Depresja okołoporodowa – nie wstydź się poprosić o pomoc
Depresja okołoporodowa jest powszechnie występującym zaburzeniem psychicznym. Na depresję okołoporodową cierpi aż jedna na siedem kobiet. Niewiele z tych kobiet otrzyma niezbędną pomoc, dlatego też ważne jest wyczulenie pracowników opieki zdrowotnej na skalę tego problemu, który może negatywnie wpłynąć na życie matki, nowonarodzonego dziecka oraz najbliższej rodziny.
Depresja okołoporodowa – bądź świadoma problemu
Depresja okołoporodowa nie jest już tematem tabu – w dzisiejszych czasach tematyka depresji okołoporodowej znana jest znacznie szerzej. Problem ten skłania lekarzy i psychologów do poważnego zajęcia się tymi zaburzeniami. Pracownicy opieki zdrowotnej muszą być zaznajomieni z symptomami zwiastującymi depresję poporodową. Depresja może wystąpić jeszcze w czasie ciąży – ważne jest, aby nie przeoczyć tego problemu i zareagować na czas.
Depresja okołoporodowa – kobiety nie szukają pomocy
Kobiety, których problem depresji okołoporodowej dotyczy bezpośrednio, często wstydzą się poprosić o pomoc. Dlatego ważne jest podejmowanie wszechstronnych działań, aby pracownicy opieki zdrowotnej, a także najbliżsi ciężarnych byli wyczuleni na skalę problemu oraz symptomy, które zwiastują chorobę.
Depresja okołoporodowa – co może się wydarzyć, gdy ciężarna z depresją nie otrzyma pomocy na czas?
Choroba psychiczna dotyka wszystkich aspektów życia kobiety oraz jej dziecka, partnera i najbliższej rodziny. Depresja okołoporodowa bez właściwego rozpoznania może przyczynić się do pogorszenia opieki prenatalnej, zwiększonego ryzyka powikłań położniczych, zaburzeń spowodowanych używaniem substancji psychoaktywnych, nieprawidłowej interakcji między matką i nowonarodzonym dzieckiem, co z kolei może mieć negatywny wpływ psychologiczny, społeczny oraz edukacyjny rozwój dziecka. Niestety, najbardziej tragicznymi konsekwencjami mogą być samobójstwo matki i dzieciobójstwo… Zareaguj, zanim dojdzie do tragedii. Jeżeli podejrzewasz, że bliska Ci osoba cierpli na depresję okołoporodową – wyciągnij pomocną dłoń, zanim będzie za późno.
Depresja okołoporodowa – objawy
Objawami depresji mogą być:
- nastrój depresyjny (przez większą część dnia, niemal codziennie – ujawniany w wypowiedziach danej osoby albo zaobserwowany przez inne osoby)
- anhedonia (utrata zainteresowania dotąd ważnymi czynnościami lub zanik odczuwania przyjemności)
- wyraźna utrata masy ciała bez stosowania diety lub przybieranie na wadze (osłabienie łaknienia lub wzrost apetytu)
- bezsenność lub nadmierna senność
- pobudzenie lub spowolnienie psychoruchowe
- zmęczenie oraz brak energii niemal codziennie
- poczucie braku własnej wartości lub nadmierne poczucie winy (niczym nieuzasadnione)
- zmniejszona zdolność do myślenia czy koncentracji albo niezdecydowanie niemal codziennie
- myśli o śmierci, myśli samobójcze
Czynniki ryzyka depresji okołoporodowej
Przyczyny depresji okołoporodowej nie zostały jednoznacznie opisane, jednakże istnieją pewne czynniki zwiększające ryzyko wystąpienia tej choroby. Najsilniejszym czynnikiem ryzyka jest przebyty epizod depresyjny. Aż 50% kobiet, które cierpiały na depresję w przeszłości, mogą cierpieć na depresję w okresie okołoporodowym. Ponadto, choroby psychiczne w rodzinie zwiększają ryzyko wystąpienia depresji o 50%. Do innych czynników ryzyka zaliczane są: młody wiek, niskie wykształcenie, małe wsparcie społeczne, konflikt rodzinny, stres związany z sytuacją rodzinną lub finansową, przemoc ze strony partnera, nieplanowana ciąża.
Czy depresji okołoporodowej można zapobiec?
Najbardziej obiecującymi interwencjami okazują się:
- intensywne, zindywidualizowane wizyty domowe po porodzie świadczone przez pielęgniarki zdrowia publicznego lub położne
- wsparcie telefoniczne
- indywidualna psychoterapia
- wsparcie ze strony najbliższych
Według najnowszych badań, kobiety, które otrzymały dodatkowe wsparcie, rzadziej rozwijała się depresja okołoporodowa niż u tych, którym zapewniono jedynie standardową opiekę medyczną.
Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.
Nie pobieramy z góry żadnych opłat!
Zadzwoń teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.
Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl