Niedrożność przewodu pokarmowego u noworodków Niedrożność przewodu pokarmowego u noworodków – czym się objawia? Czym jest spowodowana niedrożność przewodu pokarmowego u noworodków? Na zaburzenia przemieszczania się treści pokarmowej mają wpływ różne czynniki. W zależności od przyczyny mogą to być niedrożności porażenne lub mechaniczne. Ich obraz zależy nie od patologii wywołującej niedrożność, ale od lokalizacji przeszkody Czytaj dalej »

Pęknięcie macicy Pęknięcie macicy jest jednym z cięższych powikłań porodu, którego skutki odczuwa zarówno matka, jak i dziecko. Zazwyczaj w trakcie ciąży i porodu nie dochodzi do pęknięć w strukturze macicy, jednak zdarza się, że macica rozrywa się w kilku lub nawet wszystkich swoich warstwach, hamując tym samym dziecku dostęp do tlenu, a matce zagrażając Czytaj dalej »

Uszkodzenie splotu ramiennego przy porodzie Uszkodzenie splotu ramiennego przy porodzie jest rodzajem uszkodzenia nerwów. Głównymi objawami są: brak kontroli mięśnia ramienia, dłoni i nadgarstka brak czucia ramienia lub dłoni Wyróżnia się następujące rodzaje uszkodzenia nerwów: rozciągnięcie nerwu bez jego uszkodzenia przerwanie nerwu poza rdzeniem kręgowym utworzenie się tkanki bliznowatej wokół uszkodzonego nerwu wyrwanie nerwu z Czytaj dalej »

Skala APGAR – pierwsze badanie noworodka Skala APGAR to ocena stanu noworodka, informująca o ogólnym stanie dziecka bezpośrednio po urodzeniu. Każdy rodzić nowo narodzonego dziecka z dumą oznajmia, gdy jego pociecha otrzymuje 10 pkt. Jednak taką oceną mogą pochwalić się tylko nieliczni rodzicie, ponieważ często zaraz po urodzeniu występuje sinica obwodowa, co sprawia, że noworodek Czytaj dalej »

Termin porodu – poradnik młodej Mamy Termin porodu jest wyznaczany na początku ciąży z zastosowaniem reguły Naegelego: Termin porodu = data ostatniej miesiączki + 1 rok – 3 miesiące + 7 dni Termin porodu = data zapłodnienia + 1 rok – 3 miesiące – 7 dni Powyższe wzory można zastosować w przypadku kobiet o regularnych Czytaj dalej »

KTG – jak interpretować zapisy? KTG – Analizę należy rozpocząć od poznania podstawowych pojęć medycznych, jakimi są: podstawowa częstość serca oscylacja akceleracje deceleracje Kochane przyszłe Mamy, zwróćcie uwagę na to jak wygląda typowy wynik zapisu KTG. Zapis KTG tworzą dwie wartości – jeden z zapisów (ten powyżej) odpowiada za podstawową czynność serca Twojego dziecka, natomiast zapis Czytaj dalej »

Monitorowanie dobrostanu płodu – KTG KTG i monitorowanie dobrostanu płodu – czy zawsze jest konieczne? W jakiej sytuacji należy prowadzić wzmożoną kontrolę nad ciężarną kobietą? Po raz pierwszy od wielu lat obserwowana jest tendencja do unikania interwencyjnego monitorowania stanu płodu u kobiet z grupy małego ryzyka. Optymalne postępowanie położnicze jest uzależnione przede wszystkim od interpretacji Czytaj dalej »

Krwawienie w ciąży Krwawienie w ciąży – istnieje kilka przyczyn krwawienia w okresie ciąży. W każdym przypadku należy ocenić stan ciężarnej oraz objętość traconej krwi tak dokładnie, jak to możliwe oraz przeprowadzić wywiad w celu stwierdzenia jej koloru oraz ewentualnej obecności śluzowych upławów. Podkreślić przy tym należy, że nawet przypadku niewielkiego epizodu krwawienia śmiertelność okołoporodowa Czytaj dalej »

Śmierć dziecka – zbyt późna decyzja o cesarskim cięciu zabiła dziecko Śmierć dziecka to ogromna tragedia dla rodziców. Rodzicom w takich sytuacjach towarzyszy poczucie niesprawiedliwości, żal i gniew. Oczekiwanie na nowego członka rodziny to wyjątkowy czas, nikt nie spodziewa się wówczas najgorszego – niestety, tragedie na salach porodowych zmieniają całe życie młodych rodziców. bezpłatna konsultacja Czytaj dalej »

Operacja cesarskie cięcie Cesarskie cięcie to operacja chirurgiczna, która polega na rozcięciu powłok brzusznych oraz macicy (dawniej pionowo, obecnie coraz częściej poziomo na granicy trzonu i szyjki macicy) i wyjęciu dziecka. Zwykle wykonuje się ją, gdy naturalny poród jest niemożliwy. W sytuacji, gdy operacja cesarskiego cięcia jest planowana, przeprowadza się ją w znieczuleniu (zewnątrzoponowo lub Czytaj dalej »

1 2 8