odszkodowaniaHome
odszkodowanieOdszkodowania
powypadkowe
kancelaria odszkodowawczaBłędna
diagnostyka prenatalna
kancelaria odszkodowawczaUrazy i błędy
okołoporodowe
kancelaria odszkodowawczaOdszkodowanie za
błąd lekarski
prawo spadkowePrawo
spadkowe
kancelaria odszkodowawczaWypadek
przy pracy
kancelaria odszkodowawczaWypadki
rolnicze
krop pytania i odpowiedziPytania i odpowiedzi
kancelaria odszkodowawczaBlog
kancelaria odszkodowawczaKontakt

Blog

 

Pozostawienie ciała obcego w organizmie po porodziePozostawienie ciała obcego w organizmie po porodzie

W trakcie zabiegu cesarskiego cięcia pozostawiono w powłoce skórnej pacjentki część igły chirurgicznej. Igła ta miała kształt półokrągły, długość około 2 cm i ułamaną końcówkę. Pozostawienie igły chirurgicznej w organizmie po porodzie  opóźniło proces gojenia i dochodzenia pacjentki do normalnego funkcjonowania po cesarskim cięciu. Pozostawienie ciała obcego w organizmie po porodzie jest błędem medycznym i należy się poszkodowanej odszkodowanie i zadośćuczynienie od lekarza i szpitala.

Pozostawianie w organizmie operowanej osoby ciał obcych jest zdarzającym się dość często błędem medycznym. Takie niedopatrzenie może skutkować w poważne powikłania, pomimo tego, że sam zabieg przebiegł pomyślnie.

Lekarzom zdarza się zostawić po operacji w zaszytej ranie różne przedmioty: gazy, igły atraumatyczne, odłamki metalowych narzędzi chirurgicznych. Często są to zaniedbania stanowiące poważne zagrożenia dla życia i zdrowia pacjentów. Zagrożenie stanowią nie tylko same pozostawione przedmioty, ale późniejsze zabiegi usuwania tychże przedmiotów.

Pozostawienie narzędzia w ciele pacjenta

W sprawie pacjenta rozpoznawanej przez Sąd w 2003r. (wyr. Sądu Apelacyjnego w Lublinie z dnia 16 grudnia 2003 r., I ACa 573/03) orzeczono, że szpital ponosi odpowiedzialność za cierpienia pacjenta na skutek zakażenia spowodowanego zawinionym pozostawieniem gazika w stawie łokciowym, przeprowadzenia powtórnej operacji i za wydłużenie procesu leczenia.

W innej sprawie (wyr. Sądu Najwyższego z dnia 25 lutego 1972 r., II CR 610/71) Sąd orzekł, iż pozostawienie narzędzia w ciele pacjenta na skutek nieuwagi przez lekarza podczas operacji pod czaszką pacjenta w obrębie tkanki mózgowej metalowego ciała o rozmiarach mogących potencjalnie stanowić zagrożenie dla życia lub zdrowia uzasadnia samo przez się przyznanie zadośćuczynienia za błąd medyczny.

W wyroku Sądu Okręgowego we Wrocławiu ( wyr. z dnia 20 września 1999 r., I C 708/96) Sąd zadecydował, że pozostawienie podczas operacji igieł atraumatycznych w sercu pacjentki stanowi winę w organizacji szpitala, który powinien odpowiadać za wynikłą stąd szkodę.

Wprawdzie w przedmiotowej sprawie pozostawienie odłamków igły w powłokach jamy brzusznej pacjentki nie stanowiło dużego zagrożenia dla zdrowia czy życia. Naruszenie to nie wywoływało też dużych dolegliwości bólowych u pacjentki. Sąd jednak uznał, że sam fakt wystąpienia takiego zaniedbania ze strony lekarza wywołuje konieczność zapłaty stosownego zadośćuczynienia. Poszkodowanej pacjentce przyznane zostało aż 30.000 zł za same niewielkie dolegliwości bólowe i konieczność poddania się zabiegowi usunięcia igły z powłok jamy brzusznej.

Pozostawienie narzędzia w ciele pacjenta – gdzie szukać pomocy?

Jeżeli potrzebujesz pomoc prawnika medycznego skontaktuj się z nami. Dys­ponu­jemy doświadczeniem potrzeb­nym do zrozu­mienia skom­p­likowanych zagad­nień medy­cznych. Mamy wieloletnie doświadczenie w zakresie dochodzenia roszczeń odszkodowawczych, w tym zwłaszcza związanych z błędami medycznymi. Możemy Ci pomóc uzyskać należne Tobie świadczenia. Wystarczy jeden telefon, aby bezpłatnie skonsultować Twoją historię i ocenić jak możemy Ci pomóc. Nie wahaj się, znamy się na tym. Zadzwoń teraz, a nasi specjaliści otoczą Ciebie i Twoją rodzinę opieką.

bezpłatna porada

Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.

Nie pobieramy z góry żadnych opłat!

Zadzwoń  teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.

Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl