odszkodowaniaHome
odszkodowanieOdszkodowania
powypadkowe
kancelaria odszkodowawczaBłędna
diagnostyka prenatalna
kancelaria odszkodowawczaUrazy i błędy
okołoporodowe
kancelaria odszkodowawczaOdszkodowanie za
błąd lekarski
prawo spadkowePrawo
spadkowe
kancelaria odszkodowawczaWypadek
przy pracy
kancelaria odszkodowawczaWypadki
rolnicze
krop pytania i odpowiedziPytania i odpowiedzi
kancelaria odszkodowawczaBlog
kancelaria odszkodowawczaKontakt

Blog

Małowodzie – czy Twoje dziecko jest zagrożone?

Małowodzie – czy Twoje dziecko jest zagrożone?

Czy Twoje dziecko jest zagrożone?

Małowodzie to stan, który ma miejsce, gdy spada ilość płynów w worku owodniowym. Małowodzie najczęściej występuje ze względu na nieprawidłową pracę łożyska. Płyn owodniowy pomaga dziecku się rozwijać, otrzymywać pokarm, rosnąć i regulować temperaturę ciała, dlatego też jego niedobór jest poważnym problemem. Małowodzie można powiązać z:

  • hipotrofią wewnątrzmaciczną
  • skurczeniem pępowiny
  • encefalopatia niedotlenieniowo-niedokrwienną
  • porażeniem mózgowym
  • przedwczesnym zerwaniem błon
  • zespołem wdychania smółki
  • stanem przedrzucawkowym
  • nieciągłością łożyska

bezpłatna konsultacja prawna

Małowodzie – droga mamo, czy możesz temu zapobiec?

Problemom ze zdrowiem i małowodziem można zapobiec wczesną obserwacją przy pomocy badań USG i leczeniem, w tym odpoczynkiem, obserwacją płodu, nawadnianiem przy pierwszych niepokojących symptomach małowodzia. Przy małowodziu mama dziecka musi mieć świadomość tego, że ciąża jest zagrożona przedwczesnym porodem. Poród powinien zostać wywołany zanim dziecku stanie się krzywda ze względu na zaburzenia łożyska lub problemy z pępowiną.

Małowodzie dotyczy 4-8% ciąż i powinno być zdiagnozowane oraz leczone jak najwcześniej, aby uchronić dziecko przed ewentualnym uszczerbkiem na zdrowiu. Najważniejsza jest szczegółowa diagnostyka i profesjonalna opieka ze strony lekarzy.

 zadzwoń teraz

 Szczegółowa diagnostyka

Płyn owodniowy wzrasta do litra około 34-36 tygodnia ciąży. Mniej więcej po 36 tygodniu ciąży zaczyna ubywać płynu owodniowego, a badania wskazują że ubywa go ok. 25% co tydzień. Czynnik spadku może dosięgnąć do 150 milimetrów na tydzień podczas 38-43 tygodnia. Czasami, ilość płynów może spaść do zaledwie kilku mililitrów. Lekarze diagnozują małowodzie na podstawie badania USG i poprzez otrzymanie wyników zwanych wskaźnikiem płynów owodniowych (tzw. AFI). Wskaźnik AFI mierzymy przez zbadanie ilości płynu w różnych częściach macicy a następnie sumowanie ich. Jakie są normy?

Blisko terminu porodu, 8-18 centymetrów jest prawidłowym wynikiem, ale 5-25 również jest określane jako właściwy wynik.
W 20-35 tygodniu ciąży, wskaźnik AFI u zdrowej ciężarnej oscyluje w granicach 14cm. W tygodniach 34-36 płynu zaczyna ubywać ze względu na zbliżający się termin porodu.
Podczas 36-42 tygodnia ciąży, właściwy wynik to 12.9 +/- 4.6 cm.
Jeżeli wskaźnik AFI wynosi mniej niż 5cm w tygodniach 32-36 to u ciężarnej diagnozujemy małowodzie, ale lekarze mogą stwierdzić małowodzie również przy wyższym wyniku, czyli 8cm.

Standardowo małowodzie jest diagnozowane przy wyniku mniejszym niż 5cm, a odczyty 5-8cm są graniczące z normalnym. Ponieważ poziom płynów zależy od stadium ciąży, małowodzie nie może być dokładnie określone we wczesnym stadium.

AFI USG co oznacza

Ocena AFI jest istotna, ponieważ płyn owodniowy pełni ważne funkcje dla prawidłowego rozwoju płodu, takie jak zapewnienie ochrony, ułatwianie ruchu, stabilizacja temperatury oraz prawidłowe rozwijanie się narządów. Zbyt mała ilość płynu owodniowego (oligohydramnion) lub zbyt duża ilość (polihydramnion) może wskazywać na pewne problemy, takie jak zaburzenia wzrostu płodu, wady wrodzone, problemy z układem moczowym lub inne powikłania ciąży. Ocena AFI jest ważnym narzędziem diagnostycznym, które pozwala lekarzom monitorować zdrowie i rozwój płodu.

Gdzie szukać pomocy?

Jeżeli podejrzewasz, że doszło do błędu przy porodzie (nie rozpoznanie małowodzia), na skutek którego ucierpiało Twoje dziecko, skontaktuj się z Krajowym Rejestrem Osób Poszkodowanych. Każdego dnia, skutecznie walczymy o bezpieczną przyszłość poszkodowanych pacjentów. Pomagamy w uzyskaniu godnej rekompensaty za doznaną krzywdę i trwały uszczerbek na zdrowiu.

Krajowy Rejestr Osób Poszkodowanych jest gwarancją sprawiedliwości i najwyższego odszkodowania za błąd medyczny. Korzystamy z pomocy najlepszych specjalistów z branży, aby nasi Klienci mogli skupić się na tym, co najważniejsze. Zapewniamy profesjonalną i bezpłatną analizę Twojej sprawy oraz pomoc z zakresu prawa medycznego. Nasi prawnicy od 20 lat prowadzą sprawy błędów medycznych odnosząc liczne sukcesy.

 bezpłatna porada

Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profe28sjonalną pomoc.

Nie pobieramy z góry żadnych opłat!

Zadzwoń  teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.

Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl