Zakażenie wirusem HCV
HCV to wirus wywołujący wirusowe zapalenie wątroby typu C (WZW C). Zakażenie tym wirusem zazwyczaj przebiega bez charakterystycznych objawów i może ujawnić się nawet po kilku latach trwania w postaci marskości lub raka wątroby.
Zgodnie z danymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) z 2015 r. wirusowe zapalenie wątroby było przyczyną 1,34 miliona zgonów na świecie, zrównując się pod względem liczby zgonów z gruźlicą. Szacuje się, że na świecie żyje ok. 71 milionów osób z przewlekłym zakażeniem HCV, zaś w Polsce może to być ok. 200 tys. osób.
Zakażenie wirusem HCV – jak przebiega zakażenie?
We wczesnej fazie zakażenia WZW C może przebiegać gwałtownie w postaci ostrego zapalenia wątroby. Objawy mogą być wówczas bardziej nasilone, są to m.in.
- uczucie zmęczenia
- senność
- rzadziej żółtaczka
Poziom enzymów wątrobowych wskazujących na uszkodzenie wątroby (ALT i AST) wzrasta kilkakrotnie powyżej górnej granicy normy. Najczęściej jednak na tym etapie choroby nie występują widoczne, odczuwalne objawy. U większości nieleczonych pacjentów rozwija się przewlekła postać choroby, a jej przebieg jest powolny. W przewlekłym zakażeniu w wielu przypadkach trudno uchwycić wzrost aktywności ALT i AST. Pomimo tego dochodzi wówczas do uszkodzenia miąższu wątroby, co często prowadzi niestety do marskości, niewydolności, a nawet rozwinięcia się raka wątroby.
Zakażenie wirusem HCV – objawy
Najczęściej występującymi objawami choroby są przede wszystkim:
- osłabienie
- zmęczenie
- senność
- objawy grypopodobne
- wymioty
- wzdęcia
- świąd skóry
- utrata wagi
- zażółcenie skóry i białek oczu
Jednak u ok. 80% zakażonych osób nie występują powyższe objawy, dlatego właśnie choroba ta nazywana jest często cichym zabójcą i jest tak trudna do rozpoznania i zdiagnozowania, zwłaszcza na początku jej trwania.
Zakażenie wirusem HCV – jak można się zarazić?
Wirus HCV znajduje się we krwi i innych tkankach zakażonej osoby. Przenosi się on na inne osoby bezpośrednio przez przetoczenie skażonej krwi lub w sposób pośredni- przez wspólne użytkowanie przedmiotów zanieczyszczonych krwią. Warunkiem zakażenia innej osoby jest naruszenie ciągłości tkanek, przez które wirus może dostać się do organizmu zdrowej osoby. Może do tego dojść:
- podczas zabiegów medycznych i pozamedycznych, np. zastrzyki, zabiegi stomatologiczne, operacje chirurgiczne
- podczas wstrzykiwania narkotyków, bez zachowania zasad bezpiecznej iniekcji,
- podczas zabiegów kosmetycznych wykonywanych przy użyciu niesterylnych narzędzi jak wykonywanie tatuaży
- przy kontakcie z krwią, np. podczas wypadku
- podczas używania wspólnych przyborów kosmetycznych, higienicznych, np. maszynki do golenia
Ryzyko zakażenia drogą płciową oceniane jest jako znikome, jednak wzrasta ono w przypadku stanów zapalnych skóry lub błon śluzowych okolic narządów płciowych, odbytu.
Wirus ten może być również przeniesiony z matki na dziecko w czasie ciąży i porodu.
Wirusem HCV nie zakazimy się natomiast podczas kichania, kasłania czy poprzez sam dotyk, np. przez przytulanie.
Zakażenie wirusem HCV – diagnoza
Do stwierdzenia zakażenia wirusem HCV potrzebne jest przede wszystkim badanie krwi aby można było wykryć przeciwciała anty – HCV. Wynik dodatni oznacza, że pacjent miał kontakt z wirusem, ale nie zawsze świadczy to o zakażeniu wirusem HCV. W celu potwierdzenia zakażenia należy wykonać test molekularny na obecność HCV RNA. Dopiero ten wynik dodatni oznacza zakażenie.
Badanie krwi w celu wykrycia przeciwciał anty- HCV jest zalecany przede wszystkim osobom które:
- mają podwyższoną aktywność enzymów ALT i AST we krwi
- przyjmowały narkotyki drogą dożylną
- są dializowane
- miały przetaczaną krew
- chorują na hemofilię
- są zakażone wirusem HIV
Celem terapii jest wyleczenie zakażenia HCV, co w konsekwencji zapobiega powikłaniom wątrobowym oraz dalszemu rozprzestrzenianiu się wirusa. Leczenie polega na przyjmowaniu leków. Szczegółowy plan leczenia dobiera specjalista lekarz chorób zakaźnych.
Zakażenie wirusem HCV, a profilaktyka
Należy pamiętać, że tak jak w przypadku również innych chorób profilaktyka i prewencja są najważniejsze. Niezwykle istotne jest zwracanie szczególnej uwagi na przestrzeganie w placówkach medycznych i pozamedycznych (gabinetach kosmetycznych, salonach tatuażu itp.) procedur zapobiegających zakażeniom, zwłaszcza na zasady bezpiecznych iniekcji w tym używanie jałowego sprzętu jednorazowego użytku, zachowanie zasad aseptyki (mycie rąk, otwieranie sprzętu jałowego bezpośrednio przed zabiegiem itp.)
Szybkie wykrycie i leczenie osób zakażonych jest również uznawane za pewną formę profilaktyki, gdyż zapobiega zakażeniu kolejnych osób!!!
Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.
Nie pobieramy z góry żadnych opłat!
Zadzwoń teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.
Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl