Rak piersi w czasie ciąży
Rak piersi w czasie ciąży – jakie jest ryzyko zachorowania?
Zgodnie z rekomendacją Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, raka piersi u ciężarnych definiuje się jako rak piersi rozpoznany w ciąży lub w ciągu roku po porodzie. Wydaje się, że w obecnie obserwowanych tendencjach do opóźniania macierzyństwa, dramat choroby nowotworowej współistniejącej z ciążą będzie diagnozowany coraz częściej. Szacuje się, że na raka piersi zachoruje 1 na 3000 do 10 000 kobiet będących w ciąży.
Rak piersi w czasie ciąży – czy ciąża oznacza gorsze rokowania?
Porównując kobiety w podobnym wieku i stopniu zaawansowania nowotworu przy zastosowaniu typowego leczenia raka piersi, nie widać gorszych rokowań u pań w ciąży. Stwarza to jednak wyjątkową sytuację kliniczną. Proces leczenia przebiega według zasad obowiązujących przy terapii pacjentek nieciężarnych, ale ma to miejsce z uwzględnieniem bezpieczeństwa płodu oraz zminimalizowania ryzyka wystąpienia skutków niepożądanych. Decyzje, które mają związek z leczeniem nowotworu w czasie cięży są podejmowane przez interdyscyplinarny zespół specjalistów. Działania terapeutyczne są wdrażane przy rozważeniu ogólnego stanu zdrowia pacjentki, stopnia zaawansowania klinicznego raka piersi, wieku ciążowego oraz postulatów samej pacjentki, jak i osób jej najbliższych.
Rak piersi w czasie ciąży – diagnostyka u kobiet ciężarnych
Diagnostyka u ciężarnych opóźniona jest o 2–7 miesięcy od momentu pojawienia się pierwszych objawów. Należy pamiętać, iż zaniedbanie niepokojących zjawisk o 6 miesięcy wpływa na wzrost liczby chorych z przerzutami do regionalnych węzłów chłonnych o ponad 5%. Na etapie diagnostyki, która współistnieje z ciążą, bezpiecznym badaniem jest badanie ultrasonograficzne (USG), mammografia oraz rezonans magnetyczny bez kontrastu gadolinowego.
- USG jest bardzo powszechnym, tanim, niejonizującym, jak i czułym badaniem diagnostycznym gruczołów piersiowych. Jego zaletą jest wyróżnianie zmian litych od cystycznych.
- Mammografia stanowi podstawowe narzędzie w procesie zobrazowania zmian w piersi, również w trakcie ciąży. Pomimo tego, że jest to rentgenowskie badanie, to jednak dawki promieniowania przy prawidłowej osłonie brzucha i miednicy pozostają bezpieczne dla płodu. Jednakże ze względu na zwiększoną gęstość gruczołów piersiowych w okresie ciąży, badanie to wiąże się z wysokim prawdopodobieństwem uzyskania wyników fałszywie ujemnych.
- Rezonans magnetyczny określany jest jako narzędzie bezpieczne w sytuacjach zidentyfikowania raka sutka u kobiet w ciąży (istnieją medyczne przeciwwskazania do zastosowania kontrastu gadolinowego). Nie jest natomiast zalecane wykonywanie tomografii komputerowej u ciężarnych.
Rak piersi w ciąży – bardzo ważne jest wczesne wykrycie raka
Bardzo ważne jest wczesne wykrycie zmian nowotworowych i czujność pacjentek. Agresywność nowotworu u kobiet w wieku prokreacyjnym jest znacznie większa, mniejszy jest stopień zróżnicowania komórek. Częściej diagnozuje się naciek nowotworowy na naczynia, niż u kobiet starszych. W związku z tym ważna jest szybka reakcja.
Należy pamiętać, że młody wiek nie jest powodem, aby twierdzić, iż możemy być spokojne, że rak piersi nas nie dotyczy. Warto także nadmienić, iż problem często pojawia się przez lekceważenie towarzyszących zmian wynikających z rosnącego guza w piersi. Ciężarne często same sobie tłumaczą, iż może to być odpowiedź organizmu przygotowującego się na odmienności hormonalne związane z ciążą, nic bardziej mylnego.
Rak piersi w ciąży – schemat rozpoznawania raka piersi
Polskie Towarzystwo Ginekologiczne przedstawiło schemat rozpoznawania raka piersi w poszczególnych etapach, jak i właściwy sposób działania przy jego rozpoznaniu.
Pamiętaj, że zakończenie leczenia onkologicznego nie zwalnia z obowiązku ciągłego monitorowania stanu zdrowia. Należy pamiętać o wizytach kontrolnych, aby nie przeoczyć nawrotu choroby we wczesnej fazie i zyskać pewność wygranej walki z rakiem.
Krajowy Rejestr Osób Poszkodowanych – pomożemy Ci
Krajowy Rejestr Osób Poszkodowanych pomaga poszkodowanym pacjentom. Jeżeli podejrzewasz, że doszło do zaniedbań w procesie Twojego leczenia, zadzwoń 722 080 080. Omówimy z Tobą Twoje wątpliwości oraz bezpłatnie przeanalizujemy dokumentację medyczną. Zgłoś się już dziś – niedługo Twoje roszczenie może się przedawnić.
Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.
Nie pobieramy z góry żadnych opłat!
Zadzwoń teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.
Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl