odszkodowaniaHome
odszkodowanieOdszkodowania
powypadkowe
kancelaria odszkodowawczaBłędna
diagnostyka prenatalna
kancelaria odszkodowawczaUrazy i błędy
okołoporodowe
kancelaria odszkodowawczaOdszkodowanie za
błąd lekarski
prawo spadkowePrawo
spadkowe
kancelaria odszkodowawczaWypadek
przy pracy
kancelaria odszkodowawczaWypadki
rolnicze
krop pytania i odpowiedziPytania i odpowiedzi
kancelaria odszkodowawczaBlog
kancelaria odszkodowawczaKontakt

Blog

przepuklina oponowo rdzeniowaPrzepuklina oponowa i przepuklina oponowo-rdzeniowa. Czy istnieje możliwość leczenia?

Przepuklina oponowa i przepuklina oponowo-rdzeniowaformami rozszczepu kręgosłupa torbielowatego i  należą do wad cewy nerwowej. Wady cewy nerwowej występują z częstością 1–2:1000 żywych urodzeń (2–3 krotnie więcej u płci żeńskiej). Niestety, ok. 20% dzieci dotkniętych wadą cewy nerwowej umiera przed 10 rokiem życia. Przyczyny wad cewy nerwowej nie są do końca znane, ale podejrzewa się, iż jedną z nich jest niedobór kwasu foliowego. Ponadto, przyjmowanie przez ciężarną leków przeciwdrgawkowych może zwiększyć ryzyko wystąpienia wad cewy nerwowej.

bezpłatna konsultacja prawna

Przepuklina oponowa i przepuklina oponowo-rdzeniowa. Kiedy są możliwe do wykrycia?

Wady cewy nerwowej wykrywa się w trakcie wykonywania USG płodu, a także w wyniku oceny stężenia AFP (alfa-fetoproteiny – głównego białka wczesnego okresu zarodkowego). Natomiast po urodzeniu rozpoznanie wady oparte jest na dokładnym zbadaniu noworodka przez neurochirurga, który określa miejsce i rodzaj przepukliny oraz ocenia poziom czucia i możliwości ruchowe nóżek dziecka.

Dokładne ustalenie typu wady wymaga też wykonania USG mózgu, które pozwala zdiagnozować wodogłowie i inne towarzyszące schorzenia (dzięki USG jamy brzusznej, można rozpoznać zaburzenia budowy i czynności układu moczowego, a dzięki USG bioder – dysplazję stawów biodrowych). Natomiast, zaburzenia struktury mózgu niewidoczne w USG mózgu wykaże MRI (rezonans).

Przepuklina oponowa

Przepuklina oponowa jest najrzadziej występującą wadą cewy nerwowej. W przypadku przepukliny oponowej błony otaczające rdzeń kręgowy (opona twarda i pajęcza) wydobywają się poza kanał kręgowy, tworząc worek wypełniony płynem mózgowo-rdzeniowym. Skóra pokrywająca worek przepuklinowy jest ścieńczała (skór o zmniejszonej grubości), przebarwiona i łuszczy się. W łagodnych postaciach wada może być niewidoczna po urodzeniu się dziecka. Natomiast, w bardziej nasilonych postaciach widoczne są: duży guz na plecach dziecka, tzw. myszka, zagłębienie/dołek, czerwone znamię, tłuszczak (zawsze zlokalizowane powyżej pośladków).

zadzwoń teraz

Przepuklina oponowo-rdzeniowa

Przepuklina oponowo-rdzeniowa stanowi aż 90–95% przypadków rozszczepu kręgosłupa. Przepuklina oponowo-rdzeniowa jest rozpoznawana w czasie pierwszego badania bezpośrednio po urodzeniu dziecka. Z przepukliną oponowo-rdzeniową występują wady współistniejące np. wady mózgu, deformacja kończyn dolnych, wady układu nerwowego, wady układu pokarmowego, wady układu moczowego. Przy przepuklinie oponowo-rdzeniowej najczęściej występuje różowy lub żywoczerwony guz na plecach dziecka (widoczne są liczne naczynia krwionośne), z powierzchni którego może sączyć się płyn. Istnieją dwa rodzaje przepukliny oponowo-rdzeniowej:

  • otwarta (worek przepuklinowy tworzy opona twarda, niepokryta skórą)
  • zamknięta (worek przepuklinowy tworzy opona twarda połączona z elementami nerwowymi cewy pierwotnej/nieprawidłowo wykształconym rdzeniem kręgowym)

Przepuklina oponowa i przepuklina oponowo-rdzeniowa. Jak wygląda leczenie?

W przypadku przepukliny oponowej przeprowadza się leczenie chirurgiczne. Możliwe jest całkowite wyleczenie, co umożliwia dziecku prawidłowy rozwój i normalne życie. W przypadku przepukliny oponowo-rdzeniowej istnieje możliwość przeprowadzenia operacji dziecka w łonie matki (jest to nadal metoda eksperymentalna). Leczenie operacyjne po porodzie odbywa się do 48 godzin od przyjścia dziecka na świat. Niestety, w przypadku przepukliny oponowo-rdzeniowej nie ma szansy na pełne wyleczenie dziecka – można jedynie łagodzić skutki tej wady.

Krajowy Rejestr Osób Poszkodowanych edukuje przyszłe Mamy

Kochane Mamy, zachęcamy do czytania naszego bloga. Na naszym blogu poruszamy wiele poważnych zagadnień dotyczących zarówno ciąży, jak też porodu. Natomiast, jeżeli podejrzewacie błąd lekarza, nie zwlekajcie i zgłoście się po bezpłatną poradę prawną.

bezpłatna porada