Jak odczytać zapis KTG w ciąży – praktyczne wskazówki Jak odczytać zapis KTG w ciąży – to pytanie, które zapewne zadaje sobie wielu przyszłych rodziców. Kardiotokografia (KTG), w największym uproszczeniu, to badanie pozwalające monitorować czynność serca płodu oraz skurcze macicy. W prawidłowym przebiegu ciąży KTG wykonuje się gdy zbliża się rozwiązanie oraz w trakcie porodu Czytaj dalej »

Cesarskie cięcie – wskazania Cesarskie cięcie (CC) jest poważną operacją brzuszną, polegającą na wydobyciu noworodka oraz łożyska z łona rodzącej. Z zasady cięcie cesarskie powinno być wykonywane tylko wtedy, gdy poród drogami natury jest niemożliwy. Bywa też tak, że cesarka nie zostaje przeprowadzona, mimo że istnieją ku temu wskazania – w takiej sytuacji mamie i dziecku Czytaj dalej »

Ułożenie twarzyczkowe – czy można rodzić naturalnie? Ułożenie twarzyczkowe płodu jest wskazaniem do zakończenia ciąży cesarskim cięciem. Przy takim ułożeniu główka dziecka jest mocno odgięta do tyłu. Bardzo często może się tak stać, gdy szyję dziecka oplata pępowina. Poród naturalny przy ułożeniu twarzyczkowym nie jest wskazany ze względu na ryzyko wystąpienia silnych urazów. Zdarza się jednak Czytaj dalej »

Okaleczyli matkę i dziecko Ewa i Marcin wyczekiwali dnia porodu z niecierpliwością. Ich więź z dzieckiem budowała się już na długo przed samym porodem: przygotowywali wspólnie pokoik dziecka, dyskutowali o imieniu dla niego (bądź niej) i snuli plany co do przyszłego życia w ich niewielkiej, trzyosobowej rodzinie. Niestety sielanka zakończyła się w dniu przekroczenia progu Czytaj dalej »

Okołoporodowe zakażenia wirusowe Okołoporodowe zakażenia wirusowe – zakażenia okołoporodowe dotyczą zarówno ciężarnych kobiet, jak również noworodków. W przypadku dzieci są to: zakażenia w ostatnim okresie ciąży podczas porodu w pierwszych dniach po porodzie. bezpłatna konsultacja prawna Okołoporodowe zakażenia wirusowe – przyczyny W większości przypadków źródłem zakażenia jest matka, ale mogą być również osoby z najbliższego otoczenia niemowlęcia Czytaj dalej »

Piekło porodowe Codziennie odbywają się tysiące porodów na całym świecie. Przebiegają w książkowy sposób, zgodnie ze schematem, nie są powodem traumy. I chociaż nie da się wyeliminować bólu, oraz stresu w trakcie porodu, to jednak empatia i zrozumienie ze strony położnych oraz lekarzy pomagają przezwyciężyć trudne chwile. Pozostaje zmęczenie, ale także ulga i radość z Czytaj dalej »

Zabili naszego synka – „przerwali rdzeń kręgowy naszemu synkowi” Nie ma dla rodzica gorszej tragedii niż śmierć dziecka. 26-letnia Hanna i jej mąż Paweł nigdy nie przypuszczali, że przyjdzie im osobiście przejść przez ten dramat. bezpłatna konsultacja prawna Zabili naszego synka – piekło na sali porodowej Ciąża Hani przebiegała prawidłowo, była zaplanowana i małżonkowie wyczekiwali Czytaj dalej »

Poród naturalny czy cesarskie cięcie – co jest lepsze dla Ciebie i dziecka? Poród naturalny czy cesarskie cięcie – przyszłe mamy często zadają takie pytanie. W takiej sytuacji należy pamiętać przede wszystkim o tym, że cesarskie cięcie przeprowadzane jest jedynie przez wzgląd na wskazania do operacyjnego rozwiązania ciąży. Nie możesz sama podjąć decyzji o cesarskim Czytaj dalej »

Niedrożność przewodu pokarmowego u noworodków Niedrożność przewodu pokarmowego u noworodków – czym się objawia? Czym jest spowodowana niedrożność przewodu pokarmowego u noworodków? Na zaburzenia przemieszczania się treści pokarmowej mają wpływ różne czynniki. W zależności od przyczyny mogą to być niedrożności porażenne lub mechaniczne. Ich obraz zależy nie od patologii wywołującej niedrożność, ale od lokalizacji przeszkody Czytaj dalej »

Pęknięcie macicy Pęknięcie macicy jest jednym z cięższych powikłań porodu, którego skutki odczuwa zarówno matka, jak i dziecko. Zazwyczaj w trakcie ciąży i porodu nie dochodzi do pęknięć w strukturze macicy, jednak zdarza się, że macica rozrywa się w kilku lub nawet wszystkich swoich warstwach, hamując tym samym dziecku dostęp do tlenu, a matce zagrażając Czytaj dalej »

1 2 9