odszkodowaniaHome
odszkodowanieOdszkodowania
powypadkowe
kancelaria odszkodowawczaBłędna
diagnostyka prenatalna
kancelaria odszkodowawczaUrazy i błędy
okołoporodowe
kancelaria odszkodowawczaOdszkodowanie za
błąd lekarski
prawo spadkowePrawo
spadkowe
kancelaria odszkodowawczaWypadek
przy pracy
kancelaria odszkodowawczaWypadki
rolnicze
krop pytania i odpowiedziPytania i odpowiedzi
kancelaria odszkodowawczaBlog
kancelaria odszkodowawczaKontakt

Blog

Obowiązek rzetelnego prowadzenia dokumentacji

Obowiązek rzetelnego prowadzenia dokumentacji

Obowiązek rzetelnego prowadzenia dokumentacji a praktyka lekarska

Art. 41 ust.1 ustawy z 5 grudnia 1996 roku, „o zawodach lekarza i lekarza dentysty” nakłada na każdego medyka obowiązek rzetelnego prowadzenia dokumentacji. Niestety, niektórzy z nich nieco lekceważąco do niego podchodzą, niemal z poczuciem przykrego i zupełnie niepotrzebnego zobowiązania. A na niewywiązaniu się z tej roli cierpią wszyscy, na czele z pacjentami i samymi lekarzami.

bezpłatna konsultacja prawna

Obowiązek rzetelnego prowadzenia dokumentacji a praktyka lekarska

Dlaczego lekarze nieżetelnie prowadzą dokumentację medyczną swoich pacjentów?  Bunt, a może przekora?

Od dłuższego czasu można bowiem zaobserwować ograniczenie wpisów do poziomu lakonicznych komunikatów. W efekcie stają się one niemal bezużyteczne dla pacjentów i  następnie dla prawników jeżeli dochodzi do błędu w sztuce lekarskiej. Niezetelnie prowadzona dokumentacja medyczna znacznie utrudnia wykazanie błędy medycznego podczas batalii sądowej z lekarzem czy szpitalem. Nie jest bowiem tajemnicą, że podczas postępowania sędziowie opierają się na dokumentacji medycznej i traktując ją jako „bezstronnego świadka”. A dodatkowo, to ona jest w dużej mierze materiałem do pracy dla biegłych, których zadaniem jest ocena prawidłowości działań medycznych.

zadzwoń teraz

Obowiązek rzetelnego prowadzenia dokumentacji  – prawidłowo prowadzona dokumentacja może chronić lekarza

Zmianę nastawienia lekarzy powinien przynieść wyrok Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie, który oddalił powództwo męża pacjentki i uwolnił lekarza od obowiązku wypłacania gigantycznego odszkodowania, bo ten wywiązał się z rzetelnego prowadzenia dokumentacji, skrupulatnie i dokładnie opisywał wszystkie wykonane czynności. Udokumentował, dlaczego zwlekał z wykonaniem odpowiedniego badania i wykazał, że kierował się przede wszystkim dobrem swojej podopiecznej i nie mógł zbagatelizować panującego w jej organizmie stanu zapalnego.

Z całego postępowania płynie zaś ważne przesłanie. Lekarz powinien dokładnie wykonywać swoje obowiązki i nie może tego czynić tylko dlatego, że zobligował do tego Narodowy Fundusz Zdrowia. Bo nie jest najważniejsze właściwe rozliczenie wizyty, a skuteczna diagnostyka i odpowiednie leczenie. A bez rzetelnego prowadzenia dokumentacji medycznej nigdy nie będzie to możliwe…

Gdzie możesz uzyskać pomoc?

Jeśli uważasz, że w Twoim przypadku doszło do błędu medycznego, bądź zauważyłeś, że lekarz nierzetelnie wykonywał swoje obowiązki i naruszył Twoje prawa, bezzwłocznie zgłoś się do Krajowego Rejestru Osób Poszkodowanych.

Pomożemy wywalczyć Ci odpowiednią rekompensatę!

Nasi prawnicy dys­ponu­ją doświadczeniem potrzeb­nym do zrozu­mienia skom­p­likowanych zagad­nień medy­cznych. Mają wieloletnie doświadczenie w zakresie dochodzenia roszczeń odszkodowawczych, w tym zwłaszcza związanych z błędami medycznymi. Możemy Ci pomóc uzyskać należne Tobie świadczenia. Wystarczy jeden telefon, aby bezpłatnie skonsultować Twoją historię i ocenić jak możemy Ci pomóc. Nie wahaj się, znamy się na tym. Zadzwoń teraz, a nasi specjaliści otoczą Ciebie i Twoją rodzinę opieką.

Pacjencie, nie musisz być na przegranej pozycji – poznaj swoje prawa i uświadamiaj innych pacjentów. Nawet najmniejszy błąd lekarza może kosztować ludzkie życie…

bezpłatna porada

Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.

Nie pobieramy z góry żadnych opłat!

Zadzwoń teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.

Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl