Zgłoś się już dziś i skorzystaj z bezpłatnej analizy dokumentacji okołoporodowej. Każdego dnia zapewniamy porady prawne poszkodowanym rodzicom. Opowiedz nam swoją historię, a my powiemy Ci jakie masz możliwości dochodzenia sprawiedliwości za błąd medyczny przy porodzie.

Mieliśmy przyjemność pomóc wielu wspaniałym rodzinom

zielone wody płodowe powikłania

248 600 zł

zadośćuczynienie za porażenie splotu barkowego przy porodzie

zielone wody płodowe wpływ na dziecko

259 300 zł

zadośćuczynienie za śmierć noworodka przy porodzie
z winy lekarza

zielone wody płodowe jak wyglądają

872 000 zł

zadośćuczynienie za upośledzenie psycho-ruchowe w wyniku niedotlenienia dziecka przy porodzie

zielone wody płodowe

1 236 000 zł

zadośćuczynienie za mózgowe porażenie dziecięce na skutek zbyt późnego wykonania CC

zielone wody płodowe powikłania

Sprawdź jak w 4 prostych krokach uzyskasz odszkodowanie za błąd przy porodzie 

zielone wody płodowe powikłania
zielone wody płodowe powikłania
zielone wody płodowe powikłania
zielone wody płodowe skutki

Zielone wody płodowe jakie mogą być powikłania i skutki dla dziecka?

Czym grożą zielone wody płodowe?

  • Zielone wody płodowe, czyli zespół aspiracji smółki (inaczej zespół MAS) to zespół zaburzeń oddychania związany z przedostaniem się do dróg oddechowych smółki płodu w okresie płodowym, przed lub w trakcie porodu.
  • W sytuacji ostrego niedotlenienia dziecko wydala smółkę do wód płodowych.
  • Zielony kolor wód płodowych jest sygnałem do szybkiego wydobycia płodu z jamy macicy. Przedostanie się smółki do płuc płodu może spowodować poważne komplikacje w jego procesie oddychania po urodzeniu.
  • Zielone wody płodowe często pojawiają się w przypadku ciąż przenoszonych. Ciąża przenoszona to ciąża po 42 tygodniu ciąży. Ciężarna po 40 tygodniu ciąży jest pod ścisłą kontrolą lekarzy (czyli 41 tydzień ciąży, 42 tydzień ciąży, 43 tydzień ciąży).
  • Jeżeli podejrzewasz, że doszło do nieprawidłowości w prowadzeniu ciąży lub porodu, przez co doszło do uszczerbku na zdrowiu Twoego dziecka, niezwłocznie skontaktuj się z Krajowym Rejestrem Osób Poszkodowanych.
  • Nasi prawnicy mogą poszczycić się ponad 20-letnim doświadczeniem w prowadzeniu trudnych spraw związanych z błędami okołoporodowymi na terenie całego kraju.

  • Dysponujemy rozległą wiedzą potrzebną do zrozumienia skomplikowanych zagadnień prawnych oraz medycznych.

  • Mamy wieloletnią praktykę w zakresie dochodzenia roszczeń odszkodowawczych, w tym zwłaszcza związanych z błędami medycznymi skutkującymi trwałym uszczerbkiem na zdrowiu matki i dziecka przy porodzie.

  • Nasi Prawnicy rozumieją jak olbrzymia odpowiedzialność ciąży na ich barkach, gdy prowadzą dochodzenie w sprawie błędu lekarskiego.

  • Będziemy Cię wspierać na każdym etapie postępowania skutecznie walcząc o Twoje interesy.

  • Błędy w sztuce lekarskiej nie mogą stać się codziennością. Dlatego też zachęcamy poszkodowanych pacjentów do walki o swoje prawa i należne im odszkodowanie.

Zielone wody płodowe konsekwencje dla dziecka, wpływ na rozwój dziecka:

  • Przedostanie się smółki do płuc płodu może spowodować poważne komplikacje w procesie oddychania dziecka po urodzeniu.
  • Zespół aspiracji smółki powstaje w okresie bezpośrednio poprzedzającym poród.
  • Najlepszym sposobem profilaktyki jest ciągłe monitorowanie stanu płodu przez zapisy KTG.
  • W przypadku stwierdzenia przez lekarza prowadzącego poród objawów niedotlenienia płodu w postaci spadków tętna, należy jak najszybciej wydobyć dziecko z groźnego roztworu smółki i wód płodowych. Im krótszy okres upłynie od zaaspirowania smółki do płuc do jej usunięcia po urodzeniu, tym większa szansa na niewystąpienie trwałych zmian w naczyniach i strukturach płucnych dziecka.
  • Najczęstszym objawem zespołu aspiracji smółki u noworodka jest gęsty, zielony płyn owodniowy w drogach oddechowych dziecka. Charakterystyczne są również zielone podbarwienie skóry, paznokci, pępowiny, zły stan ogólny noworodka po porodzie. Występuje bradykardia, obniżone napięcie mięśniowe, bladość powłok, brak czynności oddechowej, niska punktacja w skali Apgar, zaburzenia oddychania.
  • W przypadku wystąpienia zespołu aspiracji smółki lekarz zleca wykonanie niezbędnych badań. W szczególności należą do nich: gazometria krwi tętniczej oraz zdjęcie RTG klatki piersiowej noworodka.
  • Co więcej w konsekwencji może dojść do zakażenia układu oddechowego noworodka. Wówczas najczęściej podaje się dożylnie antybiotyki. Ich podawanie kontynuuje się do momentu uzyskania ujemnych wyników badań mikrobiologicznych.

