odszkodowaniaHome
odszkodowanieOdszkodowania
powypadkowe
kancelaria odszkodowawczaBłędna
diagnostyka prenatalna
kancelaria odszkodowawczaUrazy i błędy
okołoporodowe
kancelaria odszkodowawczaOdszkodowanie za
błąd lekarski
prawo spadkowePrawo
spadkowe
kancelaria odszkodowawczaWypadek
przy pracy
kancelaria odszkodowawczaWypadki
rolnicze
krop pytania i odpowiedziPytania i odpowiedzi
kancelaria odszkodowawczaBlog
kancelaria odszkodowawczaKontakt

Blog

Nadciśnienie płucne u noworodka

Nadciśnienie płucne u noworodka

Nadciśnienie płucne występuje przede wszystkim u noworodków donoszonych oraz urodzonych blisko terminu porodu. Zaburzenie stwierdza się u 2–6 na 1000 noworodków.

Nadciśnienie płucne u noworodka jest wynikiem zaburzeń ewolucji krążenia płodowego do krążenia noworodkowego. Charakteryzuje się utrzymującym się wysokim oporem w naczyniach płucnych, co prowadzi do prawo-lewego przecieku krwi przez otwór owalny i przewód tętniczy Botalla. Przepływ przez płuca się zmniejsza, wymiana gazowa jest upośledzona i występuje sinica.

bezpłatna konsultacja prawna

Nadciśnienie płucne u noworodka – przyczyny

Nadciśnienie płucne dzieli się na pierwotne ( nieznane są przyczyny powstania ) i wtórne.  Nadciśnienie płucne wtórne rozwijające się w przebiegu:

  • ciężkiego niedotlenienia
  • zapalenia płuc, szczególnie o etiologii paciorkowcowej lub wirusowej
  • zespołu zachłyśnięcia smółką
  • przepukliny przeponowej
  • hipoplazji płuc
  • odmy opłucnej
  • chorób serca (wady, zapalenie mięśnia sercowego, przedwczesne zamknięcie przewodu tętniczego)

zadzwoń teraz

Nadciśnienie płucne u noworodka – objawy

Objawy mogą występować od urodzenia lub pojawiają się po kilku godzinach życia. Noworodki z nadciśnieniem płucnym są w ciężkim stanie ogólnym, bardzo niestabilne, każdy dotyk, a nawet hałas może wywołać u nich znaczny spadek saturacji krwi. Nawet niewielkie zmniejszenie zawartości tlenu w mieszaninie gazów oddechowych (o 3–5%) może skutkować wystąpieniem sinicy uogólnionej.

Na obraz kliniczny składają się:

  • nasilone zaburzenia oddechowe z uogólnioną sinicą (objaw dominujący)
  • niewydolność krążenia z towarzyszącym powiększeniem wątroby (często).

Gdzie szukać pomocy?

Jeżeli u noworodka po porodzie wystąpiło nadciśnienie płucne  konieczna jest szybka i właśia reakcja zespołu neonatologicznego w celu ratowania zdrowia i życia dziecka. Czasami dzieje się jednak zupełnie inaczej. Nieostrożność czy zaniedbanie ze strony presonelu medycznego doprowadzają do stałego uszczerbku na zdrowiu. Gdy dochodzi do przykrego w skutkach błedu medycznego pojawia się złość, rozpacz i emocje trudne do wyrażenia. W takiej sytuacji należy sobie postawić podstawowe pytanie: czy personel medyczny rzeczywiście postępował zgodnie z określonymi procedurami i aktualna wiedzą medyczną?

Jeżeli podejrzewasz, że doszło do błędu lekarskiego  nie zwlekaj – zgłoś się już dziś do Krajowego Rejestru Osób Poszkodowanych. Zasługujesz na sprawiedliwość, a my zrobimy wszystko, aby dać Twojemu maleństwu szansę na nieprzerwaną opiekę medyczną i rehabilitację na najwyższym poziomie.

Już dziś wykonaj pierwszy krok i zgłoś się do Krajowego Rejestru Osób Poszkodowanych, a uzyskasz informacje na temat tego jak zabezpieczyć przyszłość swojego dziecka i  w jaki sposób uzyskać dokumentację medyczną.

bezpłatna porada

Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.

Nie pobieramy z góry żadnych opłat!

Zadzwoń  teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.

Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl