odszkodowaniaHome
odszkodowanieOdszkodowania
powypadkowe
kancelaria odszkodowawczaBłędna
diagnostyka prenatalna
kancelaria odszkodowawczaUrazy i błędy
okołoporodowe
kancelaria odszkodowawczaOdszkodowanie za
błąd lekarski
prawo spadkowePrawo
spadkowe
kancelaria odszkodowawczaWypadek
przy pracy
kancelaria odszkodowawczaWypadki
rolnicze
krop pytania i odpowiedziPytania i odpowiedzi
kancelaria odszkodowawczaBlog
kancelaria odszkodowawczaKontakt

Blog

Hipotrofia płoduHipotrofia płodu – dlaczego Zosia urodziła się taka mała?

Hipotrofia płodu, inaczej IUGR, czyli wewnątrzmaciczne ograniczenie wzrostu płodu, dotyczy 7 proc. wszystkich ciąż. Hipotrofia oznacza, że płód jest zbyt mały w stosunku do wieku ciąży.

Wczesne wykrycie problemu i wdrożenie właściwego leczenia znacznie zmniejsza ryzyko niedotlenienia i innych komplikacji okołoporodowych, w tym przedwczesnego porodu, które mogą wystąpić w ciąży hipotroficznej.

Ciężarnym, u których wykryto hipotrofię płodu zaleca się leżenie na lewym boku – pozycja ta ułatwia lepsze ukrwienie macicy. Ważną rolę odgrywa również odpowiednio zbilansowana dieta, a niekiedy środki farmaceutyczne wspomagające przepływ krwi.

bezpłatna konsultacja prawna

Hipotrofia płodu – czy zawsze jest wykrywana?

Hipotrofia płodu jest wykrywana podczas badania USG. Wydawałoby się, że we współczesnym świecie, w którym większość gabinetów ginekologicznych jest wyposażona w sprzęt ultrasonograficzny, nie powinno być żadnych problemów z odpowiednio wczesnym wykrywaniem tego typu nieprawidłowości. Okazuje się jednak, że nie wszystkie gabinety lekarskie nadążają za „nowoczesnością”.

Zosia – najmniejsza dziewczynka w przedszkolu

Pięcioletnia obecnie Zosia urodziła się z wagą 1750 g. Gdy po raz pierwszy zobaczyłam moją córkę – wspomina mama dziecka – nie mogłam uwierzyć, że jest tak maleńka. Co prawda w czasie ciąży mój ginekolog mówił, że dziecko jest małe, jednak nie przedstawiał tego w kategoriach problemu. Sugerował raczej, że skoro rodzice są niezbyt wysocy, to dziecko również nie może być duże. Byłam więc spokojna. Mam starszą córkę, która urodziła się z wagą 2900 g. – to też niewiele – myślałam, że drugie dziecko będzie podobne.

Kruchość Zosi była więc dla mnie zaskoczeniem. Te jej chude nóżki i dość duża główka bardzo mnie wzruszały. Ale wtedy, w tych pierwszych chwilach po porodzie, pomyślałam sobie – no trudno, jest maleńka, ale przecież urośnie. Nie zdawałam sobie wtedy sprawy z wagi problemu. Gdy nasza córka miała 3 miesiące stwierdzono u niej cukrzycę. Później u kolejnych specjalistów wykrywano kolejne problemy – okulistyczne, neurologiczne, psychologiczne.

Początkowo lekarze pocieszali mnie mówiąc, że nim córka skończy cztery lata najprawdopodobniej dogoni wzrostem dzieci z jej grupy wiekowej. Tak się jednak nie stało. Zosia jest nadal znacznie mniejsza i drobniejsza od pozostałych, nawet tych najmniejszych dzieci w przedszkolu.

zadzwoń teraz

Hipotrofia a niewydolność łożyska

Jednym z głównych powodów hipotrofii jest niewydolność łożyska. Tak było w przypadku bohaterki naszej opowieści. Lekarz jednak nie dostrzegł problemu – dla niego mniejsza masa płodu nie była sygnałem do większej czujności.

Krajowy Rejestr Osób Poszkodowanych specjalizuje się w dochodzeniu roszczeń związanych z błędami przy porodzie. Zapewniamy profesjonalną i bezpłatną analizę Twojej sprawy. Nasi prawnicy mają wieloletnie doświadczenie w skutecznym prowadzeniu spraw z zakresu błędów medycznych.

bezpłatna porada

Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.

Nie pobieramy z góry żadnych opłat!

Zadzwoń  teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.

Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl