odszkodowaniaHome
odszkodowanieOdszkodowania
powypadkowe
kancelaria odszkodowawczaBłędna
diagnostyka prenatalna
kancelaria odszkodowawczaUrazy i błędy
okołoporodowe
kancelaria odszkodowawczaOdszkodowanie za
błąd lekarski
prawo spadkowePrawo
spadkowe
kancelaria odszkodowawczaWypadek
przy pracy
kancelaria odszkodowawczaWypadki
rolnicze
krop pytania i odpowiedziPytania i odpowiedzi
kancelaria odszkodowawczaBlog
kancelaria odszkodowawczaKontakt

Blog

Jak udowodnić błąd lekarski

Jak udowodnić błąd lekarski – dlaczego czasami bywa trudne?

Zdaniem Prokuratury Krajowej, w ostatnim czasie można zaobserwować poprawę jakości podstępowań, w których głównym tematem są błędy lekarskie. W takie zapewnienia nie wierzą jednak wszyscy prawnicy i zwracają uwagę na przeciwności w udokumentowaniu winy personelu szpitala.

bezpłatna konsultacja prawna

Jak udowodnić błąd w sztuce lekarskiej, w czym tkwi problem?

Główną przyczyną komplikacji w udowodnieniu błędu medycznego jest niewłaściwe oznaczenie stron postępowania. Pacjent, który decyduje się dochodzić swoich praw na wokandzie sądowej, musi wykazać, że to lekarz zawinił. A tymczasem uczciwiej byłoby w momencie, gdyby to lekarz jako profesjonalista musiał dowieść, że jest niewinny.

Sam poszkodowany może wybrać dwie ścieżki uzyskania sprawiedliwości: postępowanie karne lub cywilne. Prawnicy odradzają jednak pierwszą możliwość, bo zbyt często prokuratura umarza sprawę i nie widzi w zgłoszeniu należytego uzasadnienia.

zadzwoń teraz

Udowodnienie błędu medycznego – dlaczego lekarze są bezkarni?

W momencie obrania kursu cywilnego, pokrzywdzony napotyka jednak równie zasadniczą przeszkodę. Zarówno w postępowaniu karnym jak i cywilnym niezbędna jest opinia biegłego sądowego, która stanowi istotne uzupełnienie dokumentacji medycznej. A jak zwracają uwagę eksperci, trudno znaleźć biegłego, który będzie wykazywał się pełną niezależnością. Najczęściej decydują bowiem, że nie można wykluczyć innej przyczyny niż błąd medyczny i tym samym otwierają furtkę do wyroku korzystnego dla oskarżonego.

Jakimś rozwiązaniem jest prywatna opinia, ale koszt takiej ekspertyzy może wynieść nawet kilkanaście tysięcy złotych. Taka możliwość jest skuteczna więc tylko wtedy, gdy istnieje duże prawdopodobieństwo wygrania batalii sądowej, a kwota ewentualnego odszkodowania sięga poziomu kilkuset tysięcy złotych.

Nie ma więc wątpliwości, że obecna sytuacja mocno faworyzuje medyków, a na przegranej pozycji umieszcza pokrzywdzonych…

Udowodnienie błędu medycznego – jak uzyskać pomoc?

Czy uważasz, że w trakcie Twojego pobytu w szpitalu mogło dojść do pomyłki, której winny jest lekarz? Jak oskarżyć lekarza o błąd?

Niezwłocznie skontaktuj się z Krajowym Rejestrem Osób Poszkodowanych.

Podziel się z nami swoimi przykrymi doświadczeniami, a powiemy Ci jakie masz możliwości dochodzenia sprawiedliwości i skutecznie przeprowadzimy przez batalie sądową.

Pamiętaj, odpowiednie odszkodowanie za błąd medyczny nie cofnie czasu, ale pozwoli na właściwe leczenie i skuteczną rehabilitację.

bezpłatna porada

Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.

Nie pobieramy z góry żadnych opłat!

Zadzwoń teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.

Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl