Sprawdź jak w 4 prostych krokach możesz otrzymać należne Ci odszkodowanie




Resuscytacja u noworodka wykonywana jest w celu ratowania życia dziecka …
Resuscytacja pochodzi od łacińskiego słowa resuscito — czyli przywracam do świadomości, budzę.
Pierwsze chwile życia noworodka mają bezpośredni wpływ na jego jakość życia oraz późniejszy stan zdrowia. Każdy noworodek ma prawo do resuscytacji przeprowadzonej na właściwym i wysokim poziomie.
Resuscytacja noworodka po porodzie może być konieczna w sytuacji, gdy dochodzi do niedotlenienia wewnątrzmacicznego oraz niedotlenienia okołoporodowego. Działania resuscytacyjne mają na celu nie dopuścić do uszkodzenia centralnego układu nerwowego.
Konieczność resuscytacji bezpośrednio po urodzeniu można przewidzieć w około 70% przypadków. Lekarz prowadzący poród powinien wnikliwie zapoznać się z przedporodowymi i okołoporodowymi czynnikami ryzyka niedotlenienia noworodka.
Jeżeli podejrzewasz, że miał miejsce błąd lekarski przy porodzie lub też personel medyczny dopuścił się nieprawidłowości w trakcie porodu lub w leczeniu Twojego dziecka bezpośrednio po porodzie, niezwłocznie skontaktuj się z Krajowym Rejestrem Osób Poszkodowanych.
Nasi prawnicy mogą poszczycić się ponad 20-letnim doświadczeniem w prowadzeniu trudnych spraw związanych z błędami okołoporodowymi na terenie całego kraju.
Dysponujemy rozległą wiedzą potrzebną do zrozumienia skomplikowanych zagadnień prawnych oraz medycznych.
Mamy wieloletnią praktykę w zakresie dochodzenia roszczeń odszkodowawczych za błąd lekarski przy porodzie, w tym zwłaszcza związanych z błędami medycznymi skutkującymi trwałym uszczerbkiem na zdrowiu dziecka.
Nasi Prawnicy rozumieją jak olbrzymia odpowiedzialność ciąży na ich barkach, gdy prowadzą dochodzenie w sprawie błędu lekarskiego.
Będziemy Cię wspierać na każdym etapie postępowania skutecznie walcząc o Twoje interesy.
Błędy w sztuce lekarskiej nie mogą stać się codziennością, dlatego też zachęcamy poszkodowanych pacjentów do walki o swoje prawa i należne im odszkodowanie.
Resuscytacja noworodka po porodzie – ocena stanu nowonarodzonego dziecka
Ocenę stanu noworodka przeprowadza się w 1 i 5 minucie życia. Jednak powszechnie używana punktowa skala Apgar nie jest stosowana do podjęcia decyzji odnośnie resuscytacji.
Ocena noworodka powinna się rozpocząć natychmiast po urodzeniu. Opiera się ona głównie na trzech następujących objawach: oddech, czynność akcji serca, zabarwienie powłok skórnych.
Właśnie te trzy objawy są podstawą do oceny i podejmowania decyzji oraz prowadzenia działań resuscytacyjnych. Od właściwej oceny, decyzji i niezwłocznie podjętych sprawnych i właściwych działań resuscytacyjnych zależy skuteczność resuscytacji.
Postępowanie resuscytacyjne w przypadku złego stanu urodzeniowego noworodka
W przypadku stwierdzenia złego stanu urodzeniowego noworodka lekarz weryfikuje, czy: nieprawidłowo oddycha lub wystąpił brak oddechu, wiotkość, blady lub siny, tętno niewykrywalne.
Zespół medyczny przeprowadza resuscytacje krążeniowo – oddechową noworodka, intubację, uciskanie klatki piersiowej, farmakoterapię.
Aby uniknąć problemów metabolicznych spowodowanych oziębieniem, noworodek powinien być natychmiast po porodzie umieszczony pod promiennikiem ciepła, osuszony z płynu owodniowego przy pomocy serwet lub specjalnych ciepłych ręczników.
Szczególnie ważne jest to w przypadku noworodków urodzonych przedwcześnie z małą i ekstremalnie niską masą urodzeniową z powodu cienkości naskórka oraz bardzo słabo rozwiniętej tkanki podskórnej.
Zminimalizowanie strat ciepła zwiększa szansę na przeżycie. Pocieranie skóry noworodka ma też znaczenie jako czynnik stymulujący oddychanie.
Resuscytacja noworodka
Resuscytacja noworodka nie jest pojedynczą procedurą stosowaną u wszystkich noworodków, ani też nie jest zbiorem przypadkowych działań.
Procedura resuscytacji składa się z serii ujednoliconych i następujących po sobie działań. Każdy następujący po sobie krok jest logiczną konsekwencją poprzedniego i opiera się na ocenie stanu noworodka oraz odpowiedzi na stosowane postępowanie.
Skuteczność resuscytacji zależy również od właściwego sprzętu a przede wszystkim od sprawnego zespołu przeprowadzającego resuscytację.
Resuscytacja noworodka – sprzęt niezbędny do resuscytacji: stanowisko resuscytacyjne, promiennik ciepła, źródło światła, stoper, stetoskop.
Resuscytacja noworodka – przedporodowe czynniki ryzyka
cukrzyca u matki
nadciśnienie indukowane ciążą lub nadciśnienie tętnicze
infekcja u matki
krwawienie w drugim lub trzecim trymestrze ciąży
porody przedwczesne w wywiadzie
wielo lub małowodzie
ciąża przeterminowana
ciąża mnoga
uzależnienia u matki (alkohol, leki, narkotyki)
Resuscytacja noworodka – okołoporodowe czynniki ryzyka
poród przedwczesny przed 35 tygodniem ciąży
śródporodowe objawy zagrożenia dobrostanu płodu
cięcie cesarskie ze wskazań nagłych
poród kleszczowy lub z użyciem próżnociągu
nieprawidłowe położenie płodu np. poród pośladkowy
przedłużający się poród (>24 godzin) i przedłużający się (>2 godzin) drugi okres porodu
wcześniejsze (> 24 godzin) odejście płynu owodniowego
podbarwiony smółką płyn owodniowy
przodujące łożysko i przedwcześnie odklejające się łożysko, zawał łożyska
wypadnięcie pępowiny, węzeł pępowinowy
zaburzenia tętna płodu
stosowanie opioidów u matki (<4 godzin) przed porodem