Jak przygotować się do ciąży?
Ciąża to wyjątkowy czas w życiu każdej kobiety. Troska o przebieg ciąży powinna rozpocząć się jeszcze przed uzyskaniem dodatniego testu ciążowego.
Co przyszła mama powinna wiedzieć?
Jak przygotować się do ciąży, porodu, połogu i wychowania dziecka?
Jak przygotować się do ciąży?
Zanim rozpoczniesz starania o dziecko, powinnaś odpowiednio się do tego przygotować, aby ograniczyć wszelkie zagrożenia oraz czynniki ryzyka związane z ciążą.
O czym musisz pamiętać zanim zdecydujesz się na dziecko?
- sprawdź jak wygląda dostęp do opieki medycznej w Twojej okolicy
- stosuj preparaty wielowitaminowe z kwasem foliowym jeszcze przed zajściem w ciążę
- unikaj tytoniu
- zadbaj o odpowiednią masę ciała
- upewnij się, czy nie występują u Ciebie zakażenia
- kontroluj glikemię (jeśli masz cukrzycę)
- unikaj leków o działaniu teratogennym
Ciąża – jak przygotować się do ciąży – co jeszcze powinnaś rozważyć ze swoim lekarzem przed zajściem w ciążę?
Lekarz zapyta Cię o:
- wywiad rodzinny
- stany genetycznie uwarunkowane
- zakażenia i szczepienia ochronne
- choroby przewlekłe
- leki
- masę ciała, obliczy BMI
- żywienie,
- wiek
- technologie wspomagania rozrodu oraz kwestie społeczne i te dotyczące stylu życia
Ciąża – jak przygotować się do ciąży – choroby przewlekłe w czasie ciąży
Jeżeli chorujesz przewlekle to musisz pamiętać o tym, że przed zajściem w ciążę choroby przewlekłe powinny zostać u Ciebie ustabilizowane.
- padaczka – jest najczęstszą chorobą neurologiczną podczas ciąży, padaczka zwiększa wystąpienie wad u płodu (nawet jeśli nie przyjmujesz żadnych leków na padaczkę)
- nadciśnienie tętnicze – wiąże się ze zwiększoną częstością urodzeń przedwczesnych oraz z zagrożeniem odklejenia łożyska, wewnątrzmacicznego zahamowania wzrastania płodu, stanu przedrzucawkowego oraz obumarcia płodu
- wrodzone wady serca – ciąża u kobiety obciążonej wadą serca może stwarzać istotne zagrożenie, dlatego też ważne jest, aby właściwie się do takiej ciąży przygotować (z pomocą kardiologa i specjalisty medycyny matczyno-płodowej)
- choroby płuc – astma dotyczy od 4 do 8% ciąż, jeżeli jest źle kontrolowana to istnieje duże ryzyko nasilenia objawów astmy podczas ciąży
- cukrzyca – około 1% ciąż jest powikłanych cukrzycą ciążową, tendencja ta będzie się stale zwiększać wraz z szerzeniem się epidemii otyłości. Następstwami cukrzycy mogą być: poronienia, wady wrodzone, makrosomia płodu, wielowodzie, porody przedwczesne, niestabilność metaboliczna noworodka po urodzeniu, dystocja barkowa, urazy porodowe (zarówno u matek jak też dzieci)
- choroby tarczycy – niekontrolowana niedoczynność lub nadczynność tarczycy wiążą się ze zwiększonym ryzykiem w czasie ciąży, które dotyczy porodów przedwczesnych, małej masy urodzeniowej, odklejenia łożyska lub obumarcia płodu
Przygotuj się do ciąży!
Drogie Mamy, dbajcie o siebie i nie lekceważcie niepokojących objawów ani chorób przewlekłych. Natomiast, jeżeli uważacie, że lekarz naraził Wasze zdrowie i życie w czasie ciąży lub porodu, nie bójcie się walczyć o swoje prawa. Krajowy Rejestr Osób Poszkodowanych wspiera poszkodowanych pacjentów, stara się pacjentów uświadamiać i pomaga w dochodzeniu roszczeń za zaniedbania lekarskie. Zadzwoń 722 080 080 i dowiedz się więcej.
Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.
Nie pobieramy z góry żadnych opłat!
Zadzwoń teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.
Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl