Dostęp do dokumentacji medycznej
Dostęp do dokumentacji medycznej jest jednym z podstawowych praw pacjenta, ale zagadnienia związane z tą tematyką budzą wiele wątpliwości. W niniejszym artykule pokrótce odpowiemy na pytania, które często pojawiają się w sytuacji, gdy pacjenci starają się o dostęp do dokumentacji medycznej.
Dostęp do dokumentacji medycznej – najczęściej zadawane pytania
- W jaki sposób uzyskać dokumentację medyczną?
Najprostszym sposobem jest złożenie pisemnego wniosku. Wzory wniosków o udostępnienie dokumentacji medycznej można znaleźć na przykład na stronie Fundacji Rejestr Błędów Medycznych (https://rejestrbledowmedycznych.pl/dokumentacja-medyczna/).
- Czy wniosek o wydanie dokumentacji medycznej wymaga uzasadnienia?
Zdarza się, że przy próbie uzyskania dokumentacji medycznej, w kierunku pacjenta pada pytanie: „A właściwie do czego potrzebuje Pan/i tych dokumentów?”. W tym momencie warto pamiętać, że nie musimy się tłumaczyć, z jakiego powodu wnioskujemy o wydanie dokumentacji.
- Czy prawo dostępu do dokumentacji medycznej dotyczy wyłącznie dokumentacji prowadzonej przez podmioty publiczne, czy ma zastosowanie również do podmiotów prywatnych?
Zarówno podmioty publiczne, jak i prywatne mają obowiązek wydania nam kserokopii dokumentacji medycznej.
- Czy uzyskanie dokumentacji medycznej jest odpłatne?
Tak, uzyskanie dokumentacji medycznej jest płatne. Za jedną stronę kopii pobierana jest opłata w wysokości 30 groszy. Kopia to dokument utworzony poprzez odwzorowanie oryginału. Kopią jest zarówno kserokopia, jak i skan. Kopia dokumentu powinna być poświadczona za zgodność z oryginałem.
- Czy można ubiegać się o wydanie oryginałów dokumentacji?
O ile kwestia uzyskania kopii dokumentacji medycznej, czy to w formie kserokopii, czy skanu, nie budzi większych nieporozumień, o tyle uzyskanie dostępu do oryginału nie jest już tak proste. Wydanie oryginału powinno być uzasadnione i celowe. Jest to możliwe tylko wówczas, jeśli zwłoka w wydaniu dokumentacji mogłaby spowodować zagrożenie dla życia lub zdrowia pacjenta, albo w sprawach, których przedmiotem jest badanie autentyczności dokumentu. Dodatkowo pacjent jest zobowiązany do pokwitowania odbioru oryginału dokumentacji medycznej i do zwrotu po jej wykorzystaniu.
- Czym różni się wyciąg od odpisu?
Wyciąg jest to skrócony dokument, zawierające wybrane fragmenty całości dokumentacji, natomiast odpis to odwzorowanie oddające wiernie treść oryginału.
- Czy dokumentacja powinna być uporządkowana?
Tak, dokumentacja powinna być uporządkowana chronologicznie (ponumerowanej) i czytelna.
- Jak długo placówka powinna przechowywać dokumentację medyczną pacjenta?
Szpitale, przychodnie i inne podmioty powinny przechowywać dokumentację przez okres 20 lat od końca roku, w którym dokonano ostatniego wpisu do dokumentacji.
Prawa pacjenta – musisz znać swoje prawa
Pamiętaj, że jeżeli Twoje prawa zostały naruszone to masz możliwość złożenia skargi u Rzecznika Praw Pacjenta.
Jeżeli podejrzewasz, że doszło do błędu medycznego, możesz skorzystać z bezpłatnej analizy dokumentacji medycznej w takich instytucjach jak Krajowy Rejestr Osób Poszkodowanych, czy też Rejestr Błędów Medycznych.
Nasi prawnicy dysponują doświadczeniem potrzebnym do zrozumienia skomplikowanych zagadnień medycznych. Mają wieloletnie doświadczenie w zakresie dochodzenia roszczeń odszkodowawczych, w tym zwłaszcza związanych z błędami medycznymi. Możemy Ci pomóc uzyskać należne Tobie świadczenia. Wystarczy jeden telefon, aby bezpłatnie skonsultować Twoją historię i ocenić jak możemy Ci pomóc. Nie wahaj się, znamy się na tym. Zadzwoń teraz, a nasi specjaliści otoczą Ciebie i Twoją rodzinę opieką.
Pacjencie, nie musisz być na przegranej pozycji – poznaj swoje prawa i uświadamiaj innych pacjentów. Nawet najmniejszy błąd lekarza może kosztować ludzkie życie…
Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.
Nie pobieramy z góry żadnych opłat!
Zadzwoń teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.
Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl