Potrącenie pieszego wysokość odszkodowania
Niestety, dużą część wszystkich wypadków stanowią wypadki z udziałem pieszych, a dodatkowo z wszystkich potrąceń pieszych aż 41,5% ma miejsce na pasach. W takiej sytuacji, większość poszkodowanych ma prawo uzyskać bardzo wysokie odszkodowanie z polisy OC sprawcy wypadku. W dzisiejszym artykule odpowiadamy na pytanie dość często zadawane przez naszych klientów. Co zrobić kiedy zostałem potrącony na pasach przez pojazd mechaniczny?
Poniżej kilka wskazówek, w jaki sposób starać się o odszkodowanie i zadośćuczynienie za potrącenie pieszego.
Potrącenie pieszego wysokość odszkodowania – zostałem potrącony – co robić?
Bez wątpienia, osoby biorące udział w wypadku powinny zabezpieczyć miejsce wypadku, udzielić poszkodowanemu pierwszej pomocy, a także wezwać pogotowie ratunkowe oraz policję.
Następnie należy uzyskać informację, w jakim zakładzie ubezpieczeń pojazd sprawcy ma zawarte ubezpieczenie OC. Dodatkowo, niezwykle istotne są dane osobowe sprawcy wypadku, a także numer rejestracyjny, marka i model samochodu. Powyższe informacje uzyskujemy z notatki policyjnej, którą możemy otrzymać bezpośrednio na miejscu wypadku bądź w komendzie policji.
Warto pamiętać, aby po wypadku nie lekceważyć nawet najmniejszych dolegliwości i natychmiast udać się do placówki medycznej. Jak najszybsze podjęcie leczenia jest niezwykle istotne, aby mieć możliwość uzyskania odpowiedniego odszkodowania i zadośćuczynienia.
Potrącenie pieszego wysokość odszkodowania – o co możesz się ubiegać?
Co do zasady, w zależności od okoliczności, potrącony może ubiegać się o:
- zadośćuczynienie za doznaną krzywdę, cierpienie i ból,
- odszkodowanie (zatem pokrycie kosztów wizyt lekarskich czy rehabilitacji, jak również kosztów dojazdów do placówek medycznych oraz kosztów opieki osób trzecich)
- zwrot utraconych dochodów za okres niezdolności do pracy
- rentę odszkodowawczą (jeżeli na skutek wypadku nastąpiła całkowita lub częściowa utrata zdolności do pracy oraz jeżeli zwiększeniu uległy potrzeby poszkodowanego).
Potrącenie pieszego wysokość odszkodowania
Kolejny krok stanowi zgłoszenie wypadku i jego konsekwencji do zakładu ubezpieczeń, w którym pojazd sprawcy ma zawarte ubezpieczenie OC. Co do zasady, zakład ubezpieczeń ma obowiązek wypłacić odszkodowanie w terminie 30 dni licząc od dnia złożenia zawiadomienia o szkodzie przez poszkodowanego. Należy pamiętać, że aby uzyskać odpowiednią rekompensatę, warto skonsultować się z doświadczonym prawnikiem, który oceni o jaką kwotę odszkodowania i zadośćuczynienia poszkodowany powinien się starać. Co istotne, kwoty te wahają się od kilku do nawet kilkuset tysięcy złotych.
Prawnicy Krajowego Rejestru Osób Poszkodowanych do każdej sprawy podchodzą indywidualnie. Co za tym idzie, dopiero po analizie dokumentacji ustalają, jaka wysokość odszkodowania i zadośćuczynienia będzie odpowiednia w danym przypadku.
Gdzie szukać pomocy?
Jeżeli potrzebujesz pomocy prawnej zawodowego pełnomocnika procesowego, skontaktuj się z Krajowym Rejestrem Osób Poszkodowanych. Posiadamy wieloletnie doświadczenie w zakresie dochodzenia roszczeń odszkodowawczych, a w tym związanych z wypadkami komunikacyjnymi. Bezpłatnie przeanalizujemy dokumentację dotyczącą zdarzenia i pomożemy Ci uzyskać należne odszkodowanie za potrącenie pieszego.
Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.
Nie pobieramy z góry żadnych opłat!
Zadzwoń teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.
Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl