Noworodek – zaburzenia rozwojowe układu nerwowego
Rozwój układu nerwowego to proces długotrwały. Trwa od pierwszych dni życia płodowego do końca drugiej dekady życia. Jest też procesem bardzo skomplikowanym, uzależnionym od wiele czynników genetycznych i środowiskowych. Wady rozwojowe mózgu i rdzenia kręgowego są wynikiem defektów genetycznych, nieprawidłowości metabolicznych oraz działania różnych czynników egzogennych.
Wady układu nerwowego są jedną z głównych przyczyn poronień oraz zgonów w pierwszych latach życia oraz przyczyną patologii ujawniających się szczególnie w okresie noworodkowym i wczesnego dzieciństwa.
Pierwotne wady rozwojowe układu nerwowego
Wśród wszystkich wad stwierdzanych u noworodków zaburzenia rozwojowe układu nerwowego stanowią 20-40 proc. Wady układu nerwowego, a szczególnie bezmózgowie i rozszczep kręgosłupa częściej występują u noworodków płci żeńskiej.
Rozwój wewnątrzmaciczny
Rozwój układu nerwowego rozpoczyna się już w 18-19 dniu po zapłodnieniu, kiedy to z płytki nerwowej powstaje rynienka nerwowa. Sześć dni później rynienka przekształca się w cewę nerwową i grzebień nerwowy. Wnętrze cewy nerwowej tworzy później komory mózgu oraz kanał rdzeniowy. Przed ukończeniem 4 tygodnia po zapłodnieniu formują się trzy pęcherzyki: przodomózgowie, śródmózgowie i tyłomózgowie.
Ten skomplikowany proces trwa przez całą ciążę. U noworodków donoszonych – urodzonych po 37 tygodniu ciąży – rozpoczyna się mielinizacja przedniej części torebki wewnętrznej, zakończony jest już proces migracji neuroblastów, a w poszczególnych warstwach kory dojrzewają neuroblasty.
Noworodek – rozwój po urodzeniu
W pierwszym roku życia rozwój struktur ośrodkowego układu nerwowego jest nadal intensywny. Gdy dziecko ma około 6 miesięcy ukończony jest już proces kształtowania się zakrętów mózgu oraz warstw kory mózgowej. Chociaż w wieku przedszkolnym struktury układu nerwowego są w dużym stopniu zmielinizowane, to proces dojrzewania mieliny może przeciągnąć się nawet do 20 r.ż.
Noworodek – klasyfikacja zaburzeń rozwojowych układu nerwowego
Zaburzenia rozwoju ośrodkowego układu nerwowego są wynikiem nieprawidłowości na poszczególnych etapach jego rozwoju. Wyróżniono:
- zaburzenia indukcji grzbietowej i brzusznej
- zaburzenia podziału i różnicowania komórek
- zaburzenia migracji komórkowej i organizacji
Zaburzenia rozwoju cewy nerwowej
Wady powstające między 4 a 10 tygodniem embriogenezy na skutek nieprawidłowego zamknięcia i tworzenia się cewy nerwowej na różnych jej poziomach określane są jako zespół dysrafii. Częste zespoły dysraficzne rdzenia kręgowego i kręgosłupa to:
- rozszczep kręgosłupa
- przepuklina oponowa i oponowo-rdzeniowa
- wodordzenie
- rozdwojenie i zdwojenie rdzenia
- jamistość rdzenia
- cysty neuroenterogenne
- brak rdzenia
Zespoły dysraficzne mózgowia i czaszki to:
- przepuklina oponowa czaszki
- przepuklina czaszkowo-mózgowa
- zespół Arnolda-Chiariego
Noworodek – zaburzenia rozwojowe układu nerwowego podsumowanie
Zaburzenia rozwojowe układu nerwowego mogą być zdiagnozowane u płodu, w dzieciństwie, ale również u osób dorosłych.
- Podstawą diagnozowania wad układu nerwowego są badania neuroobrazowe: rezonans magnetyczny i tomografia komputerowa.
- Wadom układu nerwowego często współistnieją z wadami innych narządów, defektami genetycznymi oraz cechami dysmorfii.
- Zaburzenia rozwojowe układu nerwowego często wymagają zabiegów z zakresu neurochirurgii. Pacjenci powinni być objęci opieką wielu specjalistów.
- Istnieje możliwość profilaktyki wad dysraficznych (m.in. odpowiednia podaż kwas foliowego).
Niezbędna pomoc profesjonalisty
Każdy rodzic z utęsknieniem czeka na narodziny swojego dziecka. Urodzenie chorego dziecka jest na pewno wielką tragedią. Po pewnym czasie przychodzi taka chwila, że rodzice zaczynają się zastanawiać, co jest przyczyną choroby ich dziecka – wady wrodzone, nieprawidłowe prowadzenie ciąży, czy może jakieś zaniedbania przy porodzie. Zazwyczaj w takiej sytuacji myślą również o odszkodowaniu.
Aby rzetelnie ocenić szanse na uzyskanie odszkodowania warto skorzystać z pomocy doświadczonego pełnomocnika, który odradzi procesu, jeśli nie ma przesłanek odszkodowawczych lub poprowadzi proces z sukcesem, jeśli jest możliwość wykazania błędu medycznego i uzyska dla nas środki tak potrzebne na leczenia i rehabilitację dziecka.
Jeśli masz wątpliwości, czy w Twoim przypadku doszło do błędu medycznego skontaktuj się z Krajowym Rejestrem Osób Poszkodowanych. Bezpłatnie przeanalizujemy Twoją sprawę – poinformujemy, jakie są realne szanse uzyskania odszkodowania.
Dysponujemy doświadczeniem potrzebnym do zrozumienia skomplikowanych zagadnień medycznych. Mamy wieloletnie doświadczenie w zakresie dochodzenia roszczeń odszkodowawczych, w tym zwłaszcza związanych z błędami medycznymi. Możemy Ci pomóc uzyskać należne Tobie świadczenia. Wystarczy jeden telefon, aby bezpłatnie skonsultować Twoją historię i ocenić jak możemy Ci pomóc. Nie wahaj się, znamy się na tym. Zadzwoń teraz, a nasi specjaliści otoczą Ciebie i Twoją rodzinę opieką.
Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.
Nie pobieramy z góry żadnych opłat!
Zadzwoń teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.
Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl