odszkodowaniaHome
odszkodowanieOdszkodowania
powypadkowe
kancelaria odszkodowawczaBłędna
diagnostyka prenatalna
kancelaria odszkodowawczaUrazy i błędy
okołoporodowe
kancelaria odszkodowawczaOdszkodowanie za
błąd lekarski
prawo spadkowePrawo
spadkowe
kancelaria odszkodowawczaWypadek
przy pracy
kancelaria odszkodowawczaWypadki
rolnicze
krop pytania i odpowiedziPytania i odpowiedzi
kancelaria odszkodowawczaBlog
kancelaria odszkodowawczaKontakt

Blog

Wojewódzka KomisjaWojewódzka Komisja do Spraw Orzekania o Zdarzeniach Medycznych – kiedy warto złożyć wniosek

Wojewódzka Komisja do Spraw Orzekania o Zdarzeniach Medycznych działa w Polsce już siódmy rok. Instytucja ta przyjmuje wnioski pacjentów lub ich spadkobierców, którzy uważają, że doszło do uszczerbku na zdrowiu lub śmierci na skutek niezgodnego z aktualną wiedzą medyczną leczenia szpitalnego. W przypadku, gdy Wojewódzka Komisja do Spraw Orzekania o Zdarzeniach Medycznych orzeknie, że doszło do błędu medycznego, szpital przedstawia propozycję odszkodowania i zadośćuczynienia.

Wojewódzka Komisja do Spraw Orzekania o Zdarzeniach Medycznych powstała jako alternatywa dla poszkodowanych pacjentów wobec odszkodowawczego postępowania sądowego. Miało być szybciej, sprawniej i tanio. Czy jednak instytucja spełniła wszystkie pokładane w niej nadzieje? Myślę, że większość zainteresowanych osób odpowiedziałaby, że zdecydowanie nie.

bezpłatna konsultacja prawna

Wojewódzka Komisja do Spraw Orzekania o Zdarzeniach Medycznych – wysokość odszkodowania

Pozytywne dla poszkodowanego pacjenta lub spadkobiercy osoby zmarłej orzeczenie Komisji zobowiązuje szpital do zaproponowania rekompensaty pieniężnej – odszkodowania, zadośćuczynienia. Komisja jednak nie zasądza konkretnych kwot, a wysokość proponowanych przez szpitale odszkodowań i zadośćuczynień, nie są zazwyczaj adekwatne do uszczerbku na zdrowiu.

Zdarza się, że zgłaszają się do nas poszkodowani pacjenci, którym po wygranej na Komisji, szpital zaproponował naprawdę śmieszne pieniądze. Były to kwoty rzędu kilkuset złotych za trwały uszczerbek na zdrowiu. Ważne, aby w takiej sytuacji nie godzić się na propozycję szpitala i najlepiej skonsultować się z doświadczonym prawnikiem, który pomoże w wyborze właściwej ścieżki dochodzenia odszkodowania za błąd medyczny. Pomoże też w wywalczeniu godziwych pieniędzy.

Wojewódzka Komisja do Spraw Orzekania o Zdarzeniach Medycznych – uważaj na terminy

Kolejnym czynnikiem działającym na niekorzyść Komisji jest krótki okres, w którym można składać wnioski – tylko rok od zdarzenia i dowiedzenia się o osobie odpowiedzialnej za naprawienie szkody. Jeśli jesteśmy przy terminach warto wspomnieć, że postępowanie przed Komisją nie jest tak szybkie, jak pierwotnie zakładano – miało trwać 4 miesiące, a praktyka pokazuje, że trwa nawet dwa lata. Trzeba również pamiętać, że jeśli jednocześnie zgłosimy sprawę do innej instytucji, np. do prokuratury lub Sądu Lekarskiego, postępowanie przed Komisją będzie zawieszone z urzędu.

zadzwoń teraz

Wojewódzka Komisja do Spraw Orzekania o Zdarzeniach Medycznych – czy są jakieś plusy?

O minusach w działaniu Komisji można by mówić jeszcze długo, i w moim odczuciu jest ich zdecydowanie więcej niż plusów. Są jednak pewne korzyści, a największą jaką możemy odnieść jest wiedza.

Pozwany szpital jest zobowiązany do udzielenia odpowiedzi na wniosek poszkodowanego pacjenta lub spadkobiercy osoby zmarłej. Daje to podstawę do przewidzenia strategii szpitala, poznania jego argumentacji, zeznań świadków i innych dowodów. Dysponując taką wiedzą o stronie przeciwnej mamy możliwość lepszego przygotowania się do ewentualnego procesu sądowego. Jednak, aby tę wiedzę z korzyścią dla nas wykorzystać warto zdecydować się na współpracę z doświadczonym w błędach medycznych prawnikiem.

Wojewódzka Komisja do Spraw Orzekania o Zdarzeniach Medycznych – jak wypełnić wniosek

Poprawne wypełnienie wniosku tylko z pozoru wydaje się łatwe. Taki wniosek poza wymogami formalnymi musi zawierać odpowiednią argumentację, dlatego skorzystanie przynajmniej na etapie wstępnym z pomocy adwokata będzie na pewno dobrym wyborem.

Jeśli masz wątpliwości, czy w Twoim przypadku doszło do błędu medycznego skontaktuj się z Krajowym Rejestrem Osób Poszkodowanych. Bezpłatnie przeanalizujemy Twoją sprawę – poinformujemy, jakie są realne szanse uzyskania odszkodowania, doradzimy też jaką ścieżkę ubiegania się o roszczenie wybrać.

bezpłatna porada

Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.

Nie pobieramy z góry żadnych opłat!

Zadzwoń  teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.

Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl