Sekcja zwłok – podstawowe informacje
Sekcja zwłok to badanie pośmiertne (łac. post mortem), którego celem jest najczęściej ustalenie przyczyny śmierci. W każdym przypadku śmierci gwałtownej czy też śmierci z przyczyn nie wyjaśnionych powinna być wykonana sekcja zwłok.
Wyróżnia się dwa rodzaje sekcji:
- naukowo-lekarska
- sądowo- lekarska
Sekcja zwłok przeprowadzana jest zazwyczaj przez lekarza patomorfologa lub przez lekarza medycyny sądowej. Gdy podczas sekcji naukowo-lekarskiej pojawiają się jakiekolwiek przesłanki, że do zgonu pacjenta przyczyniły się osoby trzecie należy zgłosić zdarzenie do prokuratury. Zgodnie z kodeksem karnym sekcje sądowo-lekarskie powinny być wykonywane w obecności prokuratora.
Sekcja zwłok – przyczyny wykonywania
- ustalenie bezpośredniej lub pośredniej przyczyny zgonu
- weryfikacja rozpoznania klinicznego (zazwyczaj po przebytych operacjach)
- przesłanki dydaktyczne
Sekcja zwłok – kiedy jest obowiązkowa
Co do zasady sekcji zwłok nie można przeprowadzić, jeśli sprzeciw wobec jej wykonania zgłosił przedstawiciel ustawowy zmarłego pacjenta albo sam pacjent za swojego życia. Tak jest m.in. w przypadku, gdy do zgonu doszło przed upływem 12 godzin od przyjęcia pacjenta do szpitala.
Istnieją jednak sytuacje, w których sekcję przeprowadza się mimo sprzeciwu. Należą do nich:
- podejrzenie, że śmierć nastąpiła w wyniku przestępstwa
- przyczyny zgonu nie można ustalić w sposób jednoznaczny
- gdy zachodzą przesłanki określone w przepisach o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi
Sekcja zwłok – na czym polega
Procedura badania podczas sekcji polega na bardzo szczegółowych oględzinach zewnętrznych oraz otwarciu jam ciała: czaszki, klatki piersiowej oraz jamy brzusznej.
W dokumentacji medycznej pacjenta sporządza się adnotację o przeprowadzeniu
lub zaniechaniu wykonania sekcji zwłok oraz odpowiednie uzasadnienie.
Podczas sekcji pobierane są wycinki do dalszych badań: histopatologicznych, biochemicznych, toksykologicznych. Oględzin osoby zmarłej można dokonać nie wcześniej niż po 12-tu godzinach od chwili śmierci.
Sekcja zwłok – bardzo ważna w procesie odszkodowawczym
Sekcja zwłok jest niezwykle ważnym dokumentem w procesie cywilnym o odszkodowanie. Bez tego badania wykazanie odpowiedzialności placówki medycznej za śmierć pacjenta jest niezmiernie trudne.
Jeżeli bliska Ci osoba zmarła na skutek błędu medycznego, niezwłocznie skontaktuj się z Krajowym Rejestrem Osób Poszkodowanych. Pomożemy Ci w walce o sprawiedliwość. Nie bój się poprosić o pomoc. Zadzwoń 722 080 080 i opowiedz nam swoją historię.
Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.
Nie pobieramy z góry żadnych opłat!
Zadzwoń teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.
Telefon 722 080 080, lub napisz do nas [email protected]