Najczęstszą przyczyny powstania zielonych wód płodowych:

  • niedotlenienie
  • stres wewnątrzmaciczny
  • infekcje u matki
  • ciąża przenoszona
  • niewydolność łożyska

Wody zielone płodowe mogą być przyczyną problemów po porodzie i niekiedy wpływają na funkcje oddechowe noworodka. Jeżeli pojawią się problemy z oddychaniem konieczna jest intubacja noworodka i tlenoterapia.

<strong>Jak rozpoznać zielone wody płodowe</strong>?

Zielone wody płodowe

Zielone wody płodowe są znacząco inne od tych, które występują w prawidłowo przebiegającej ciąży, dlatego stosunkowo łatwo je rozpoznać. Są one wówczas zielone, gęste i mętne, a więc zdecydowanie mogą świadczyć o pewnych niepokojących nieprawidłowościach, np. o niedotlenieniu dziecka czy tzw. stresie wewnątrzmacicznym, aczkolwiek nie zawsze. Zielone wody płodowe nie w każdej sytuacji są powodem do niepokoju.

<strong> Co oznaczają zielone wody płodowe</strong>?

Co oznaczają

Niewątpliwie zielone wody płodowe mogą mieć różne przyczyny. Zazwyczaj świadczą one o trudnościach dotyczących funkcji oddechowej u dziecka. Nie zawsze jednak oznaczają, że dziecko jest zagrożone. Może się zdarzyć, że ciężarna w ostatnim miesiącu ciąży przechodziła infekcję, co w konsekwencji spowodowało, że płyn owodniowy zmienił barwę na zieloną.

</strong><strong> Jak wyglądają zielone wody płodowe</strong><strong>?</strong><strong>

Jak wyglądają zielone wody płodowe

Ogólnie rzecz biorąc zielone wody płodowe mają barwę zieloną, a ponadto są raczej mętne. W prawidłowo przebiegającej ciąży są one przezroczyste natomiast tuż przed porodem mogą zmienić barwę na bardziej brązową i mętną strukturę. Z pewnością jednak zielony kolor wód płodowych nie jest sytuacją normalną i typową.

<strong>Czym grożą zielone wody płodowe</strong>?

Zagrożenia, konsekwencje

Zdecydowanie zielone wody płodowe mogą być powodem do niepokoju i sygnałem, że dobrostan dziecka może być zagrożony. Mogą one świadczyć m.in. o niedotlenieniu dziecka lub o tym, że dziecko wydaliło smółkę. Niewątpliwie niedotlenienie może okazać się bardzo niebezpieczne, dlatego należy zwracać uwagę na barwę płynu owodniowego.

<strong>Zielone wody płodowe a zdrowie dziecka</strong>?

Zielone wody płodowe mogą świadczyć o pewnych niepokojących nieprawidłowościach i są wskazaniem do wzmożonego nadzoru nad ciężarną oraz elektronicznego monitorowania dobrostanu płodu. Odpływanie zielonych wód płodowych może bowiem świadczyć, że doszło do niedotlenienia wewnątrzmacicznego, dlatego dziecko wydaliło smółkę.

Niedotlenienie może wzmagać ruchy oddechowe u płodu, co z kolei może prowadzić do przedostania się smółki do tchawicy i oskrzeli. Po urodzeniu dziecka obecność smółki w drogach oddechowych powoduje: zaburzenia drożności oskrzelików, uszkodzenie pęcherzyków płucnych, upośledzenie drożności drobnych oskrzeli, rozwój przetrwałego nadciśnienia płucnego.

<strong>Zielone wody płodowe skutki dla dziecka</strong>?

Zielone wody płodowe mogą świadczyć, że doszło do niedotlenienia wewnątrzmacicznego i dobrostan płodu jest zagrożony. Zielone wody płodowe mogą być również skutkiem ostrej infekcji u ciężarnej w ostatnim miesiącu ciąży.

Jeśli w trakcie porodu dziecko zachłyśnie się zielonym płynem owodniowym może dojść do zapalenia płuc. Zapalenie płuc poza tym, że jest groźną infekcją, może prowadzić do niewydolności oddechowej utrudniającej odpowiednie natlenienie krwi dziecka. Generalnie zielone wody płodowe mogą prowadzić u dziecka do chorób płuc i oskrzeli a także problemów neurologicznych.