odszkodowaniaHome
odszkodowanieOdszkodowania
powypadkowe
kancelaria odszkodowawczaBłędna
diagnostyka prenatalna
kancelaria odszkodowawczaUrazy i błędy
okołoporodowe
kancelaria odszkodowawczaOdszkodowanie za
błąd lekarski
prawo spadkowePrawo
spadkowe
kancelaria odszkodowawczaWypadek
przy pracy
kancelaria odszkodowawczaWypadki
rolnicze
krop pytania i odpowiedziPytania i odpowiedzi
kancelaria odszkodowawczaBlog
kancelaria odszkodowawczaKontakt

Blog

Sepsa u noworodków – czynniki ryzyka

Urazy kości noworodka przy porodzie powstają w sposób mechaniczny. Dochodzi do nich podczas trudnego porodu zazwyczaj na skutek użycia nadmiernej siły przez personel medyczny.  Urazy kości noworodka przy porodzie występują z częstością 6 – 8 na 1000 porodów. Najczęściej są to urazy w postaci: pęknięcia kości czaszki, złamania obojczyka lub złamania kości kończyn. Aby potwierdzić złamanie zaleca się wykonanie zdjęcia RTG.

Jeżeli do uszkodzenia ciała dziecka dochodzi w wyniku błędu lekarza przy porodzie rodzice oraz dziecko mogą dochodzić sprawiedliwości i odszkodowania od lekarza oraz szpitala.

bezpłatna konsultacja prawna

Złamania kości czaszki

Złamania kości czaszki noworodka przy porodzie mogą być:

  • liniowe
  • kompresyjne

Urazy kości noworodka przy porodzie zazwyczaj powstają na skutek trudnego porodu z użyciem kleszczy. Złamania kości czaszki najczęściej nie wymagają leczenia. Lekarz może je zdiagnozować na podstawie zdjęcia RTG zleconego z powodu obrzęku, krwiaka po urazowym porodzie. Czasem stwierdza się złamanie z towarzyszącym krwawieniem.

Złamanie obojczyka

Ze złamań przy porodzie kości długich najczęściej zdarza się złamanie obojczyka. Złamanie obojczyka może być słyszalne w czasie porodu. Zazwyczaj jednak jest dopiero wykrywane badaniem palpacyjnym po urodzeniu. Charakterystyczne jest uginanie się odłamów, tzw. objaw klawiszowy. Dziecko ze złamanym obojczykiem nie reaguje bólowo w sposób zauważalny, a kończyna jest ruchoma prawidłowo. Po kilku dniach od złamania pojawia się obrzęk. Złamanie obojczyka u noworodka nie wymaga leczenia i nie pozostawia śladu.

Złamania kości kończyn

Zdarza się, że podczas porodu dochodzi do złamania kości kończyn noworodka. Jeżeli złamana jest kość ramieniowa lub udowa, obserwuje się następujące objawy:

  • obrzęk kończyny
  • tkliwość
  • wybroczyny

Noworodek ze złamaniem kości kończyn

  • nie może ruszać kończyną
  • płacze przy próbie ruchów biernych
  • wykazuje asymetryczny odruch Moro – może być to spowodowane uszkodzeniem splotu barkowego

Jeżeli złamana jest kość ramienna, ramię należy unieruchomić, mocując ją bandażem do klatki piersiowej w celu zmniejszenia bólu.

Złamanie kości udowej może być przyczyną wstrząsu z utraty krwi. Kliniczna diagnoza powinna być potwierdzona zdjęciem RTG. W przypadku złamania uda należy naciągnąć kończynę. Konieczne jest podawanie leków przeciwbólowych. Złamana kończyna powinna być unieruchomiona przez 10–14 dni.

więcej o urazach przy porodzie

Jeżeli podejrzewasz, że doszło do błędu medycznego przy porodzie skutkującego urazem kości u Twojego dziecka, niezwłocznie skontaktuj się z Krajowym Rejestrem Osób Poszkodowanych.

Krajowy Rejestr Osób Poszkodowanych specjalizuje się w dochodzeniu roszczeń odszkodowawczych związanych z błędami lekarzy przy porodzie, skutkującymi trwałym uszczerbkiem na zdrowiu nowonarodzonego dziecka.

Zapewniamy profesjonalną i bezpłatną analizę Twojej sprawy oraz pomoc z zakresu prawa medycznego. Nasi prawnicy od 20 lat prowadzą sprawy błędów medycznych odnosząc liczne sukcesy.

bezpłatna porada

Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.

Nie pobieramy z góry żadnych opłat!

Zadzwoń  teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.

Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl