odszkodowaniaHome
odszkodowanieOdszkodowania
powypadkowe
kancelaria odszkodowawczaBłędna
diagnostyka prenatalna
kancelaria odszkodowawczaUrazy i błędy
okołoporodowe
kancelaria odszkodowawczaOdszkodowanie za
błąd lekarski
prawo spadkowePrawo
spadkowe
kancelaria odszkodowawczaWypadek
przy pracy
kancelaria odszkodowawczaWypadki
rolnicze
krop pytania i odpowiedziPytania i odpowiedzi
kancelaria odszkodowawczaBlog
kancelaria odszkodowawczaKontakt

Blog

Skala APGARSkala APGAR – pierwsze badanie noworodka

Skala APGAR to ocena stanu noworodka, informująca o ogólnym stanie dziecka bezpośrednio po urodzeniu. Każdy rodzić nowo narodzonego dziecka z dumą oznajmia, gdy jego pociecha otrzymuje 10 pkt. Jednak taką oceną mogą pochwalić się tylko nieliczni rodzicie, ponieważ często zaraz po urodzeniu występuje sinica obwodowa, co sprawia, że noworodek otrzymuje tylko 1 punkt za kolor skóry – w konsekwencji tylko 15 proc. wszystkich noworodków w 1. minucie życia uzyskuje 10 punktów APGAR.

bezpłatna konsultacja prawna

Skala APGAR – za co są przyznawane punkty

Oceny najczęściej dokonuje lekarz pediatra. Skala APGAR opiera się na sprawdzeniu pięciu głównych parametrów świadczących o zdrowiu i kondycji  noworodka. Należą do nich:

  • oddychanie – gdy czynność oddechowa jest nieobecna – 0 pkt., zwolniona lub nieregularna – 1 pkt., aktywne ruchy – 2 pkt.
  • czynność serca – jeśli nie ma – 0 pkt., poniżej 100 uderzeń na minutę – 1 pkt., powyżej 100/min – 2 pkt.
  • zabarwienie skóry –  blada – 0 pkt., sinica obwodowa – 1 pkt., różowa – 2 pkt.
  • napięcie mięśni – wiotkie – 0 pkt., obecne – 1 pkt., aktywne ruchy – 2 pkt.
  • odruchy fizjologiczne – sprawdza się poprzez wprowadzenie cewnika do nosa ­– brak odruchu – 0 pkt., grymas – 1 pkt., kichanie – 2 pkt

Ocenę w skali APGAR przeprowadza się przynajmniej dwukrotnie – w pierwszej oraz piątej minucie życia dziecka.

Pierwszą ocenę przeprowadza się zaraz po urodzeniu, jej najważniejszym celem jest sprawdzenie, czy noworodek nie wymaga natychmiastowej pomocy. Zdarza się również, że dziecko jest oceniane po 10 i 15 minutach – w celu sprawdzenia, czy jego stan się poprawia, czy pogarsza.

zadzwoń teraz

Subiektywizm oceny

Niezależnie od tego, czy dziecko urodziło się przez cesarskie cięcie, siłami natury, czy jest to wcześniak, czy też ciąża była donoszona, każdy noworodek zostaje poddany badaniom i każdy otrzymuje swoje punkty. Trzeba jednak podkreślić, że jest to ocena subiektywna. O czym bardzo często informują rodzice chorych dzieci, zastanawiając się na jakiej podstawie ich dziecku przyznano tak wysoką punktację.

O niedoskonałości skali APGAR może świadczyć też fakt, że stan dzieci, które początkowo uzyskują wysoką punktację, w kolejnych godzinach znacznie się pogarsza. Jednak do tej chwili nie wymyślono innego, lepszego sposobu oceny. Dlatego skala APGAR, pomimo upływu lat, pozostaje wciąż najpopularniejszym i najprostszym narzędziem określającym stan dziecka po porodzie.

Pomoc profesjonalisty

Rodzice dzieci, którym przyznano niską punktacje zazwyczaj odczuwają niepokój, obawiają się, że jest to złą prognozą na przyszłość. Lekarze jednak uspokajają – niski wynik nie zawsze oznacza, że dziecko będzie chorowało w przyszłości.

Jeśli jednak jesteś zaniepokojona stanem zdrowia Twojego dziecka i masz obawy, że mogło dojść do zaniedbań lub błędów przy porodzie zgłoś się do Krajowego Rejestru Osób Poszkodowanych – bezpłatnie przeanalizujemy Twoją sprawę.

bezpłatna porada

Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.

Nie pobieramy z góry żadnych opłat!

Zadzwoń  teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.

Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl