odszkodowaniaHome
odszkodowanieOdszkodowania
powypadkowe
kancelaria odszkodowawczaBłędna
diagnostyka prenatalna
kancelaria odszkodowawczaUrazy i błędy
okołoporodowe
kancelaria odszkodowawczaOdszkodowanie za
błąd lekarski
prawo spadkowePrawo
spadkowe
kancelaria odszkodowawczaWypadek
przy pracy
kancelaria odszkodowawczaWypadki
rolnicze
krop pytania i odpowiedziPytania i odpowiedzi
kancelaria odszkodowawczaBlog
kancelaria odszkodowawczaKontakt

Blog

prowadzenie porodu siłami naturyLekarze wciąż forsują prowadzenie porodu siłami natury

Przeprowadzenie porodu siłami natury czy przez cesarskie cięcie? Ty, jako pacjentka nie możesz o tym zadecydować – decyzję o zakwalifikowaniu pacjentki do porodu podejmuje lekarz. Wobec wielu rodzących pacjentek dochodzi do popełnienia szeregu błędów medycznych – diagnostycznych i terapeutycznych. Naruszenia te przejawiają się przede wszystkim w decyzji o przyjęciu pacjentki do porodu naturalnego zamiast metodą cięcia cesarskiego oraz sposobie nadzorowania tego porodu, sprowadzając tym samym na pacjentkę zagrożenie, jak również ryzyko śmierci okołoporodowej noworodka.

bezpłatna konsultacja prawna

Wskazania do cesarskiego cięcia

Jeżeli przewidywana waga urodzeniowa noworodka jest duża, a pacjentka ma ponadto zwężoną miednicę – zachodzi niewspółmierność matczyno-płodowa. Zagrożenie wystąpienia urazu okołoporodowego przy wąskim kanale rodnym i porodzie dużego dziecka jest lekarzom dobrze znane. Decyzja o wykonaniu cięcia cesarskiego powinna zostać podjęta już w chwili przyjęcia do szpitala. Jeżeli wymiary miednicy odbiegają od normy, podjęcie wówczas decyzji o przeprowadzeniu cięcia cesarskiego jest najbardziej optymalnym rozwiązaniem. Z niezrozumiałych przyczyn lekarze często decydują się jednak forsować prowadzenie porodu siłami natury, mimo dającego się przewidzieć ryzyka wystąpienia komplikacji.

zadzwoń teraz

Prowadzenie porodu siłami natury – komplikacje podczas porodu

Wobec trudności, jakie powstają w trakcie prowadzenia porodu siłami natury, lekarze często podejmują dość drastyczną próbę wydobycia dziecka z kanału rodnego. Mimo, że mamy XXI wiek, niejednokrotnie na salach porodowych jest stosowany tzw. manewr Kristellera, polegający na uciskaniu z użyciem dużej siły dna macicy rodzącej – niezgodny obecnie z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego.

Więcej o urazach przy porodzie (kliknij)

Narażenie zdrowia i życia pacjentki

W takich okolicznościach poszkodowanej pacjentce za narażenie jej zdrowia oraz śmierć dziecka przysługuje roszczenie o zapłatę odpowiedniej sumy pieniężnej tytułem zadośćuczynienia za doznaną krzywdę. Należne zadośćuczynienie pieniężne ma charakter kompensacyjny, dlatego przyznana przez sąd kwota powinna być odczuwalna dla osoby poszkodowanej, tak aby pozwoliła wynagrodzić cierpienia i utratę radości życia oraz ułatwić przezwyciężenie ujemnych przeżyć psychicznych. Pacjentka krzywdę tę niewątpliwie odczuwać będzie do końca swojego życia.

Jeżeli zostałaś zakwalifikowana do porodu siłami natury pomimo wskazań do cesarskiego cięcia, skorzystaj z bezpłatnej konsultacji prawnej w Krajowym Rejestrze Osób Poszkodowanych. Brak profesjonalizmu i empatii na salach porodowych może doprowadzić do tragedii. W przypadku, gdy straciłaś dziecko w czasie porodu – nie pozwól, aby winni nie zostali ukarani. Czy jesteś pewna, że to co Cię spotkało było nieuniknione?

bezpłatna porada

Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.

Nie pobieramy z góry żadnych opłat!

Zadzwoń  teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.

Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl