odszkodowaniaHome
odszkodowanieOdszkodowania
powypadkowe
kancelaria odszkodowawczaBłędna
diagnostyka prenatalna
kancelaria odszkodowawczaUrazy i błędy
okołoporodowe
kancelaria odszkodowawczaOdszkodowanie za
błąd lekarski
prawo spadkowePrawo
spadkowe
kancelaria odszkodowawczaWypadek
przy pracy
kancelaria odszkodowawczaWypadki
rolnicze
krop pytania i odpowiedziPytania i odpowiedzi
kancelaria odszkodowawczaBlog
kancelaria odszkodowawczaKontakt

Blog

Uszkodzenie splotu ramiennegoUszkodzenie splotu ramiennego

Najczęstszym powikłaniem dystocji barkowej u płodu jest złamanie obojczyka, złamania kości ramieniowej, porażenie, uszkodzenie splotu ramiennego.

Jeżeli pode­jrze­wasz, że uszkodze­nie okołoporodowe Two­jego dziecka jest wynikiem nied­bałej opieki medy­cznej skon­tak­tuj się z  nami. Krajowy Rejestr Osób Poszkodowanych ma doświad­czenia w prowadze­niu trud­nych spraw związanych z uszkodzenie splotu ramiennego, na tere­nie całego kraju.

bezpłatna konsultacja prawna

Przyczyny uszkodzenie splotu ramiennego to:

 • Zastosowanie kleszczy i / lub narzędzi do ekstrakcji próżniowej podczas dostarczania
 • Duży rozmiar niemowląt
 • Mały rozmiar matki
 • Nadmierny przyrost masy ciała matki
 • Drugi etap porodu trwający ponad godzinę
 • Niemowlęta o wysokiej masie urodzeniowej
 • Niemowlęta w pozycji pośladkowych
 • matczyna otyłość

Uszkodzenie splotu ramiennego jest jednym z najbardziej popularnych typów urazów porodowych  występujące u  tysiące dzieci każdego roku.

Uszkodzenie splotu ramiennego jest uszkodzeniem nerwów. Nerwy te sterują ruchem barku, ramion, dłoni i palców. Oznaki i objawy uszkodzenia splotu ramiennego to wiotka ręka, brak kontroli mięśni ramienia, dłoni i nadgarstka, brak czucia ramienia lub samej dłoni.

Rodzaje i typy uszkodzenia splotu ramiennego

W zależności od umiejscowienia uszkodzenia wyróżnia się cztery typy:

 •  porażenie górne ( typ Erba) dotyczy poziomu C5, C6 (występuje w ok. 60%)- jest to uszkodzenie pnia górnego, który odpowiada za ruchy górnej części ręki tj. barku i łokci
 • porażenie dolne ( typ Dejerine-Klumpkego) uszkodzenie na poziomie C8-Th1 (występuje najrzadziej w ok. 5%)- jest to uszkodzenie pnia dolnego, który odpowiada za dolna część ręki tj. dłoni i nadgarstka. Przy tym typie uszkodzenia zwykle występuje tzw. Zespół Hornera. Jednym z objawów zespołu Hornera jest zwężona powieka.
 • porażenie całkowite ( typ Erba- Duchenne’a-Klumpkego) uszkodzenie całego splotu na poziomie od C5- Th1. Jest to również często występujące uszkodzenie całkowite. Statystyki podają, że jest to najcięższe uszkodzenie i rokowania są złe, zwłaszcza odzyskania sprawności dłoni. Przy tym typie towarzyszy znaczne skrócenie i pomniejszenie ręki i dłoni.
 • porażenie środkowe (typ Duchenne’a) bardzo rzadko występujące samodzielnie dotyczy nerwu z poziomu C7.

zadzwoń teraz

Wyróżnia się cztery rodzaje uszkodzenia nerwów:

 • wyrwanie nerwu z rdzenia kręgowego ( avulsion). Najbardziej poważne uszkodzenie. Podjęcie leczenia jest konieczne. Słabe rokowania.
 • przerwanie nerwu, ale już poza rdzeniem kręgowym ( rupture). Zarówno przy wyrwaniu z rdzenia kręgowego i przerwaniu nerwów może wystąpić zespół Hornera – opadająca powieka. Ten typ uszkodzenia wymaga podjęcia leczenia chirurgicznego.
 • utworzenie się tkanki bliznowatej wokół uszkodzonego nerwu ( neuroma ), która uciskając uniemożliwia przesyłanie bodźców ruchowych do mięśnia. Ten typ uszkodzenia może wymagać operacji, aby przywrócić funkcję ręki.
 • rozciągnięcie nerwu bez jego przerwania( neurapraxia). Jest to najczęstszy i najlżejszy rodzaj uszkodzenia splotu ramiennego. Istnieje szansa na powrót funkcji ręki samoistnie.

Gdzie szukać pomocy?

Jeżeli potrzebujesz pomocy prawnej zawodowego pełnomocnika procesowego skontaktuj się z nami. Dys­ponu­jemy doświad­cze­niem potrzeb­nym do zrozu­mienia skom­p­likowanych zagad­nień medy­cznych. Nasi Prawnicy posiadają wieloletnie doświadczenie w zakresie dochodzenia roszczeń odszkodowawczych, w tym zwłaszcza związanych z błędami okołoporodowymi.

Rozu­miemy jak olbrzymia odpowiedzial­ność ciąży na naszych barkach, gdy prowadzone jest  dochodze­nia w sprawie urazu okołoporodowego. Zdrowie i dobro Two­jego dziecka są najważniejsze dlatego będziemy Cię wspierać, na każdym etapie postępowa­nia agresy­wnie wal­cząc o lepszą przyszłość dla Twojego dziecka.

bezpłatna porada

Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.

Nie pobieramy z góry żadnych opłat!

Zadzwoń  teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.

Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl