Sprawdź jak w 4 prostych krokach możesz otrzymać należne Ci odszkodowanie
Zamartwica urodzeniowa – dziecko urodzone w zamartwicy: czy wiesz, że…
Zamartwica urodzeniowa, zamartwica płodu, niska punktacja w skali Apgar, niedotlenienie okołoporodowe, niedotlenienie przy porodzie
- Zamartwica płodu, czyli niedotlenienie dziecka jest bardzo poważnym stanem podczas ciąży i porodu, który może doprowadzić do śmierci dziecka lub do uszkodzenia centralnego układu nerwowego, kory mózgowej i pnia mózgu oraz wywołać poważne konsekwencje dla psychomotoryki dorastającego malucha.
-
Najczęściej do zamartwicy płodu dochodzi na skutek urazu porodowego, w przypadku źle prowadzonej akcji porodowej przez personel medyczny szpitala.
Rozwój dziecka po zamartwicy jest nieprawidłowy? Pomożemy uzyskać odszkodowanie! Zadzwoń 722 080 080
-
Na niedotlenienie wewnątrzmaciczne podczas porodu wskazuje nieprawidłowa czynność serca płodu odczytywana na aparacie KTG oraz zielone wody płodowe.
-
Jeżeli podczas zapisów KTG w trakcie porodu, tętno płodu spada poniżej 100 uderzeń na minutę przez co najmniej 2 lub 3 minuty, lekarz prowadzący poród powinien zdiagnozować ciężka bradykardię i zalecić nagłe cesarskie cięcie.
-
Jeżeli podejrzewasz, że miał miejsce błąd lekarski przy porodzie niezwłocznie skontaktuj się z Krajowym Rejestrem Osób Poszkodowanych. W ten sposób zabezpiecz swoje prawa do odszkodowania, zadośćuczynienia i dożywotniej renty.
-
Nasi prawnicy mogą poszczycić się ponad 20 letnim doświadczeniem w prowadzeniu trudnych spraw związanych z błędami okołoporodowymi. Współpracujemy z klientami na terenie całego kraju.
-
W konsekwencji dysponujemy rozległą wiedzą potrzebną do zrozumienia skomplikowanych zagadnień prawnych oraz medycznych.
-
Mamy wieloletnią praktykę w zakresie dochodzenia roszczeń odszkodowawczych. Specjalizujemy się w błędach medycznych okołoporodowych skutkujących trwałym uszczerbkiem na zdrowiu dziecka.
-
Nasi Prawnicy rozumieją jak olbrzymia odpowiedzialność ciąży na ich barkach, gdy prowadzą dochodzenie w sprawie błędu lekarskiego.
-
Będziemy Cię wspierać na każdym etapie postępowania skutecznie walcząc o Twoje interesy.
-
Błędy w sztuce lekarskiej nie mogą stać się codziennością. Z tego powodu zachęcamy poszkodowanych pacjentów i ich rodziny do walki o swoje prawa i należne im odszkodowanie.
Zamartwica wewnątrzmaciczna – zamartwica noworodka
- Ciężka zamartwica urodzeniowa „blada” występuje u noworodków, które otrzymały od 0 do 3 pkt w skali Apgar w 1 minucie po urodzeniu. Ich tętno było poniżej 100 na minutę w chwili urodzenia. Zabarwienie skóry miało nieprawidłowi kolor oraz wykazywały brak napięcia mięśniowego.
- Zamartwica umiarkowana „sina” występuje u noworodków, które otrzymały od 4 do 7 pkt w skali Apgar w 1 minucie po urodzeniu. Ich tętno było równe lub powyżej 100 na minutę. Napięcie mięśniowe było obniżone oraz wykazywały osłabioną reakcję na bodźce.
Zamartwica urodzeniowa – możliwe skutki
- Noworodek z zamartwicą urodzeniową ma zaburzenia pierwszego oddechu oraz bardzo często ma problem z kontynuowaniem samodzielnego oddychania.
- U noworodków, które przeżyły niedotlenienie przy porodzie może wystąpić szereg powikłań, takich jak porażenie mózgowe, opóźnienie umysłowe, padaczka, nadpobudliwość psychoruchowa, zaburzenia ruchowe. Niedotlenienie mózgu u dziecka może skutkować nieodwracalną niepełnosprawnością.
- Skutkiem zamartwicy płodu najczęściej jest: hipoksemia, hipoksja, kwasica, uszkodzenia narządowe, wylew krwi do mózgu u noworodka.
- Jeżeli charakter niedotlenienia jest krótkotrwały, to dziecko może nie ponieść żadnych konsekwencji tego stanu. Jeżeli natomiast niedotlenienie ma charakter głęboki i długotrwały, może prowadzić do wielu zaburzeń w organizmie dziecka.
- Dziecko urodzone w zamartwicy może być: opóźnione umysłowo, cierpieć na padaczkę lub mieć porażenie mózgowe.
- Zamartwica płodu niesie za sobą również inne konsekwencje – dzieci urodzone w zamartwicy bywają nadpobudliwe psychoruchowo. Często miewają problemy z koncentracją uwagi. Występują u nich również zaburzenia ruchowe i trudności w nauce.
- Niekiedy zamartwicę i objawy niedotlenienia płodu da się przewidzieć dzięki: badaniu ultrasonograficznemu (USG) lub badaniu kardiotokograficznemu (KTG). Można też pobrać krew płodu i oznaczyć jego odczyn ph. Niski wskaźnik świadczy o niedotlenieniu. Zabieg ten wykonuje się jednak rzadko, ponieważ grozi on zakażeniem.
Zamartwica blada to inaczej ciężka zamartwica urodzeniowa. Dziecko urodzone w zamartwicy bladej ma nieprawidłowe zabarwienie skóry. Jego oddech jest przerywany lub w ogóle nieobecny i nie stwierdza się napięcia mięśniowego albo jest ono obniżone. Stan ten, stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i życia malucha.