Dziecięce porażenie – definicja Mózgowe porażenie dziecięce to schorzenie ruchowe, powstałe w wyniku uszkodzenia fragmentu mózgu odpowiedzialnego za koordynację ruchową. Skutkuje to problemami z chodzeniem, drgawkami czy deformacją stawów i kości. Eksperci szacują, że każdego roku MPD diagnozuje się u około dziesięciu tysięcy dzieci. Wiele z tych przypadków to konsekwencja zaniedbywania personelu medycznego w trakcie Czytaj dalej »

Encelopatia u noworodków – definicja Encelopatią u noworodków nazywane są trwałe lub przewlekłe uszkodzenia układu nerwowego, powstające tuż po narodzinach, u dziecka przychodzącego na świat po 35 tygodniu ciąży. Jej głównym skutkiem ubocznym są zaburzenie ruchowe lub intelektualne, do których mogą dołączyć także objawy neurologiczne: utrata świadomości oraz drgawki. bezpłatna konsultacja prawna Zamknij lub wciśnij Czytaj dalej »

Śmierć noworodka przy porodzieka – jak wygląda statystyki? Niektóre dzieci umierają jeszcze w łonie matki. Inne, zaledwie kilka chwil po narodzinach. Nie ma wątpliwości, że śmierć nowonarodzonego dziecka to największa tragedia, jaka może spotkać rodziców i cały czas dochodzi do niej zbyt często. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w 2017 roku doszło w Polsce do Czytaj dalej »

Nadciśnienie płucne u noworodka Nadciśnienie płucne występuje przede wszystkim u noworodków donoszonych oraz urodzonych blisko terminu porodu. Zaburzenie stwierdza się u 2–6 na 1000 noworodków. Nadciśnienie płucne u noworodka jest wynikiem zaburzeń ewolucji krążenia płodowego do krążenia noworodkowego. Charakteryzuje się utrzymującym się wysokim oporem w naczyniach płucnych, co prowadzi do prawo-lewego przecieku krwi przez otwór owalny i przewód tętniczy Botalla. Przepływ przez płuca Czytaj dalej »

Zapalenie błon płodowych – przyczyny Zapaleniem błon płodowych nazywany jest stan zapalny, obejmujący swoim zasięgiem owodnię i kosmówkę. Zmiana flory bakteryjnej doprowadza do zakażenia pochwy, które następnie przenosi się na szyjkę macicy oraz błony i wody płodowe. Do najczęstszych źródeł zaliczane jest zarażenie drobnoustrojami: ureaplasma urealyticum, mycoplasma pneumoniae i gardnerella vaginalis. Jednakże, infekcję mogą wywołać Czytaj dalej »

Poród naturalny po cesarskim cięciu  Poród naturalny po cesarskim cięciu – podstawowe warunki Zdaniem ekspertów, nawet u 4 na 5 kobiet istnieje możliwość przeprowadzenia porodu siłami natury po wcześniejszej cesarce (Vaginal Birth After Caesarean Section – VBAC). Ważne jest tylko, aby spełnione zostały fundamentalne kwestie. Należą do nich: brak powikłań zarówno ze strony matki jak Czytaj dalej »

Małowodzie w ciąży – przyczyny, objawy i leczenie Małowodzie to stan, który występuje, gdy spada ilość płynów w worku owodniowym, najczęściej ze względu na nieprawidłową pracę łożyska. Małowodzie jest odwrotnością wielowodzia, które charakteryzuje się nadmiarem płynów. Rzadko jest ono spotykane w pierwszym trymestrze ciąży, częściej występuje w drugim lub trzecim trymestrze. bezpłatna konsultacja prawna Zamknij Czytaj dalej »

Indukcja porodu – najczęstsze błędy lekarzy W tym artykule opiszemy jak właściwie przygotować rodzącą do podania oksytocyny i prawidłowo monitorować parametry życiowe matki i płodu, aby nie doszło do błędu medycznego, który może być tragiczny w skutkach np. : pęknięcie macicy lub/i niedotlenienie noworodka, które mogą doprowadzić do niepełnosprawności dziecka. Preindukcja porodu to postępowanie mające na celu przyspieszenie dojrzewania Czytaj dalej »

Czy Twoje dziecko jest zagrożone? Małowodzie to stan, który ma miejsce, gdy spada ilość płynów w worku owodniowym. Małowodzie najczęściej występuje ze względu na nieprawidłową pracę łożyska. Płyn owodniowy pomaga dziecku się rozwijać, otrzymywać pokarm, rosnąć i regulować temperaturę ciała, dlatego też jego niedobór jest poważnym problemem. Małowodzie można powiązać z: hipotrofią wewnątrzmaciczną skurczeniem pępowiny Czytaj dalej »

Węzeł pępowiny Węzeł pępowiny występuje raz na 2000 porodów. Najczęściej mamy do czynienia z węzłem pępowiny, gdy bliźnięta dzielą ten sam worek owodniowy. Może to również wystąpić, kiedy dzieci obrócą się w łonie matki. Węzły są powiązane też z wcześniejszymi porodami (kiedy matka miała przedtem już 2 lub więcej porodów), podeszłym wiekiem matki albo też Czytaj dalej »

1 2 7