odszkodowaniaHome
odszkodowanieOdszkodowania
powypadkowe
kancelaria odszkodowawczaBłędna
diagnostyka prenatalna
kancelaria odszkodowawczaUrazy i błędy
okołoporodowe
kancelaria odszkodowawczaOdszkodowanie za
błąd lekarski
prawo spadkowePrawo
spadkowe
kancelaria odszkodowawczaWypadek
przy pracy
kancelaria odszkodowawczaWypadki
rolnicze
krop pytania i odpowiedziPytania i odpowiedzi
kancelaria odszkodowawczaBlog
kancelaria odszkodowawczaKontakt

Blog

Odszkodowanie za błąd lekarski przedawnienieOdszkodowanie za błąd lekarski przedawnienie

Czy wiesz do kiedy możesz starać się o odszkodowanie i zadośćuczynienie, gdy jesteś ofiarą błędu lekarskiego? Niestety zdarza się, że kontaktują się z nami poszkodowani pacjenci, którzy zgodnie z prawem, nie mają już możliwości starać się o rekompensatę od placówki medycznej. Właśnie dlatego  warto znać i pamiętać o terminach przedawnienia.

W dzisiejszym artykule w prosty sposób opiszemy, kiedy przedawniają się roszczenia z tytułu błędu medycznego.

bezpłatna konsultacja prawna

Przedawnienie roszczeń – błąd medyczny

Co do zasady, w przypadku osoby pełnoletniej, okres przedawnienia wynosi 3 lata od momentu, kiedy poszkodowany dowiedział się o błędzie medycznym. Jednakże, okres przedawnienia wynosi 20 lat w przypadku stwierdzenia wyrokiem sądu karnego, że wyrządzenie szkody zostało spowodowane przez przestępstwo.

Błąd lekarski – przedawnienie roszczeń osoby małoletniej

Dodatkowo, w sytuacji osoby małoletniej, termin przedawnienia roszczenia o naprawienie szkody z tytułu błędu medycznego nie może skończyć się wcześniej niż z upływem lat dwóch od uzyskania przez tę osobę pełnoletniości. A zatem osoby poniżej 18 roku życia, mają więcej czasu na dochodzenie rekompensaty za szkodę w postępowaniu cywilnym.

zadzwoń teraz

Odszkodowanie za błąd lekarski przedawnienie – o czym warto wiedzieć?

Należy również pamiętać, że od 9 lipca 2018 roku obowiązują nowe regulacje dotyczące przedawnienia roszczeń. W konsekwencji, zgodnie z nowym brzmieniem art. 118 kodeksu cywilnego, termin przedawnienia roszczeń z tytułu błędu medycznego przypada na ostatni dzień roku kalendarzowego.

Co to oznacza w praktyce?

Przede wszystkim, nowe przepisy wydłużają terminy przedawnienia. Na przykład:

Pacjent o błędnie postawionej diagnozie dowiedział się 8 marca 2016 roku. W takim przypadku, roszczenie o naprawienie szkody wyrządzonej błędem medycznym ulegnie przedawnieniu 31 grudnia 2019 roku.

Skorzystaj z pomocy profesjonalistów

Jeżeli uważasz, że podczas Twojego leczenia doszło do błędu medycznego, skontaktuj się z Krajowym Rejestrem Osób Poszkodowanych. Odpowiemy na wszystkie Twoje pytania i udzielimy Ci niezbędnej pomocy. Przede wszystkim, nasi prawnicy posiadają długoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw medycznych. Przeanalizujemy dokumentację medyczną z przebiegu Twojego leczenia i pomożemy Ci uzyskać należne zadośćuczynienie i odszkodowanie za błąd lekarski od placówki medycznej.

bezpłatna porada

Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.

Nie pobieramy z góry żadnych opłat!

Zadzwoń teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.

Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl