odszkodowaniaHome
odszkodowanieOdszkodowania
powypadkowe
kancelaria odszkodowawczaBłędna
diagnostyka prenatalna
kancelaria odszkodowawczaUrazy i błędy
okołoporodowe
kancelaria odszkodowawczaOdszkodowanie za
błąd lekarski
prawo spadkowePrawo
spadkowe
kancelaria odszkodowawczaWypadek
przy pracy
kancelaria odszkodowawczaWypadki
rolnicze
krop pytania i odpowiedziPytania i odpowiedzi
kancelaria odszkodowawczaBlog
kancelaria odszkodowawczaKontakt

Blog

Krwawienie w ciążyKrwawienie w ciąży

Krwawienie w ciąży – istnieje kilka przyczyn krwawienia w okresie ciąży. W każdym przypadku należy ocenić stan ciężarnej oraz objętość traconej krwi tak dokładnie, jak to możliwe oraz przeprowadzić wywiad w celu stwierdzenia jej koloru oraz ewentualnej obecności śluzowych upławów.

Podkreślić przy tym należy, że nawet przypadku niewielkiego epizodu krwawienia śmiertelność okołoporodowa płodów rośnie dwukrotnie w porównaniu z ciążą o prawidłowym przebiegu.

Krwawienie w ciąży – co może być przyczyną?

Źródłem krwotoku może być oczywiste zdarzenie takie jak:

  • niedawny stosunek płciowy (uszkodzenie szyjki macicy)
  • wypadek (powodujący przedwczesne oddzielenie się łożyska)

Krwawieniu może towarzyszyć stały ból brzucha (jednak nie każdorazowo). Jego wystąpienie pozwala na odróżnienie pomiędzy:

  • łożyskiem przodującym (powikłanie polegające na nieprawidłowym umiejscowieniu łożyska tj. nad ujściem wewnętrznym szyjki macicy lub w jego bezpośrednim sąsiedztwie zamiast na ścianie macicy)
  • przedwczesnym oddzieleniem się łożyska (częściowe lub całkowite oddzielenie się prawidłowo usadowionego łożyska od ściany macicy)

Drugiemu, nie musi towarzyszyć widoczne krwawienie. W tym miejscu zaznaczyć należy, że podczas standardowej wizyty u prowadzącego lekarza ginekologa w 20 tygodniu wykonuje się badanie ultrasonograficzne określając umiejscowienie łożyska i tym samym wykluczenia wyżej wymienionych powikłań.

Badanie ultrasonograficzne pozwala również ukazać obecność krwiaka pozałożyskowego.

Krwawienie w ciąży – postępowanie

W przypadku wystąpienia krwawienia koniecznym jest wykonanie badania fizykalnego u ciężarnrj w celu ocenienia jej stanu oraz stanu płodu. Sprawdza się tętno, ciśnienie krwi. Wykonuje się badanie palpacyjne brzucha. Polega ono na dotykaniu macicy i dziecka przez powłoki brzuszne. Ma na celu zorientowanie się o stanie macicy, dokonaniu oceny jej bolesności i/lub obecności skurczów.

W drugim i trzecim trymestrze ciąży początkowe badania diagnostyczne koncentrują się na pobraniu krwi. W sytuacji obfitego krwawienia wykonuje się próbę krzyżową w celu wyeliminowania niezgodności do przetaczania krwi pomiędzy dawcą, a biorcą. Każdorazowo, monitoruje się stan płodu (kardiotokogram).

Krwawienie w ciąży – nie lekceważ takich objawów!

Bardzo ważnym jest, by nie lekceważyć wystąpienia krwawienia. Nawet jeśli jego obfitość jest skąpa należy udać się na konsultację w celu ustalenia jego źródła. Brak dolegliwości bólowych nie można poczytywać jako niegroźny nawet przy niewielkim wycieku krwi, pacjentce o ujemnym czynniku Rh należy podać immunoglobulinę anty-D, aby zapobiec rozwojowi konfliktu w zakresie czynnika Rh w następnych ciążach tj. konfliktu serologicznego. Ponadto, krwawienie przedporodowe spowodować bowiem może krwotok poporodowy.

Gdzie szukać pomocy

Jeżeli potrzebujesz naszej pomocy zadzwoń lub napisz do Krajowego Rejestru Osób Poszkodowanych. Od wielu lat nasi prawnicy specjalizują się w dochodzeniu odszkodowań od szpitali i lekarzy za błędy medyczne przy porodzie. Wygrali wiele procesów sądowych o odszkodowanie, dzięki temu zdobyli unikalną wiedzę i doświadczenie. Gwarantujemy bezpłatną analizę, która Cię do niczego nie zobowiązuje, skontaktuj się z nami teraz.

bezpłatna porada

Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.

Nie pobieramy z góry żadnych opłat!

Zadzwoń  teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.

Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl