Ciężka zamartwica urodzeniowa co to znaczy?
Ciężką zamartwica urodzeniowa, czyli ciężkie niedotlenienie płodu to poważny stan podczas ciąży i porodu, który często prowadzi do uszkodzenia centralnego układu nerwowego, kory mózgu, a nawet do śmierci. Jest to ciężka niewydolność krążeniowo – oddechowa u dziecka. Wywołuje ona konsekwencje zwłaszcza dla psychomotoryki malucha. Należy pamiętać, że ciężka zamartwica jest najczęstszym czynnikiem umieralności wśród noworodków, stanowi zatem poważne zagrożenie.
Twoje dziecko urodziło się w ciężkiej zamartwicy urodzeniowej? Skontaktuj się z nami, pomożemy ustalić szanse na odszkodowanie za błąd przy porodzie. Zadzwoń 722 080 080
Kiedy mówimy o wystąpieniu ciężkiej zamartwicy urodzeniowej?
Ogólnie rzecz biorąc, o ciężkiej zamartwicy urodzeniowej (inaczej: bladej) mówimy wówczas, gdy:
- noworodek w pierwszej minucie życia ma od 0 do 3 punktów w skali Apgar
- tętno poniżej 100 na minutę (zwalniające lub stałe)
- oddech przerywany lub nieobecny
- brak napięcia mięśniowego
Ciężka zamartwica urodzeniowa jest krytycznym zredukowaniem tlenu dostarczanym płodowi przed urodzeniem, w czasie porodu lub bezpośrednio po nim. Do niedotlenienia dochodzi najczęściej w przypadku wcześniaków.
Ciężka zamartwica może wywołać bardzo negatywne skutki dla dalszego rozwoju malucha. Wśród nich wymienić należy przede wszystkim:
- opóźnienie umysłowe
- padaczkę
- nadpobudliwość psychoruchową
- zaburzenia ruchowe
- mózgowe porażenie dziecięce
- uszkodzenia narządowe
Przyczyny ciężkiej zamartwicy urodzeniowej?
Ryzyko zamartwicy urodzeniowej jest największe w przypadku dzieci urodzonych przed 25 tygodniem ciąży. Inne czynniki ryzyka to w szczególności:
- niewydolność oddechowa
- niewydolność krążenia
- palenie papierosów w czasie ciąży
- krwawienie z dróg rodnych
- stan przedrzucawkowy czy też rzucawka
- cukrzyca
- przedłużający się poród
- zakażenia o rożnej etiologii
- nadciśnienie tętnicze
Encefalopatia niedotlenieniowo-niedokrwienna jest ważną przyczyna trwałego uszkodzenia komórek ośrodkowego układu nerwowego, które może doprowadzić do śmierci noworodka lub też objawić się w przyszłości jako mózgowe porażenie dziecięce albo niedorozwój umysłowy. Niedotlenienie płodu może wystąpić w czasie kilku minut przed urodzeniem jak również tuż po urodzeniu.
Ciężka zamartwica urodzeniowa, a błąd medyczny
Z pewnością zamartwica urodzeniowa może powstać w wyniku błędu przy porodzie. Dzieje się tak zwłaszcza w przypadku przedłużającego się porodu i zwlekaniu z decyzją o cesarskim cięciu.
Pamiętaj, że niedotlenienie okołoporodowe to niewątpliwie jedno z poważniejszych zagrożeń dla Twojego dziecka! Zatem w wielu przypadkach da się mu zapobiec.
Gdzie szukać pomocy, gdy dziecko urodzi się w ciężkiej zamartwicy?
Twoje dziecko urodziło się w ciężkiej zamartwicy i podejrzewasz, że stało się to w wyniku błędu przy porodzie? Niezwłocznie zgłoś się do Krajowego Rejestru Osób Poszkodowanych! Bezpłatnie przeanalizujemy Twoją dokumentację medyczną. Odpowiemy Ci na pytanie, czy do ciężkiej zamartwicy urodzeniowej u Twojego dziecka doszło z winy lekarza przy porodzie.
Ciężka zamartwica urodzeniowa – pomoc dla rodziców
Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.
Nie pobieramy z góry żadnych opłat!
Zadzwoń teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.
Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl