Gazometria u noworodka
Gazometria noworodka – bardzo często okazuje się, że pojęcie „gazometrii” nie jest znane świeżo upieczonym rodzicom. To błąd, ponieważ jest to jedno z najważniejszych badań noworodka, które może wykazać niedotlenienie okołoporodowe. Gazometria to diagnostyczne badanie krwi, które jest wykonywane w warunkach laboratoryjnych. Celem tego badania jest rozpoznanie oraz prześledzenie zaburzeń w równowadze kwasowo-zasadowej, jak również w wymianie gazowej organizmu. Gazometria krwi sprawdza poziom tlenu oraz dwutlenku węgla we krwi noworodka. Dzięki gazometrii, można zdiagnozować niewydolność oddechową i jak najszybciej zareagować na wszelkie nieprawidłowości.
Niedotlenienie okołoporodowe gazometria pomocna w ocenie dobrostanu płodu
Jeżeli personel medyczny ma wątpliwości co do dobrostanu płodu podczas porodu, to może podjąć decyzję o pobraniu gazometrii ze skalpu noworodka. W takiej sytuacji, lekarz ocenia, czy konieczne jest natychmiastowe przeprowadzenie cięcia cesarskiego, czy też można kontynuować poród siłami natury. Podsumowując – nie tylko po porodzie, ale też w trakcie porodu badanie gazometrii jest niezwykle istotne dla bezpieczeństwa dziecka.
Niedotlenienie okołoporodowe gazometria – jakie są normy?
Badanie gazometrii pozwala na oznaczenie parametrów:
- ph – stężenie jonów wodoru (parametr ten wskazuje na zasadowość lub kwasowość krwi)
- pO2 – ilość tlenu rozpuszczona we krwi
- pCO2- ilość dwutlenku węgla rozpuszczona we krwi
- wysycenie O2 – oznacza ilość hemoglobiny, która transportuje tlen we krwi
- HCO2 – wodorowęglan, którego zwiększony poziom ma bezpośredni wpływ na wzrost ph organizmu
- nadmiar lub niedobór zasad (BE) – różnica pomiędzy należytym a obecnym stężeniem zasad we krwi
Normy gazometrii u noworodka
Nigdy sami nie analizujcie wyników badań, ponieważ powinien zrobić to lekarz! To na co warto zwrócić szczególną uwagę to np. stężenie ph. Zazwyczaj norma oscyluje w granicach 7,35-7,45. Niestety, jeżeli powyższy parametr wynosi około 7, oznacza to, że dziecko jest ciężko niedotlenione, a jego zdrowiu i życiu zagraża poważne niebezpieczeństwo.
Zły wynik gazometrii u noworodka – co zrobić, gdy lekarz jest winny?
Jeżeli podejrzewasz, że Twoje dziecko urodziło się niedotlenione z winy lekarza, niezwłocznie skontaktuj się z Krajowym Rejestrem Osób Poszkodowanych. Zadzwoń 722 080 080, aby uzyskać bezpłatną analizę dokumentacji medycznej z przebiegu ciąży i porodu.
Zła gazometria u noworodka?
Skontaktuj się z nami, ustalimy czy mogło dojść do niedotlenienia Twojego dziecka z winy personelu medycznego. Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.
Nie pobieramy z góry żadnych opłat!
Zadzwoń teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.
Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl