Zwrotu jakich kosztów związanych z wypadkiem drogowym

Zwrotu jakich kosztów związanych z wypadkiem drogowymZwrotu jakich kosztów związanych z wypadkiem drogowym może domagać się poszkodowany?

Na podstawie obserwacji organów orzekających o zwrocie kosztów leczenia i rehabilitacji, można wyszczególnić następujący katalog czynności, za które można uzyskać zwrot.

  • leki – kategoria najbardziej ogólna obejmująca wszystkie rodzaje preparatów, dzięki którym poszkodowany może powrócić do zdrowia,
  • Protezy i sprzęt ortopedyczny, kule, usztywniacze, gorsety,
  • Okulary, aparat słuchowy,
  • wizyty u wybitnych specjalistów,
  • opieka osoby trzeciej konieczna do zapewnienia odpowiedniego funkcjonowania poszkodowanego,
  • wydatki na transport poszkodowanego do miejsca leczenia, wizyt lekarskich, rehabilitacji,
  • koszty przystosowania mieszkania do potrzeb poszkodowanego: materace odleżynowe, specjalistyczne łóżka, podjazd dla wózków inwalidzkich, przystosowanie łazienki do potrzeb niepełnosprawnej osoby,
  • koszty przygotowania do innego zawodu, jeśli w wyniku wypadku nie można wykonywać dotychczasowego, a także dotychczas poszkodowany nie zdobył innych uprawnień pozwalających mu na zarobkowanie.

Kto może wnosić o zwrot kosztów leczenia lub rehabilitacji?

O zwrot kosztów leczenia lub rehabilitacji może wnioskować:

  • poszkodowany,
  • ten, kto koszty poniósł np. rodzina poszkodowanego, a więc również w przypadku śmierci pokrzywdzonego.

O czym warto pamiętać przy staraniu się o zwrot kosztów leczenia?

Od początku leczenia bądź rehabilitacji, a więc od pierwszej wizyty u specjalisty, za którą zapłaciliśmy z własnej kieszeni, należy zbierać pełną dokumentację. Odtworzenie wydatków na wszystkie wizyty, lekarstwa, specjalistyczny sprzęt może przysporzyć wiele problemów, a więc najlepiej nie odkładać tego na później. Należy pamiętać, że zebrana dokumentacja poniesionych kosztów jest podstawą ubiegania się o zwrot poniesionych kosztów leczenia lub rehabilitacji. Tak więc warto zbierać wszystkie rachunki, paragony za lekarstwa, taksówkę, faktury, umowy potwierdzające korzystanie z usług osób trzecich.

Podsumowanie

Często nie da się z góry ocenić, za które czynności poszkodowany otrzyma zwrot, a za które nie. Konieczne jest rozpatrzenie konkretnej sprawy i sprawdzenie, czy poniesienie wydatków było zasadne. Jednakże, aby można było ocenić ich zasadność, trzeba udowodnić, że się je w ogóle poniosło. Dlatego tak ważne jest zbieranie wszelkiej dokumentacji, która może na to wskazywać.

Przykład: Kasia jest osobą poszkodowana w wypadku, w którym złamała obie nogi. Aktualnie nogi ma w gipsie, przez co nie może się poruszać. Kasia jest osobą samotną i nie ma nikogo, kto z rodziny mógłby pomóc jej przy wykonywaniu codziennych czynności takich jak mycie głowy czy robienie zakupów spożywczych. Dlatego Kasia podpisuje umowę z panią Haliną, że ta będzie ją odwiedzać dwa razy dziennie na trzy godziny, żeby zająć się domem i pomóc pani Kasi do czasu powrotu do zdrowia. Za godzinę pracy pani Aliny Kasia płaci 20 złotych. Nie ma wątpliwości, że Kasia potrzebuje tego rodzaju pomocy, a zaproponowana przez nią cena nie jest wygórowana. Tak więc jest prawdopodobne, że Kasia otrzyma zwrot poniesionych kosztów.

Jeżeli potrzebujesz pomocy prawnej zawodowego pełnomocnika procesowego skontaktuj się z nami. Dys­ponu­jemy doświadczeniem potrzeb­nym do zrozu­mienia skom­p­likowanych zagad­nień związanych z wypadkami. Mamy wieloletnie doświadczenie w zakresie dochodzenia roszczeń odszkodowawczych, w tym zwłaszcza związanych z wypadkami komunikacyjnymi. Możemy Ci pomóc uzyskać należne Tobie świadczenia. Wystarczy jeden telefon, aby bezpłatnie skonsultować Twoją historię i ocenić jak możemy Ci pomóc. Nie wahaj się, znamy się na tym. Zadzwoń teraz, a nasi specjaliści otoczą Ciebie i Twoją rodzinę opieką.
Zadzwoń +48 722 080 080 lub napisz do nas e-mail kontakt@krop.org.pl to nic nie kosztuje, a może tylko pomóc. Sprawdź jak możemy pomóc Tobie i Twojej rodzinie.

});