Poród naturalny czy cesarskie cięcie – co jest lepsze dla Ciebie i dziecka?
Poród naturalny czy cesarskie cięcie – przyszłe mamy często zadają takie pytanie. W takiej sytuacji należy pamiętać przede wszystkim o tym, że cesarskie cięcie przeprowadzane jest jedynie przez wzgląd na wskazania do operacyjnego rozwiązania ciąży. Nie możesz sama podjąć decyzji o cesarskim cięciu – operację lekarz przeprowadzi tylko i wyłącznie wtedy, gdy będzie taka konieczność.
Poród naturalny czy cesarskie cięcie – fakty i mity
Poród naturalny również wiąże się z pewnym ryzykiem powikłań. Możliwymi powikłaniami porodu naturalnego są:
- pęknięcie szyjki macicy
- pęknięcie krocza
- urodzenie niekompletnego łożyska, a co za tym idzie konieczność wyłyżeczkowania jamy macicy
- brak postępu porodu, a co za tym idzie rozwiązanie ciąży przy pomocy kleszczy, vacuum lub cc
- krwotok położniczy
- nieprawidłowe obkurczanie się macicy po porodzie
- nieprawidłowe gojenie się rany po nacięciu krocza
- powikłania związane z zastosowanym podczas porodu znieczuleniem
Mimo zagrożeń, poród naturalny ma wiele zalet. Kobiety, które urodziły dziecko siłami natury zazwyczaj nie mają problemów z laktacją oraz szybciej dochodzą do siebie po porodzie. Poród siłami natury ogranicza ryzyko wystąpienia powikłań takich jak:
- zakażenie
- krwotok
- zatorowość
Poród siłami natury zmniejsza również zagrożenie związane z wystąpieniem depresji poporodowej.
Poród naturalny – korzyści dla dziecka
Dziecko po porodzie siłami natury ma szansę na kolonizację prawidłową florą bakteryjną swojej Mamy. Taka możliwość zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób wieku dziecięcego i poprawia odporność.
Kolejny fakt z pewnością zaskoczy przyszłe mamy, ale u dzieci, które rodzą się siłami natury rzadziej występują problemy neurologiczne. Dzieci urodzone naturalnie, według statystyk rzadziej mają zaburzenia napięcia mięśniowego i asymetrię ułożeniową, jak również rzadziej wymagają rehabilitacji motorycznej. Poród naturalny pomaga również w opróżnieniu płuc noworodka z płynu owodniowego, co ma korzystny wpływ na oddech noworodka po porodzie.
Poród naturalny czy cesarskie cięcie – co jest lepsze?
Nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi na takie pytanie. Jako przyszła mama nie możesz dokonać wyboru, ale masz możliwość przygotowania się na mogące wystąpić podczas porodu powikłania. Cesarskie cięcie to poważna operacja i powinna być wykonywana jedynie ze względu na wskazania medyczne lub jakiekolwiek inne zagrożenia dla życia oraz zdrowia mamy i dziecka.
Zbyt późna decyzja o cesarskim cięciu
Jeżeli podczas porodu lekarz nie podjął decyzji o cesarskim cięciu, mimo istniejącego zagrożenia oraz wskazań, koniecznie zgłoś się do Krajowego Rejestru Osób Poszkodowanych.
Krajowy Rejestr Osób Poszkodowanych specjalizuje się w dochodzeniu roszczeń z tytułu błędów medycznych przy porodzie. Jeżeli Twoje dziecko ucierpiało na skutek zaniedbania lekarza, zadzwoń 722 080 080 i uzyskaj bezpłatną analizę dokumentacji medycznej z przebiegu porodu.
Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.
Nie pobieramy z góry żadnych opłat!
Zadzwoń teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.
Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl