Bardzo ciężki poród
Niewątpliwie każdej przyszłej mamie towarzyszą pewne obawy co do przebiegu porodu i przyjścia na świat wyczekiwanego przez nią maleństwa. Obawy te są z pewnością zrozumiałe i naturalne, zwłaszcza, jeśli dotyczą pierwszej ciąży. Należy jednak pamiętać, iż poród niekoniecznie musi okazać się traumatycznym przeżyciem. To przede wszystkim piękny moment, w którym witasz na świecie swoje dziecko.
Niestety zdarza się jednak, że poród pozostaje w pamięci kobiety przez całe życie i zdecydowanie nie jest to miłe wspomnienie. Ogólnie rzecz biorąc, często dzieje się tak za sprawą lekarza położnika, czy też całego personelu medycznego obecnego przy porodzie.
Bardzo ciężki poród – ból
Oczywistym jest, iż ból jest nieodzownym elementem narodzin. Odczuwanie go przez rodzącą z pewnością zależy od wielu czynników, wśród których wymienić należy przede wszystkim:
- Etap porodu
- Indywidualny próg wrażliwości bólowej
- Wielkość i ułożenie płodu
- Czynniki psychologiczne, takie jak na przykład nastawienie matki i jej stan emocjonalny
Istotne znaczenie ma również fakt, czy poród rozpoczął się samoistnie, czy był wywoływany sztucznie. Na odczuwanie bólu wpływa także częstość i długość skurczy. Ból odczuwany przez rodzącą wynika głównie z ucisku kurczącej się macicy na nerwy i naczynia krwionośne. Rozciąganie się szyjki macicy i dolnego trzonu macicy oraz tkanek krocza również bywa niekiedy bardzo bolesne.
Ból mobilizuje organizm przede wszystkim do zebrania sił i skoncentrowania się na działaniu. Bezsprzecznie jednak, należy odróżnić poród bolesny od traumatycznego. Nie zawsze bowiem silny ból porodowy jest dla kobiety traumatyczny. Badania potwierdziły, że satysfakcja kobiet z porodu nie do końca jest zależna od skuteczności łagodzenia bólu, a raczej wpływa na nią głównie jakość opieki, podmiotowe i indywidualne traktowanie, a także obecność osób bliskich. Niestety wciąż wiele rodzących doświadcza braku szacunku, a wręcz złego traktowania przez personel szpitala.
Bardzo ciężki poród – w jaki sposób łamane są prawa rodzących?
Przykłady łamania i lekceważenia praw rodzących kobiet obejmują najczęściej: upokorzenia i wyzwiska słowne, przymus lub stosowanie procedur medycznych bez ich zgody, brak uzyskania pełnej, świadomej zgody lub odmowy zastosowania leków przeciwbólowych, łamanie prawa do prywatności, odmowy przyjęcia do zakładów opieki zdrowotnej, a wreszcie zaniedbania podczas porodu prowadzące do możliwych do uniknięcia, zagrażających życiu powikłań.
Bardzo ciężki poród – komplikacje i powikłania okołoporodowe
Komplikacje, czy też powikłania okołoporodowe mogą pojawić się tuż przed, w trakcie lub bezpośrednio po porodzie. Często zagrażają one zdrowiu płodu, mogąc wywoływać tym samym groźne uszkodzenia narządu lub całego organizmu, a nawet śmierć. Są to zwłaszcza: wypadnięcie pępowiny, niedotlenienie płodu, wycieńczenie poporodowe, czy też poród przedwczesny. Należy pamiętać, że do niedotlenienia może dojść z winy lekarza. Niestety dość często skutkuje to dziecięcym porażeniem mózgowym, a zatem bardzo poważnym schorzeniem.
Gdzie szukać pomocy?
Jeżeli masz za sobą ciężki poród, w wyniku którego Twoje dziecko doznało trwałego uszczerbku na zdrowiu, zgłoś się do nas. Bezpłatnie przeanalizujemy dokumentację medyczną i pomożemy Ci uzyskać najwyższe odszkodowanie.
Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.
Nie pobieramy z góry żadnych opłat!
Zadzwoń teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.
Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl