odszkodowaniaHome
odszkodowanieOdszkodowania
powypadkowe
kancelaria odszkodowawczaBłędna
diagnostyka prenatalna
kancelaria odszkodowawczaUrazy i błędy
okołoporodowe
kancelaria odszkodowawczaOdszkodowanie za
błąd lekarski
prawo spadkowePrawo
spadkowe
kancelaria odszkodowawczaWypadek
przy pracy
kancelaria odszkodowawczaWypadki
rolnicze
krop pytania i odpowiedziPytania i odpowiedzi
kancelaria odszkodowawczaBlog
kancelaria odszkodowawczaKontakt

Blog

Poród pośladkowy czy jest wskazaniem do cesarkiPoród pośladkowy czy jest wskazaniem do cesarki?

Poród pośladkowy to taki poród, w trakcie którego nogi i pośladki dziecka skierowane są ku kanałowi rodnemu. Położenie takie sprawia, że poród naturalny może być trudny i stwarzający zagrożenie dla dziecka. Zwykle w takich przypadkach lekarz prowadzący ciążę decyduje o cesarskim cięciu.

bezpłatna konsultacja prawna

Poród pośladkowy czy jest wskazaniem do cesarki – Jakie ryzyko niesie ze sobą poród pośladkowy?

Poród pośladkowy nie jest częstym zjawiskiem. Jednak jeśli taki wystąpi może utrudnić dziecku przyjście na świat. Dzieje się tak dlatego, ponieważ pośladki, które wychodzą pierwsze, są węższe od główki i mogą za mało rozewrzeć kanał rodny. Wtedy główka (która jest szersza) ma problem z wydostaniem się, co stwarza ryzyko wystąpienia wielu powikłań. Poród taki może się przedłużyć lub zakończyć urazami barków czy też niedotlenieniem dziecka.

Czasami lekarz próbuje obrócić dziecko do prawidłowej pozycji, odpowiednio uciskając na brzuch matki. Nie zawsze jednak jest to wskazane, bowiem przy małowodziu czy krwawieniu z dróg rodnych taki manewr może być niebezpieczny.

zadzwoń teraz

Poród pośladkowy czy jest wskazaniem do cesarki – położenie pośladkowe  przyczyny

Nie są do końca znane przyczyny ułożenia pośladkowego. Jednak wśród czynników sprzyjających takiemu ułożeniu wymienia się przede wszystkim: ciążę mnogą, łożysko przodujące, wady w budowie macicy czy też mięśniaki.

Poród pośladkowy czy jest wskazaniem do cesarki – kiedy możliwy jest poród naturalny?

Poród pośladkowy traktowany jest jako poród wysokiego ryzyka, dlatego najczęściej rozwiązanie następuje przez cesarskie cięcie. Poród naturalny może być brany pod uwagę jedynie przy spełnieniu określonych warunków:

  • dziecko waży nie więcej niż 3500 g
  • kobieta ma prawidłowo zbudowaną miednicę
  • kobieta nie jest pierwiastką (nie jest to jej pierwszy poród)

Decyzja lekarza o porodzie naturalnym w przypadku gdy nie są spełnione powyższe przesłanki może być uznana za błąd medyczny. Należy bowiem pamiętać,  że poród siłami natury przy ułożeniu pośladkowym niesie ze sobą pewne ryzyko i dlatego najczęściej zalecane jest cesarskie cięcie. Poród naturalny w takiej sytuacji powinien być odbierany przez doświadczonego lekarza położnika.

Gdzie szukać pomocy?

Jeśli uważasz, że w Twoim przypadku zawinił personel medyczny i spowodowało to ciężki uszczerbek na zdrowiu Twojego dziecka, to jak najszybciej powinnaś zaufać odpowiednim ekspertom.

W Krajowym Rejestrze Osób Poszkodowanych znajdziesz prawników z wieloletnim doświadczeniem, specjalizujących się w aspekcie błędów medycznych, a zwłaszcza błędów przy porodzie.

bezpłatna porada

Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.

Nie pobieramy z góry żadnych opłat!

Zadzwoń  teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.

Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl