odszkodowaniaHome
odszkodowanieOdszkodowania
powypadkowe
kancelaria odszkodowawczaBłędna
diagnostyka prenatalna
kancelaria odszkodowawczaUrazy i błędy
okołoporodowe
kancelaria odszkodowawczaOdszkodowanie za
błąd lekarski
prawo spadkowePrawo
spadkowe
kancelaria odszkodowawczaWypadek
przy pracy
kancelaria odszkodowawczaWypadki
rolnicze
krop pytania i odpowiedziPytania i odpowiedzi
kancelaria odszkodowawczaBlog
kancelaria odszkodowawczaKontakt

Blog

Wydanie dokumentacji medycznej rodzinieWydanie dokumentacji medycznej rodzinie

Dokumentacja medyczna jest bardzo ważnym elementem w procesie leczenia pacjenta. Ustawodawca przewiduje dwa sposoby jej prowadzenia: pisemny oraz elektroniczny. Warto w tym miejscu podkreślić, że dokumentacja medyczna pisemna powinna ona być prowadzona czytelnie. Należy także podkreślić, że nie tylko szpitale muszą prowadzić dokumentację medyczną. Dotyczy to również wszelkiego rodzaju przychodni, klinik, gabinetów czy placówek prywatnych. Jest to obowiązek każdego podmiotu leczniczego uregulowany ustawą o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Jeżeli masz problemy z uzyskaniem dokumentacji medycznej osoby bliskiej  Krajowy Rejestr Osób Poszkodowanych pomoże Ci uzyskać stosowne dokumenty.

Wydanie dokumentacji medycznej rodzinie – co zawiera

Dokumentacja dzieli się na wewnętrzną, która zawiera wszelkie informacje dotyczące całego procesu leczenia oraz zewnętrzną, obejmującą m. in. skierowania do szpitala, na badania diagnostyczne lub wypisy ze szpitala. W większości przypadków pacjenci, dysponują tylko dokumentacją zewnętrzną bowiem to ona jest potrzebna do podejmowania dalszych działań leczniczych w innych placówkach. Można pomyśleć, że dokumentacja medyczna wewnętrzna pacjenta dotyczy tylko lekarzy, bowiem zostaje ona w placówce gdzie zostały udzielone świadczenia zdrowotne. Jednak warto wiedzieć, że zarówno w przypadku jednej i drugiej dokumentacji mamy prawo do posiadania jej kopii, zarówno jako pacjent, jak i najbliższa rodzina pacjenta.

Wydanie dokumentacji medycznej rodzinie – czy rodzina może ją otrzymać?

Z naszej wieloletniej praktyki wynika, że wydanie dokumentacji medycznej rodzinie często stanowi dość duży problem dla naszych klientów. Taka sytuacja może wynikać z faktu iż nie każdy człowiek zdaje sobie sprawę z tego, że jeżeli ktoś z jego najbliższego otoczenia podejmuje leczenie w placówce medycznej, ma prawo do dostępu do dokumentacji medycznej dotyczącej jego stanu zdrowia oraz udzielonych mu świadczeń zdrowotnych. Takie rozwiązanie funkcjonuje w Polsce stosunkowo niedawno bowiem od 9 lutego 2019.

Zgodnie z nowymi przepisami, placówka medyczna poza upoważnioną przez pacjenta za życia osobą może udostępnić dokumentację medyczną osobie bliskiej. Jedynym wyjątkiem jest sytuacja gdy osoba bliska lub pacjent sprzeciwił się temu pacjent za życia.

 

Jeżeli jesteś rodziną pacjenta lub jego bliską osobą możesz z naszą pomocą uzyskać dokumenty dotyczące stanu zdrowia. Nasz zespół przygotuje odpowiednie wnioski do placówki medycznej i skutecznie pomoże Ci przejść przez ten proces.

 

Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.

Nie pobieramy z góry żadnych opłat!

Zadzwoń teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.

Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl