odszkodowaniaHome
odszkodowanieOdszkodowania
powypadkowe
kancelaria odszkodowawczaBłędna
diagnostyka prenatalna
kancelaria odszkodowawczaUrazy i błędy
okołoporodowe
kancelaria odszkodowawczaOdszkodowanie za
błąd lekarski
prawo spadkowePrawo
spadkowe
kancelaria odszkodowawczaWypadek
przy pracy
kancelaria odszkodowawczaWypadki
rolnicze
krop pytania i odpowiedziPytania i odpowiedzi
kancelaria odszkodowawczaBlog
kancelaria odszkodowawczaKontakt

Blog

Zespół aspiracji smółkiZespół aspiracji smółki

Zespół aspiracji smółki należy do jednych z najcięższych przyczyn niedotlenienia u noworodków. Smółka przybiera najczęściej postać pierwszego stolca wydalanego przez noworodka po urodzeniu. Ponadto może ona zawierać wody płodowe, maź płodową oraz złuszczony nabłonek śluzówki przewodu pokarmowego i enzymy trawienne. Trafna i szybka diagnoza umożliwia uniknięcie pogłębiających i nieodwracalnych skutków dla dziecka.

Jeśli uważasz, że w Twoim przypadku zawinił personel medyczny i spowodowało, to ciężki uszczerbek na zdrowiu Twojego dziecka, to jak najszybciej powinnaś zaufać odpowiednim ekspertom. Krajowy Rejestr Osób Poszkodowanych od wielu lat pomaga poszkodowanym rodzinom wygrywając dla nich wysokie rekompensaty za błąd medyczny przy porodzie.

bezpłatna porada prawna

Zespół aspiracji smółki konsekwencje

W trakcie ciąży może dojść do stresu wewnątrzmacicznego. Jego objawem są zielone wody płodowe. Przyczyną jego występowania jest rozluźnienie się zwieraczy płodu, a w konsekwencji przedostanie się zawartości jelit do wód płodowych (smółka w wodach płodowych). Następnie stolec trafia bezpośrednio do układu oddechowego płodu, co niekiedy kończy się zapaleniem płuc. Cały ten proces określa się jako zespół aspiracji smółki.

Zasadniczo smółka z wód płodowych trafia do układu oddechowego (tchawica, oskrzela) płodu w wyniku niedotlenienia wewnątrzmacicznego albo zakażenia. Po urodzeniu dziecka obecność smółki mają postać:

  • uszkodzenia pęcherzyków płucnych
  • zaburzenia drożności oskrzelików
  • odmy płucnowej (odma płucnowa u noworodka ma miejsce wówczas, gdy powietrze lub inne gazy dostają się do jamy opłucnej)

Zespół aspiracji smółki objawy kliniczne i częstotliwość występowania

Objawy kliniczne postępują bardzo szybko od urodzenia dziecka. Najczęściej dziecko cierpi na duszność i sinicę, co jest typowe przy niedotlenieniu. Niezwykle istotne jest prowadzenie obserwacji tuż po porodzie. Obecność smółki można rozpoznać po zmienionym zabarwieniu paznokci, mazi płodowej o kolorze zielonym, długich paznokciach, suchej i łuszczącej się skórze czy też w przewodach nosowych lub słuchowych.

Smółka występuje w wodach płodowych w około 10-15 % porodów. Jednakże nie każda ilość może doprowadzić do zespołu aspiracji smółki, ponieważ występuje ona w 2-10 % przypadków. Najbardziej narażoną grupą ryzyka są dzieci urodzone w terminie oraz po 42. tygodniu ciąży (prawdopodobieństwo wzrasta do 30%).

zadzwoń teraz

Zespół aspiracji smółki leczenie

W pierwszej kolejności stosuje się różne metody oczyszczenia układu oddechowego.

W przypadku występowania smółki w wodach płodowych zaleca się oczyszczenie górnych dróg oddechowych. Zatem głęboka aspiracja wiąże się z natychmiastową intubacją, która ma za cel oczyszczenie tchawicy w laryngoskopie. Dzieciom z podejrzeniem zakażenia układu oddechowego podaje się dożylnie 2 antybiotyki.

W przypadku wykrycia zespołu, szczególnie ważne jest prowadzenie długofalowej obserwacji psychologicznej i neurologicznej.

Gdzie szukać pomocy?

Jeżeli Twój lekarz zbagatelizował zielone wody płodowe, a Twoje dziecko urodziło się z niską punktacją w skali Apgar, skontaktuj się z Krajowym Rejestrem Osób Poszkodowanych.

  • Opowiedz nam swoją historię, a my przeanalizujemy Twoją dokumentację medyczną, a następnie ocenimy, czy lekarz popełnił błąd medyczny.
  • Nasze konsultacje są bezpłatne. Nie musisz nic płacić z góry.
  • Korzystając z naszych usług zapewniasz sobie bezpieczną przyszłość,
  • Uzyskane odszkodowanie pokryje koszty leczenia, oraz zapewni środki na utrzymanie Ciebie i Twojej rodziny.

bezpłatna konsultacja prawna

Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.

Nie pobieramy z góry żadnych opłat!

Zadzwoń  teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.

Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl