odszkodowaniaHome
odszkodowanieOdszkodowania
powypadkowe
kancelaria odszkodowawczaBłędna
diagnostyka prenatalna
kancelaria odszkodowawczaUrazy i błędy
okołoporodowe
kancelaria odszkodowawczaOdszkodowanie za
błąd lekarski
prawo spadkowePrawo
spadkowe
kancelaria odszkodowawczaWypadek
przy pracy
kancelaria odszkodowawczaWypadki
rolnicze
krop pytania i odpowiedziPytania i odpowiedzi
kancelaria odszkodowawczaBlog
kancelaria odszkodowawczaKontakt

Blog

Dostęp do dokumentacji medycznej

Dostęp do dokumentacji medycznej

Dostęp do dokumentacji medycznej

Dostęp do dokumentacji medycznej jest jednym z podstawowych praw pacjenta, ale zagadnienia związane z tą tematyką budzą wiele wątpliwości. W niniejszym artykule pokrótce odpowiemy na pytania, które często pojawiają się w sytuacji, gdy pacjenci starają się o dostęp do dokumentacji medycznej.

bezpłatna konsultacja prawna

Dostęp do dokumentacji medycznej – najczęściej zadawane pytania

  • W jaki sposób uzyskać dokumentację medyczną?

Najprostszym sposobem jest złożenie pisemnego wniosku. Wzory wniosków o udostępnienie dokumentacji medycznej można znaleźć na przykład na stronie Fundacji Rejestr Błędów Medycznych (https://rejestrbledowmedycznych.pl/dokumentacja-medyczna/).

  • Czy wniosek o wydanie dokumentacji medycznej wymaga uzasadnienia?

Zdarza się, że przy próbie uzyskania dokumentacji medycznej, w kierunku pacjenta pada pytanie: „A właściwie do czego potrzebuje Pan/i tych dokumentów?”. W tym momencie warto pamiętać, że nie musimy się tłumaczyć, z jakiego powodu wnioskujemy o wydanie dokumentacji.

Zarówno podmioty publiczne, jak i prywatne mają obowiązek wydania nam kserokopii dokumentacji medycznej.

  • Czy uzyskanie dokumentacji medycznej jest odpłatne?

Tak, uzyskanie dokumentacji medycznej jest płatne. Za jedną stronę kopii pobierana jest opłata w wysokości 30 groszy. Kopia to dokument utworzony poprzez odwzorowanie oryginału. Kopią jest zarówno kserokopia, jak i skan. Kopia dokumentu powinna być poświadczona za zgodność z oryginałem.

  • Czy można ubiegać się o wydanie oryginałów dokumentacji?

O ile kwestia uzyskania kopii dokumentacji medycznej, czy to w formie kserokopii, czy skanu, nie budzi większych nieporozumień, o tyle uzyskanie dostępu do oryginału nie jest już tak proste. Wydanie oryginału powinno być uzasadnione i celowe. Jest to możliwe tylko wówczas, jeśli zwłoka w wydaniu dokumentacji mogłaby spowodować zagrożenie dla życia lub zdrowia pacjenta, albo w sprawach, których przedmiotem jest badanie autentyczności dokumentu. Dodatkowo pacjent jest zobowiązany do pokwitowania odbioru oryginału dokumentacji medycznej i do zwrotu po jej wykorzystaniu.

  • Czym różni się wyciąg od odpisu?

Wyciąg jest to skrócony dokument, zawierające wybrane fragmenty całości dokumentacji, natomiast odpis to odwzorowanie oddające wiernie treść oryginału.

  • Czy dokumentacja powinna być uporządkowana?

Tak, dokumentacja powinna być uporządkowana chronologicznie (ponumerowanej) i czytelna.

  • Jak długo placówka powinna przechowywać dokumentację medyczną pacjenta?

Szpitale, przychodnie i inne podmioty powinny przechowywać dokumentację przez okres 20 lat od końca roku, w którym dokonano ostatniego wpisu do dokumentacji.

zadzwoń teraz

Prawa pacjenta – musisz znać swoje prawa

Pamiętaj, że jeżeli Twoje prawa zostały naruszone to masz możliwość złożenia skargi u Rzecznika Praw Pacjenta.

Jeżeli podejrzewasz, że doszło do błędu medycznego, możesz skorzystać z bezpłatnej analizy dokumentacji medycznej w takich instytucjach jak Krajowy Rejestr Osób Poszkodowanych, czy też Rejestr Błędów Medycznych.

Nasi prawnicy dys­ponu­ją doświadczeniem potrzeb­nym do zrozu­mienia skom­p­likowanych zagad­nień medy­cznych. Mają wieloletnie doświadczenie w zakresie dochodzenia roszczeń odszkodowawczych, w tym zwłaszcza związanych z błędami medycznymi. Możemy Ci pomóc uzyskać należne Tobie świadczenia. Wystarczy jeden telefon, aby bezpłatnie skonsultować Twoją historię i ocenić jak możemy Ci pomóc. Nie wahaj się, znamy się na tym. Zadzwoń teraz, a nasi specjaliści otoczą Ciebie i Twoją rodzinę opieką.

Pacjencie, nie musisz być na przegranej pozycji – poznaj swoje prawa i uświadamiaj innych pacjentów. Nawet najmniejszy błąd lekarza może kosztować ludzkie życie…

bezpłatna porada

Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.

Nie pobieramy z góry żadnych opłat!

Zadzwoń teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.

Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl