odszkodowaniaHome
odszkodowanieOdszkodowania
powypadkowe
kancelaria odszkodowawczaBłędna
diagnostyka prenatalna
kancelaria odszkodowawczaUrazy i błędy
okołoporodowe
kancelaria odszkodowawczaOdszkodowanie za
błąd lekarski
prawo spadkowePrawo
spadkowe
kancelaria odszkodowawczaWypadek
przy pracy
kancelaria odszkodowawczaWypadki
rolnicze
krop pytania i odpowiedziPytania i odpowiedzi
kancelaria odszkodowawczaBlog
kancelaria odszkodowawczaKontakt

Blog

Zwrotu jakich kosztów związanych z wypadkiem drogowymZwrotu jakich kosztów związanych z wypadkiem drogowym może domagać się poszkodowany?

Na podstawie obserwacji organów orzekających o zwrocie kosztów leczenia i rehabilitacji, można wyszczególnić następujący katalog czynności, za które można uzyskać zwrot.

  • leki – kategoria najbardziej ogólna obejmująca wszystkie rodzaje preparatów, dzięki którym poszkodowany może powrócić do zdrowia
  • Protezy i sprzęt ortopedyczny, kule, usztywniacze, gorsety
  • Okulary, aparat słuchowy
  • wizyty u wybitnych specjalistów
  • opieka osoby trzeciej konieczna do zapewnienia odpowiedniego funkcjonowania poszkodowanego
  • wydatki na transport poszkodowanego do miejsca leczenia, wizyt lekarskich, rehabilitacji
  • koszty przystosowania mieszkania do potrzeb poszkodowanego: materace odleżynowe, specjalistyczne łóżka, podjazd dla wózków inwalidzkich, przystosowanie łazienki do potrzeb niepełnosprawnej osoby
  • koszty przygotowania do innego zawodu, jeśli w wyniku wypadku nie można wykonywać dotychczasowego, a także dotychczas poszkodowany nie zdobył innych uprawnień pozwalających mu na zarobkowanie

bezpłatna konsultacja prawna

Kto może wnosić o zwrot kosztów leczenia lub rehabilitacji?

O zwrot kosztów leczenia lub rehabilitacji może wnioskować:

  • poszkodowany
  • ten, kto koszty poniósł np. rodzina poszkodowanego, a więc również w przypadku śmierci pokrzywdzonego

O czym warto pamiętać przy staraniu się o zwrot kosztów leczenia?

Od początku leczenia bądź rehabilitacji, a więc od pierwszej wizyty u specjalisty, za którą zapłaciliśmy z własnej kieszeni, należy zbierać pełną dokumentację. Odtworzenie wydatków na wszystkie wizyty, lekarstwa, specjalistyczny sprzęt może przysporzyć wiele problemów, a więc najlepiej nie odkładać tego na później. Należy pamiętać, że zebrana dokumentacja poniesionych kosztów jest podstawą ubiegania się o zwrot poniesionych kosztów leczenia lub rehabilitacji. Tak więc warto zbierać wszystkie rachunki, paragony za lekarstwa, taksówkę, faktury, umowy potwierdzające korzystanie z usług osób trzecich.

Podsumowanie

Często nie da się z góry ocenić, za które czynności poszkodowany otrzyma zwrot, a za które nie. Konieczne jest rozpatrzenie konkretnej sprawy i sprawdzenie, czy poniesienie wydatków było zasadne. Jednakże, aby można było ocenić ich zasadność, trzeba udowodnić, że się je w ogóle poniosło. Dlatego tak ważne jest zbieranie wszelkiej dokumentacji, która może na to wskazywać.

Przykład: Kasia jest osobą poszkodowana w wypadku, w którym złamała obie nogi. Aktualnie nogi ma w gipsie, przez co nie może się poruszać. Kasia jest osobą samotną i nie ma nikogo, kto z rodziny mógłby pomóc jej przy wykonywaniu codziennych czynności takich jak mycie głowy czy robienie zakupów spożywczych. Dlatego Kasia podpisuje umowę z panią Haliną, że ta będzie ją odwiedzać dwa razy dziennie na trzy godziny, żeby zająć się domem i pomóc pani Kasi do czasu powrotu do zdrowia. Za godzinę pracy pani Aliny Kasia płaci 20 złotych. Nie ma wątpliwości, że Kasia potrzebuje tego rodzaju pomocy, a zaproponowana przez nią cena nie jest wygórowana. Tak więc jest prawdopodobne, że Kasia otrzyma zwrot poniesionych kosztów.

zadzwoń teraz

Gdzie szukać pomocy?

Jeżeli potrzebujesz pomocy prawnej zawodowego pełnomocnika procesowego skontaktuj się z nami. Dys­ponu­jemy doświadczeniem potrzeb­nym do zrozu­mienia skom­p­likowanych zagad­nień związanych z wypadkami. Mamy wieloletnie doświadczenie w zakresie dochodzenia roszczeń odszkodowawczych, w tym zwłaszcza związanych z wypadkami komunikacyjnymi. Możemy Ci pomóc uzyskać należne Tobie świadczenia. Wystarczy jeden telefon, aby bezpłatnie skonsultować Twoją historię i ocenić jak możemy Ci pomóc. Nie wahaj się, znamy się na tym. Zadzwoń teraz, a nasi specjaliści otoczą Ciebie i Twoją rodzinę opieką.

bezpłatna porada

Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.

Nie pobieramy z góry żadnych opłat!

Zadzwoń  teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.

Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl