Okołoporodowe zakażenia wirusowe
Okołoporodowe zakażenia wirusowe – zakażenia okołoporodowe dotyczą zarówno ciężarnych kobiet, jak również noworodków. W przypadku dzieci są to:
- zakażenia w ostatnim okresie ciąży
- podczas porodu
- w pierwszych dniach po porodzie.
Okołoporodowe zakażenia wirusowe – przyczyny
W większości przypadków źródłem zakażenia jest matka, ale mogą być również osoby z najbliższego otoczenia niemowlęcia – personel medyczny, rodzina lub inny noworodek, który przebywa w tej samej sali. Do zakażenia może również dojść podczas wspólnego przewożenia dzieci na badania.
Zakażenia okołoporodowe – rodzaje
W okresie okołoporodowym niemowlę może ulec zakażeniu:
- wirusami grypy
- opryszczki pospolitej (HSV)
- ospy wietrznej (VZV)
- wirusem HIV
- wirusami zapalenia wątroby typu B i C (HBV, HCV)
- wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV)
Każdy z wymienionych wirusów może powodować inne choroby. Niektóre z nich stanowią zagrożenie dla życia noworodka. Właściwe postępowanie i odpowiednie działania medyczne mogą skutecznie zapobiegać wielu zakażeniom.
Okołoporodowe zakażenia wirusowe – objawy
Infekcja może przebiegać w sposób bezobjawowy ale też ciężki, wymagający natychmiastowego leczenia. Zakażenia wirusami grypy, opryszczki, ospy wietrznej w ostatnim okresie ciąży mogą prowadzić do przedwczesnego porodu lub sepsy noworodka. Sepsa u noworodka może wystąpić także gdy zakażenie ma miejsce w trakcie porodu lub wkrótce po nim. Infekcje wywołane wirusami zapalenia wątroby HBV i HCV oraz HIV są przyczyną chorób przewlekłych.
Okołoporodowe zakażenia wirusowe – postępowanie
Wszystkie zakażenia okołoporodowe wymagają konsultacji z lekarzem. Wiele infekcji w okresie noworodkowym może stanowić zagrożenie życia. Objawowe zakażenia wirusami grypy, opryszczki, ospy wietrznej wymaga hospitalizacji na oddziałach z możliwością intensywnej terapii.
Zakażenia wirusami zapalenia wątroby typu B i C (HBV, HCV) oraz HIV u przyszłych matek jest wskazaniem do wdrożenia odpowiedniej profilaktyki obejmującej opiekę nad ciężarnymi, właściwe prowadzenie porodu, szybką diagnostykę oraz leczenie od pierwszych godzin życia zapobiegające przekazywaniu wirusa.
Wsparcie profesjonalistów
Jeśli podejrzewasz, że podczas Twojego porodu doszło do błędu medycznego lub masz zastrzeżenia do sposobu leczenia Twojego dziecka zgłoś się do Krajowego Rejestru Osób Poszkodowanych. Specjalizujemy się w dochodzeniu roszczeń odszkodowawczych związanych z błędami okołoporodowymi i błędami medycznymi. Każdego roku pomagamy setkom rodzin dotkniętych skutkami błędów medycznych okołoporodowych wałczyć o lepszą przyszłość i stosowne odszkodowanie, zadośćuczynienie i rentę za błąd medyczny.
Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.
Nie pobieramy z góry żadnych opłat!
Zadzwoń teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.
Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl