Pomyłka lekarza w leczeniu choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy
Pomyłka lekarza może dotyczyć chorób związanych z wrzodami żołądka oraz dwunastnicy. Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy charakteryzuje się występowaniem wrzodów trawiennych, czyli ubytków w błonie śluzowej żołądka i dwunastnicy. Większość wrzodów zlokalizowanych jest w dwunastnicy (około 60% wszystkich przypadków). Najczęstszymi przyczynami powstawania wrzodów żołądka są:
- zakażenie helicobacter pylori
- niesteroidowe leki przeciwzapalne
- palenie papierosów
Głównym objawem choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy jest ból w nadbrzuszu. Badaniem bezpośrednio potwierdzającym obecność wrzodów jest gastroskopia. Jeśli wrzody zlokalizowane są w żołądku, niezbędne jest pobranie wycinków do badania histopatologicznego, w celu wykluczenia nowotworu złośliwego. Ze względu na możliwość wystąpienia powikłań niezwykle ważna jest prawidłowa diagnostyka i włączenie adekwatnego sposobu leczenia.
Pomyłka lekarza – jakie błędy popełniają lekarze?
Do najczęstszych pomyłek lekarza zalicza się:
- Błędy w rozpoznaniu wstępnym – leczenie na podstawie podejrzeń, bez wykonania szczegółowych badań. W takiej sytuacji pomyłka lekarza skutkuje terapią, która nie tylko nie jest konieczna, ale może okazać się niekorzystna.
- Niewykonanie badania endoskopowego – na przykład na skutek niechęci pacjenta. Bez potwierdzenia podejrzeń badaniami może okazać się, że postawiona diagnoza jest błędna, a wdrożone leczenie jest niewłaściwe. W takim przypadku może dojść do niebezpiecznych powikłań, takich jak perforacja wrzodu, czy krawienie z górnego odcinka przewodu pokarmowego.
- Sporadycznie zdarzają się błędy medyczne w rozpoznaniu ubytku w błonie śluzowej (wrzodu) w obrazie endoskopowym. Związane jest to głównie z niewystarczająco starannym przygotowaniem pacjenta do badania endoskopowego.
- Błędem medycznym jest niepobieranie wycinków do badania histopatologicznego w przypadku wrzodów żołądka, gdyż nowotwór żołądka może przebiegać w postaci owrzodzenia żołądka.
- Nie należy stosować leczenia antybakteryjnego bez potwierdzenia zakażenia. Niestety zdarza się, że lekarze decydują o zastosowaniu antybiotykoterapii lub leków z grupy inhibitorów pompy protonowej (IPP) bez wykonania badania endoskopowego oraz bez testów na obecność helicobacter pylori, jedynie na podstawie dolegliwości zgłaszanych przez pacjentów.
Błędy popełniane przez pacjentów
Zdarza się, że leczenie przebiega nieprawidłowo z winy pacjenta. Błędem jest na przykład:
- przyjmowanie antybiotyków w nieregularnych odstępach czasowych, w innych niż zalecone przez lekarza dawkach
- samodzielne przerwanie terapii
- wyleczeniu nie sprzyja również niewłaściwa dieta, szczególnie zawierająca pokarmy zbyt tłuste, czy smażone
Pomyłka lekarza skutkująca trwałym uszczerbkiem na zdrowiu
Jeżeli lekarz się pomylił, masz pełne prawo do rekompensaty. W przypadku błędu medycznego skutkującego trwałym uszczerbkiem na zdrowiu, możesz ubiegać się o odszkodowanie, zadośćuczynienie oraz rentę. Sprawy o błędy medyczne są bardzo trudne, mogą trwać latami, wymagają ogromnej wiedzy z zakresu prawa i medycyny oraz doświadczenia, dlatego też potrzebujesz pomocy profesjonalnego pełnomocnika. Krajowy Rejestr Osób Poszkodowanych wesprze Cię w walce o lepsze jutro. Chętnie dzielimy się naszą wiedzą i doświadczeniem. Zgłoś się już dziś, aby uzyskać bezpłatną konsultację prawną.
Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.
Nie pobieramy z góry żadnych opłat!
Zadzwoń teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.
Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl