Twoje dziecko urodziło się niedotlenione? Podejrzewasz, że podczas porodu doszło do błędu? Zgłoś się zatem do Krajowego Rejestru Osób Poszkodowanych. Bezpłatnie przeanalizujemy Twoją dokumentację medyczną i odpowiemy na pytanie, czy zawinił personel medyczny w szpitalu.
Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.
Nie pobieramy z góry żadnych opłat!
Zadzwoń teraz – to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.
Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl