Wrodzone wady serca – czynniki zwiększające ryzyko wystąpienia
Wrodzone wady serca są rozpoznawane u 8-12 na 1000 noworodków. W co piątym przypadku wrodzonej wady serca konieczne jest interwencyjne leczenie kardiologiczne lub operacja kardiochirurgiczna, niekiedy już w pierwszym miesiącu życia noworodka. Od 25 do 60% wad wrodzonych serca rozpoznaje się już w okresie płodowym, najczęściej jest to niedorozwój lewej części serca.
Wrodzone wady serca dzielimy na: łagodne, niewymagające wczesnej interwencji, wady przewodozależne z planowanym trybem interwencji, wady głównie przewodozależne wymagające pilnej interwencji i wady najcięższe, w których przewidywany jest zgon płodu lub noworodka. W niniejszym artykule skupimy się na wadach wymagających pilnej interwencji i ich czynnikach ryzyka.
bezpłatna konsultacja prawna/a>
Wrodzone wady serca – przyczyna powstania
W większości przypadków przyczyna powstania wrodzonej wady serca jest nieznana, natomiast w pozostałych związana jest ona z niżej wymienionymi czynnikami ryzyka:
- wada serca matki i/lub rodzeństwa
- czynniki genetyczne
- cukrzyca
- fenyloketonuria
- choroby reumatyczne
- różyczka
- alkohol
- leki
- amfetamina
Wcześniejsze występowanie wad serca w rodzinie zwiększa ryzyko wady wrodzonej serca u dziecka. W przypadku występowania wady serca u matki ryzyko to wzrasta do 10%. Wrodzone wady serca stwierdza się częściej u noworodków, których matki w pierwszym trymestrze ciąży chorowały na niektóre choroby wirusowe, zwłaszcza na różyczkę, stosowały niektóre leki, na przykład sole litu lub nadużywały alkoholu.
U 20-30% noworodków z wrodzonymi wadami serca występują wady towarzyszące, takie jak zespół Turnera, zespół Downa (trisomia chromosomu 21), zespół Edwardsa (trisomia chromosomu 18), zespół Patau (trisomia chromosomu 13), zespół delecji 22q11.2, zespół Williamsa, zespół Noonan, zespół Marfana i inne.
Do leków zwiększających ryzyko wystąpienia wrodzonych wad serca u noworodków należą: fenytoina, karbamazepina, kwas walproinowy, lit i niedostępny w UE trimetadion.
Wrodzone wady serca wymagające pilnej interwencji
Wady wymagające pilnej interwencji to między innymi: krytyczne zwężenie zastawki aortalnej (AS), krytyczne zwężenie zastawki pnia tętnicy płucnej (PS), zespół hipoplazji lewego serca (HLHS), przełożenie wielkich pni tętniczych (TGA), ektopia serca z prawidłową budową serca.
Do objawów krytycznych wad serca należą:
- sinica
- patologiczne szmery nad sercem
- nieprawidłowe tony
- osłabienie lub brak tętna obwodowego
- zaburzenia oddychania
Na rodzaj wady serca wskazuje czas pojawienia się objawów (pierwsze godziny życia, pierwsze dni życia, po wypisaniu ze szpitala). W diagnostyce wrodzonych wad serca pomocne jest wykonanie morfologii, gazometrii, posiewu krwi, koagulogramu oraz pomiar wskaźników stanu zapalnego tj. CRP i PCT.
Krajowy Rejestr Osób Poszkodowanych pomaga poszkodowanym pacjentom
W sprawach dotyczących błędów medycznych warto skorzystać z pomocy wyspecjalizowanego pełnomocnika. Koszty, jakie trzeba ponieść w związku z pomocą prawną mogą okazać się mniejsze, niż koszty w sytuacji, gdy wyrok sądu będzie dla nas niekorzystny.
Jeżeli potrzebujesz pomocy prawnej zawodowego pełnomocnika procesowego skontaktuj się z Krajowym Rejestrem Osób Poszkodowanych.
Dysponujemy doświadczeniem potrzebnym do zrozumienia skomplikowanych zagadnień medycznych. Mamy wieloletnie doświadczenie w zakresie dochodzenia roszczeń odszkodowawczych, w tym zwłaszcza związanych z błędami medycznymi. Możemy Ci pomóc uzyskać należne Tobie świadczenia. Wystarczy jeden telefon, aby bezpłatnie skonsultować Twoją historię i ocenić jak możemy Ci pomóc. Nie wahaj się, znamy się na tym. Zadzwoń teraz, a nasi specjaliści otoczą Ciebie i Twoją rodzinę opieką.
Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.
Nie pobieramy z góry żadnych opłat!
Zadzwoń teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.
Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl