odszkodowaniaHome
odszkodowanieOdszkodowania
powypadkowe
kancelaria odszkodowawczaBłędna
diagnostyka prenatalna
kancelaria odszkodowawczaUrazy i błędy
okołoporodowe
kancelaria odszkodowawczaOdszkodowanie za
błąd lekarski
prawo spadkowePrawo
spadkowe
kancelaria odszkodowawczaWypadek
przy pracy
kancelaria odszkodowawczaWypadki
rolnicze
krop pytania i odpowiedziPytania i odpowiedzi
kancelaria odszkodowawczaBlog
kancelaria odszkodowawczaKontakt

Blog

Łożysko przodujące właściwe rozpoznanie i leczenie u kobiet w ciąży

Łożysko przodujące właściwe rozpoznanie co to takiego?

Łożysko przodujące rozpoznaje się wtedy, gdy jest umiejscowione całkowicie lub częściowo nad dolnym odcinkiem macicy. Łożysko przodujące można rozpoznać podczas badania USG. Łożysko przodujące występuje:

  • jako centralnie przodujące
  • jako brzeżnie przodujące

Pojęcie łożyska nieprawidłowo umocowanego obejmuje łożysko:

  • przyrośnięte
  • wrośnięte
  • przerośnięte

w zależności od tego, jak wrasta w mięsień macicy.

Chorobowość i śmiertelność matki i dziecka związane z łożyskiem przodującym i łożyskiem przodującym przyrośniętym są bardzo wysokie. Statystyki pokazują, że aż 1 na 11 kobiet będąca w ciąży może borykać się z tą patologią , co stanowi 9% wszystkich ciąż.

Wraz ze wzrostem  cięć cesarskich liczba przypadków łożyska przodującego stale rośnie. Ostatnie badania pokazują, że 7  kobiet na 24, które u których przeprowadzano cesarskie cięcie ma w kolejnej ciąży zdiagnozowane łożysko przodujące, co oznacza wzrost zagrożonych ciąż łożyskiem przodującym nawet do 30% i więcej.

W przypadku, nie rozpoznania przez lekarza łożyska przodującego zarówno matce jaki i dziecku grozi bardzo poważne niebezpieczeństwo utrat zdrowia, a nawet życia.

Jeśli doszło do błędu diagnostycznego lekarza, a odczuwalne skutki są w postaci trwałego uszczerbku na zdrowiu matki i/lub dziecka, poszkodowanym należy się odszkodowanie i zadośćuczynienie. Jeżeli padłaś ofiara błędu medycznego niezwłocznie zgłoś się do Krajowego Rejestru Osób Poszkodowanych by otrzymać pomoc i wsparcie na jakie zasługujesz.

bezpłatna konsultacja prawna

Łożysko przodujące właściwe rozpoznanie

Łożysko przodujące należy podejrzewać u wszystkich kobiet z krwawieniem z dróg rodnych po 20 tygodniu ciąży. Pierwszymi symptomami łożyska przodującego mogą być:

  • wysokie położenie części przodującej
  • nieprawidłowe położenie płodu
  • bezbolesne lub sprowokowane krwawienie

Ostateczną diagnozę lekarz możne postawić na podstawie badania USG.

Rutynowe badanie USG w 20 tygodniu ciąży powinno obejmować między innymi ocenę położenia łożyska. Podczas tego właśnie badania istnieje możliwość wykrycia łożyska przodującego. W przypadku podejrzenia łożyska przodującego w USG przez brzusznym lekarz zazwyczaj potwierdza swoje przypuszczenia badaniem USG przezpochwowym.

Łożysko przodujące właściwe rozpoznanie –  wykryte w 20 tygodniu i co dalej ?

Wszystkie kobiety, u których w 20 tygodniu ciąży zostało wykryte łożysko przodujące wymagają dalszej obserwacji ultrasonograficznej.

U kobiet, które miały w przeszłości wykonane cięcie cesarskie, należy w szczególności wzmożyć czujność i wykluczyć dwa problemy:

  • łożysko przodujące
  • łożysko przyrośnięte

Łożysko przodujące właściwe rozpoznanie – dalsza diagnostyka

U kobiet ciężarnych z krwawieniem z dróg rodnych należy postępować indywidualnie, zgodnie z potrzebami.

U kobiet u których krwawienia nie występują kolejne badanie należy wykonać około 32 tygodnia ciąży, aby potwierdzić rozpoznanie łożyska przodującego i zaplanować postępowanie w trzecim trymestrze ciąży oraz kolejne badania i poród.

Lekarz powinien udzielić kobiecie, u której wystąpiło łożysko przodujące informacji dotyczących występowania:

  • ryzyka porodu przedwczesnego
  • ryzyka wystąpienia krwotoku położniczego
  • wskazań do przetoczenia krwi
  • ryzyka usunięcia macicy – histerektomii

zadzwoń teraz

Łożysko przodujące, a cięcie cesarskie

Cięcia cesarskiego u pacjentki z łożyskiem przodującym niesie ze sobą ryzyko masywnego krwotoku i konieczności wykonania histerektomii. Kobieta, u której zdiagnozowano łożysko przodujące powinna znajdować się na oddziale posiadającym zaplecze w postaci banku krwi i możliwość zapewnienia intensywnej opieki.

Lekarze nie zalecają wykonywania planowego cięcia cesarskiego przed 38 tygodniem ciąży u kobiet z łożyskiem przodującym lub przed 36-37 tygodniem ciąży z powodu podejrzenia łożyska wrośniętego.

Gdzie szukać pomocy?

Jeżeli Ty lub Twoje dziecko doznało trwałego uszczerbku na zdrowiu z powodu źle prowadzonej diagnostyki podczas ciąży i porodu, niezwłocznie skontaktuj się z Krajowym Rejestrem Osób Poszkodowanych. Bezpłatnie przeanalizujemy Twoją dokumentację medyczną i damy Ci podpowiedź na pytanie- czy doszło do błędu medycznego?

Specjalizujemy się w dochodzeniu roszczeń odszkodowawczych związanych z błędami diagnostycznymi i okołoporodowymi skutkującymi trwałym uszczerbkiem na zdrowiu. Zapewniamy Tobie i Twojej rodzinie profesjonalną oraz bezpłatną analizę pełnej dokumentacji medycznej. Nasi prawnicy od 20 lat prowadzą sprawy błędów medycznych odnosząc liczne sukcesy.

bezpłatna porada

Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.

Nie pobieramy z góry żadnych opłat!

Zadzwoń  teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.

Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl