Niedotlenienie okołoporodowe konsekwencje?
Krótkotrwałe niedotlenienie okołoporodowe nie musi wiązać się z negatywnymi konsekwencjami dla dziecka. Jednak w innych przypadkach, konsekwencje niedotlenienia okołoporodowego to przede wszystkim trwałe uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego. Jak również opóźnienie rozwoju umysłowego, upośledzenie narządu słuchu, wzroku lub mowy, padaczka czy mózgowe porażenie dziecięce. Dodatkowo w sytuacji, gdy niedotlenienie okołoporodowe trwa ponad 10 minut, istnieje duże ryzyko śmierci dziecka.
Niedotlenienie okołoporodowe odszkodowanie?
Niedotlenienie okołoporodowe może być przyczyną trwałego uszkodzenia układu nerwowego. W konsekwencji dochodzi do upośledzenia ruchowego, umysłowego, padaczki czy mózgowego porażenia dziecięcego. Należy pamiętać, że niedotlenienie okołoporodowe nierzadko spowodowane jest nieprawidłowym działaniem personelu szpitala, a zatem błędem medycznym. Jeżeli podejrzewasz, że w trakcie porodu lekarz popełnił błąd, masz prawo żądać odpowiedniego odszkodowania i zadośćuczynienia dla siebie i Twojego dziecka.
Dziecięce porażenie mózgowe niedotlenienie?
Dziecięce porażenie mózgowe jest wynikiem zaburzenia rozwoju lub uszkodzenia mózgu dziecka w okresie prenatalnym lub też w trakcie porodu. Najczęściej jako przyczynę wystąpienia mózgowego porażenia dziecięcego podaje się niedotlenienie okołoporodowe. Należy pamiętać, że niedotlenienie okołoporodowe może wynikać z nieprawidłowo prowadzonego porodu. W takiej sytuacji tylko dokładna analiza dokumentacji medycznej pozwoli ustalić, czy doszło do błędu medycznego.
Dziecięce porażenie mózgowe jak rozpoznać?
Pierwsze objawy dziecięcego porażenia mózgowego mogą być widoczne już u noworodka. Przybierają postać asymetrii w ułożeniu ciała, nadmiernej wiotkości mięśni czy trudności w połykaniu pokarmów. W późniejszym czasie objawy, które najczęściej zauważają rodzice, to brak prawidłowej stabilizacji głowy i tułowia oraz brak umiejętności siadania i chodzenia w oczekiwanym dla wieku terminie. Bez wątpienia, ostateczna diagnoza należy do lekarza neurologa, co do zasady we współpracy z psychologiem i logopedą.
Dziecięce porażenie mózgowe czy można to wyleczyć?
Niestety, dziecięce porażenie mózgowe jest chorobą przewlekłą. Zatem osobom dotkniętym tym schorzeniem będzie towarzyszyć przez całe życie. Dziecięcego porażenia mózgowego nie można wyleczyć, jednakże nie jest to zaburzenie śmiertelne. Co więcej, przy zastosowaniu odpowiedniej rehabilitacji, komfort życia chorego może ulec znacznej poprawie. Jeżeli przyczyną mózgowego porażenia dziecięcego Twojego dziecka jest błąd medyczny, masz prawo żądać odpowiedniego odszkodowania i zadośćuczynienia oraz rent. Otrzymane środki pomogą Ci pokryć koszty leczenia i rehabilitacji.
Dziecięce porażenie mózgowe a wzmożone napięcie mięśniowe?
Co do zasady, wzmożone napięcie mięśniowe (spastyczność) jest spowodowane nieprawidłową reakcją na impulsy nerwowe z ośrodkowego układu nerwowego. Przyczyną spastyczności jest uszkodzenie części mózgu i rdzenia kręgowego, które są odpowiedzialne za odruchy warunkowe. Wzmożone napięcie mięśniowe może być pierwszym objawem poważnych uszkodzeń neurologicznych, a w tym dziecięcego porażenia mózgowego.
Porażenie splotu barkowego przy porodzie
Porażenie splotu barkowego występuje najczęściej podczas trudnego porodu z dystocją barkową (po urodzeniu główki dziecka urodzenie się barków jest utrudnione). Ogólnie rzecz biorąc, jest to uraz mechaniczny. Polega na uszkodzeniu obwodowego układu nerwowego. Porażenie splotu barkowego dotyczy mięśni ręki, palców oraz przedramienia. Niepełnosprawność kończyny górnej w wyniku porażenia splotu barkowego może być różna, w zależności od rodzaju i typu uszkodzenia. Co więcej, częstą przyczyną porażenia splotu barkowego jest niewłaściwe działanie lekarza lub położnej w trakcie akcji porodowej.
Porażenie splotu barkowego przyczyny
Do porażenia splotu barkowego może dojść wobec wystąpienia dystocji barkowej. Dystocja ma miejsce, gdy po urodzeniu główki okazuje się, że barki dziecka są zaklinowane w miednicy matki. Przyczyny jej pojawienia można doszukiwać się na przykład przy niestwierdzonej makrosomii płodu przed porodem, dającej wskazanie do wykonania cesarskiego cięcia. Do wystąpienia porażenia splotu może przyczynić się nieprawidłowe ułożenie płodu, nadmiernie odgięcie główki od barku, a także duża waga urodzeniowa. Ryzyko wzrasta także wobec niewspółmierności, która może sugerować pojawienie się takich problemów w związku z porodem drogami natury. Czynnikiem ryzyka jest także niski wzrost matki, a także jej zaawansowany wiek.
Porażenie splotu barkowego u noworodka objawy
Objawy uszkodzenia są najczęściej widoczne zaraz po porodzie, a wśród nich można zauważyć brak odruchu Moro. Nazywany jest także odruchem obejmowania, czy też odruchem pierwotnym. Ukazuje reakcje niemowlaka na wyraźny, ostry dźwięk czy też nagły hałas. Ponadto porażenie splotu barkowego u noworodka charakteryzuje się zaburzeniami ruchu, niedowładem, nienaturalnymi skurczami, przykurczami. Jak również zanikami mięśni, skróceniem kończyn, albo deformacjami stawów.
Porażenie splotu barkowego rokowania
Leczenie zależy od rodzaju i stopnia urazu, gdyż wystarczająca jest fizjoterapia, aby przywrócić sprawność dziecka. W większości przypadków regeneracja nerwów wraz z regularną fizjoterapią daje bardzo dobre efekty i może prowadzić do odzyskania pełnej sprawności. W innych wypadkach niezbędne jest leczenie chirurgiczne. Wobec całkowitego uszkodzenia splotu barkowego u noworodka rokowania niestety nie są najlepsze. Wspomagająco stosuje się leczenie farmakologiczne w postaci leków rozluźniających mięśnie i działających przeciwbólowo.