Sepsa u noworodka SIRS
Sepsa u noworodka jest stanem uogólnionej odpowiedzi zapalnej (SIRS) w przebiegu potwierdzonego lub podejrzewanego zakażenia. Sepsa występuje 1 do 8 na 1000 urodzeń dzieci donoszonych i 13 do 27 na 1000 urodzeń w grupie wcześniaków z wagą poniżej 1500 g. Śmiertelność w przebiegu sepsy u noworodków jest wysoka i wynosi od 13% do 25%.
Sepsa u noworodka SIRS – Zespół uogólnionej odpowiedzi zapalnej
Sepsa to stan, w którym występują przynajmniej dwa z następujących kryteriów, przy czym jednym z nich musi być nieprawidłowa temperatura lub liczba białych krwinek:
- temperatura wewnętrzna >38,5°C lub <36°C
- tachykardia
- bradykardia
- tachypnoe
- konieczność wentylacji mechanicznej
- leukocytoza
- leukopenia
- >10% niedojrzałych form neutrofilów w rozmazie białokrwinkowym.
Ciężka sepsa
Ciężką sepsę rozpoznaje się kiedy towarzyszy jej co najmniej jedno z zaburzeń:
- niewydolność krążenia
- ostry zespół zaburzeń oddychania
- niewydolność co najmniej dwóch innych narządów
Wstrząs septyczny
Wstrząs septyczny to spadek ciśnienia tętniczego i przepływu naczyniowego towarzyszący uszkodzeniu narządów w przebiegu ciężkiej sepsy.
U dzieci, inaczej niż u dorosłych, ciśnienie krwi może długo pozostawać prawidłowe pomimo ciężkiej choroby. Wystąpienie hipotensji w przebiegu podejrzewanej lub potwierdzonej sepsy potwierdza rozpoznanie wstrząsu septycznego.
Zakażenia o wczesnym początku
Zakażenia o wczesnym początku są zwykle zakażeniami wrodzonymi, wywołanymi patogenami przekazanymi przez matkę wewnątrzmacicznie lub okołoporodowo. Za wczesny początek przyjmuje się czas od urodzenia do 5–7 doby życia.
Gdzie szukać pomocy?
Jeżeli po urodzeniu Twoje dziecko przeszło sepsę niezwłocznie skontaktuj się z Krajowy Rejestr Osób Poszkodowanych. Bezpłatnie przeanalizujemy Twoją dokumentację szpitalną dając Ci odpowiedź na pytanie:
Czy przyczyną sepsy Twojego nowonarodzonego dziecka był błąd medyczny lub niezachowanie właściwych procedur przez personel medyczny szpitala?
Specjalizujemy się w dochodzeniu roszczeń odszkodowawczych związanych z błędami okołoporodowymi, a w szczególności zakażeniami szpitalnymi noworodków skutkującymi trwałym uszczerbkiem na zdrowiu. Zapewniamy profesjonalną i bezpłatną analizę Twojej sprawy oraz pomoc z zakresu prawa medycznego. Nasi prawnicy od 20 lat prowadzą sprawy błędów medycznych odnosząc liczne sukcesy.
Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.
Nie pobieramy z góry żadnych opłat!
Zadzwoń teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.
Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl